زمان انتشار : ۳ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۰۴ | کد خبر : 453745 |

انتظامی: میثاق اخلاق حرفه ای می تواند کامل تر شود/ گزارش کامل مراسم رونمایی از میثاق رسانه ها

شفقنا رسانه– معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در جلسات متعدد این متن مقدماتی میثاق حرفه ای رسانه تدوین شد؛ مقدماتی به این منظور که باید در یک فرایند روز به روز کامل تر شود.

به گزارش شفقنا رسانه، حسین انتظامی صبح امروز در مراسم رونمایی از میثاق اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ها، اخلاق حرفه ای را متغیر بحرانی فضای رسانه ای دانست و اظهار داشت: ما در رسانه ها آسیب های زیادی داریم، از جمله مسائل زیرساختی، اقتصادی و مباحث حقوقی مطبوعات و روزنامه نگاران. اما من فکر می کنم متغیر بحرانی ما مسئله اخلاق حرفه ای است چون به حیثیت سازی و منزلت سازی رسانه ها فکر می کند.

او گفت:  ممکن است این تلقی غلط وجود داشته باشد که مطبوعات حریم ها را پاس نمی دارند و آزادی مسئولانه ندارند اما با توجه به اخلاق حرفه ای به این پیش داوری غلط می توان خاتمه داد.

انتظامی با تاکید بر لزوم برگزاری همایش هایی با موضوع اخلاق حرفه ای افزود: در سال هایی که جناب آقای اشعری معاون مطبوعاتی بود، اولین سمینار اخلاق مطبوعاتی برگزار شد اما متأسفانه این همایش ها ادامه پیدا نکرد. مهم است که ادبیات سازی شود اما اولویت های دیگری بود و بیشتر به آن توجه می شد. وظیفه خود می دانم از همتی که کارگروه توسعه مطبوعات انجام و در دستور کار خود قرار دادند، تشکر کنم. این کار سبب شد در جلسات متعدد این متن مقدماتی میثاق حرفه ای رسانه تدوین شود؛ مقدماتی به این منظور که باید در یک فرایند روز به روز کامل تر شود.

او درباره دیگر اقدامات در این زمینه گفت: کار خوب دیگر این بود که در رتبه بندی روزنامه ها و خبرگزاری ها پیوستن به یک متن اخلاق حرفه ای امتیاز و حتی به عنوان شرط ورود تلقی شد. وقتی از کدهای اخلاق حرفه ای حرف می زنیم کاملا باید جزیی باشد، بی اخلاق ترین ما بلافاصله طرف را به اخلاق دعوت می کند اما اخلاق حرفه ای اتفاقا جزیی است و نمونه های آن هم در رسانه های معتبر دنیا وجود دارد؛ البته در کدهای اخلاق حرفه ای، امضا می کنند اما چون جای آن خالی بود، این کار را مدیران و مالکان رسانه شروع کردند.

این مسئول ابراز امیدواری کرد تا به نقطه ای برسیم یک متن اخلاق حرفه ای داشته باشیم که همه به آن بپیوندند و توسط روزنامه نگاران شروع شود.

او خاطرنشان کرد: در کدهای اخلاق حرفه ای باید تصریح شود، تکلیف من خبرنگار در برابر پیشنهاد هدیه چیست؟ آیین من خبرنگار درباره چیزی که مصاحبه می کنم چیست؟ برخی اعتقاد دارند ضبط صوت و دوربین باید مخفی باشد که این روش در همه دنیا خلاف اخلاق حرفه ای است.

انتظامی اضافه کرد: کار درخشانی که این عزیزان انجام دادند در چند بند از این میثاق نامه مسئولیت خود را نسبت به همکاران خود بیان کردند. یعنی گفتند خبرنگار ما کسی است که ما از او حمایت می کنیم و با او قرارداد می بندیم. یکی از عوامل خانه به دوشی روزنامه نگاران این است که ثبات حرفه ای پیدا نکردند. اگر می بینید کسی ۲۵ سال است که یکسره در یک رسانه است و با آن رسانه تعریف می شود، به این دلیل است که آن رسانه زیرساخت آن را فراهم کرده، در اینجا خود مدیران و مسئولان رسانه پیشگام شدند و آن را به عنوان یک حرکت مسئولانه تعریف کردند. همچنین در بند دیگری آمده است که ما همکاران روزنامه نگار خود را با صفت و سمت روزنامه نگارانه بیمه می کنیم چون در بازنشستگی اینها فرق دارد.

او بیان کرد: قوه قضائیه چند کار درخشان کرده و در حال انجام است، از جمله به شکل موازی بر روی چنین میثاق نامه ای کار می کردند و حتی به دنبال این بودند تا اینها را یک کاسه کنند اما چون دوستان مثل بنده عجول بودند، این میثاق نامه زودتر انجام شد که ان شاء الله آن مسیر هم به نتیجه برسد. مهم ایده ها است، الان مهم این نیست که ۵۰ روزنامه در این میثاق باشند و ۴۰ روزنامه در میثاق دیگری؛ مهم این است میثاق هایی وجود داشته باشد که از کلیات پرهیز کنیم. اگر برگه های این میثاق نامه را بخوانید عبارت های کلی در آن کمتر است.

او در این باره خاطرنشان کرد: کار دیگر قابل ستایش در معاونت پیشگیری قوه قضائیه این است که مقدمات مذاکراتی صورت گرفته تا ما دادگاه های حل اختلاف برای مطبوعات و شکایت های مطبوعاتی داشته باشیم واین دادگاه ها به این شکل به سمت حل کردن اختلافات بروند.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با ابراز خرسندی از تدوین این میثاق نامه، اعلام کرد: ما استقبال می کنیم که ۲۰ الی ۳۰ رسانه ی دیگر بیایند و بگویند ما یک میثاق نامه دیگری داریم؛ این کار، کار منتقدان و صاحب نظران است که این متن های مختلف را کنار هم بگذارند و محاسن آن را بررسی کنند.

در ایام انتخابات اخبار با تنش سیاسی منتشر نشود

در بخش دیگری از این مراسم هم، عباس شکری عضو هیأت منصفه مطبوعات اظهار داشت: همه اطلاع دارید ما در یک تشکیلاتی به عنوان منصف کار خود را انجام می دهیم و انتظار داریم هیچ رسانه ای به دادگاه نرود. اعضای هیأت منصفه در دادگاه مطبوعات همیشه در رکنی هستند که سعی می کنند تا در مطبوعات تنش ایجاد نشود و قبل از شروع دادگاه بین شاکیان صلح ایجاد شود.

او با اشاره به اینکه در این چند سال گذشته پرونده های متعددی بودند و من همیشه سعی کردم که شکایت ها ختم به احسن شده و بین شاکی و متشاکی ارتباطی برقرار شود، افزود: امیدواریم چنین پرونده هایی به دادگاه مطبوعات نرسند. در این ایام انتخابات تقاضا دارم، سعی شود از نشر موضوعاتی که دارای تنش سیاسی هستند، خودداری شود.

دقت فدای سرعت نشود

علی صالح آبادی مدیرمسئول روزنامه ستاره صبح هم در این مراسم با اشاره به اهمیت پاسخگویی به مردم و همچنین هیئت منصفه در دادگاه ها بیان کرد:  به عقیده من هیئت منصفه یک دستاورد بشری است و من چون هر دو طرف را تجربه کرده ام شهادت می دهم که آقایان در حل پرونده ها تلاش داشته اند. منصفه یعنی اینکه داور منصف باشد و نباید از قبل تصمیم گیری کند که طرف حکومت را بگیرد یا متهم را تبرئه کند. اگر کسی منصف به اخلاق باشد دروغ نمی گوید و خلاف نمی نویسد و این یک التزام برای دست اندرکاران رسانه ایجاد می کند تا پس ذهن خود را از مچ گیری، پرده دری، اهانت و … خالی کنند.

صالح آبادی تاکید کرد: با این حال مردم حق دارند تصمیمات پیدا و پنهان حکومت را بدانند و رسانه هم باید مسئولانه و آگاهانه رفتار کند و صدای مردم باشد و حقایق را بگوید.

او با بیان اینکه در دنیای مدرن، مردم با رسانه زندگی می کنند، با رسانه انتخاب می کنند و این یک واقعیت انکارناپذیر است، اضافه کرد: صفحه پیام بعضی روزنامه ها نسبت به چند سال پیش، بیشتر شده چون مردم می توانند در اینجا حرف خود را بزنند. بنابراین، لازم است به عنوان مثال به کیفیت نشریات توجه و تلاش شود تا بیشتر به مدیران و مسئولان رسانه ها و خبرنگاران اعتماد شود و اهالی رسانه به گونه ای رفتار کنند که اتفاق بدی رخ ندهد.

او با انتقاد از برخی نشریات که دقت را فدای سرعت می کنند، خاطرنشان کرد: سرعت انتشار در نشریات باعث می شود، مسائلی از زیر دست سردبیر در برود و راه حل آن این است که خبرنگاران آموزش ببینند. معنای میثاق یعنی یک توافق متقابل طرفین، وقتی امضا می کنیم باید به آن پایبند باشیم و به آن ارج نهیم. امیدوارم همکاران ما در رسانه در سراسر کشور بتوانند به آن عمل کنند.

تجربه به روزنامه نگاران امروزی منتقل نشده است

هوشنگ اعلم، سردبیر مجله آزما هم در بخش دیگری از این مراسم، با اشاره به شروع کار رسانه ای خود گفت: خدا رحمت کند پرویز نقیبی را، اولین روزنامه نگاری بود که به من یاد داد روزنامه نگاری یعنی سخت کوشی، یعنی چشم بیدار جامعه و زبان مردم بودن. او با بیان بعضی خاطرات خود در دوران کارآموزی تاکید کرد: فکر می کنم جامعه ی رسانه ای ما امروز باید به دو نکته توجه کند. نکته ی اول گسترش رسانه های دیجیتال و پدیده ای به نام شهروند خبرنگار؛ ظاهرا این مسأله را به وجود آورده که ما نیازی به رسانه به مفهوم کلاسیک نداریم اما واقعیت این است که این شرایط بحرانی را به وجود آورده و ما را هم گیج کرده است.

او اضافه کرد: البته پاسخ من این است که رسانه در جای خود خواهد ماند، صفحه مانیتورها، گوشی ها و موبایل ها هیچ گاه جای روزنامه ها و مجله ها را نخواهند گرفت و ما از این بحران خواهیم گذشت. ابزار مهم نیست، مهم این است که در این رسانه می آموزیم. در آن زمان به ما یاد می دادند صادق و امانتدار باشیم یعنی حق نداریم به عنوان یک مفتش عمل کنیم. وظیفه روزنامه نگاران دیدن واقعیت ها برای رسیدن حقیقت است؛ حقیقتی که بیانگر چیزی است که مخاطب من در ضمیر خود جست وجوگر آن است. بنابراین اگر با مخاطبان صادق و مطمئن باشیم مخاطب، ما را باور می کند و باور مخاطب یعنی تیراژ و احترام به قلم.

اعلم خاطرنشان کرد: استاد پرویز نقیبی همواره این را یادآور می شد که وظیفه روزنامه نگار کاویدن واقعیت برای رسیدن به حقیقت است نه در خدمت این و آن بودن بلکه در خدمت جامعه بشری باید باشد.

او اظهار داشت: آنچه به عنوان میثاق اخلاق حرفه ای تدوین شده، متضمن چند نکته است؛ از جمله حفظ ارزش روزنامه نگار به عنوان یک فعال اخلاق مدار و فعالی که هیچ گاه شرف و رسالت خود را با هیچ چیز عوض نمی کند. نکته دوم با خود و مخاطب صادق باشیم اگر این هنر را داریم حرف مان را بزنیم ولی اگر نمی توانیم دروغ نگوییم.

این پیشکسوت مطبوعات با اشاره به گسست بین نسل قدیم و جدید مطبوعات بیان کرد: روزنامه نگاران امروزی مستعد و برای من قابل احترام هستند ولی تجربه به آنها منتقل نشده و آن ارتباط زنجیره ی تاریخی قطع شده است؛ اگر این ارتباط وصل شود من فکر می کنم اهالی رسانه بهتر به موفقیت دست می یابند و ما صاحب رسانه هایی خواهیم بود که به مراتب پرقدرت تر، پرتوان تر و پرمخاطب تر باشند.

او تصریح کرد: رسانه تنها در یک معنا به جلو می رود و آن به این معناست که مخاطب داشته باشد و مخاطبان را باور کند پس باید تلاش کنیم تا از تجربه پیشکسوتان و دانش نسل جدید استفاده کنیم و خواهیم دید رسانه ها می توانند عرصه حقیقت جویی را فتح کنند.

پیش از میثاق اخلاق حرفه ای، نیازمند رعایت قانون هستیم

سعید تقی پور، دبیر کارگروه تنظیم کننده میثاق نامه مذکور هم در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: کار خوبی که در این چند سال اخیر رسم شد این بود که تصمیم گیری درباره مطبوعات با مشورت اهالی مطبوعات صورت گرفته و این کار مبارکی است. همه ی تصمیمات مهم معاونت مطبوعاتی با گروهی که اهالی رسانه هستند به مشورت گذاشته شده و حتی در مواردی که آقای انتظامی نظر دیگری داشتند نظر این جمع را پذیرفتند.

او در ادامه با اشاره به تصمیماتی که در این کارگروه، از جمله درباره ی یارانه ها و طرح رتبه بندی صورت گرفته، گفت: این یک غنیمت است که در این گروه تصمیمات به مشورت گذاشته می شود و امیدواریم این روش پایدار بماند و همچنان پیش برود.

تقی پور افزود: میثاق اخلاق حرفه ای هم از آن جمله تصمیماتی است که به برداشت من جلو افتاده ایم. ما در نظام حقوقی مان خلأهای قانونی زیادی داریم و یا قانونی داریم که به آن اعتنا نمی کنیم. پیش از میثاق اخلاق حرفه ای احتیاج داریم که قانون را رعایت کنیم و حقوق مؤلف، ناشر، خواننده و … را به رسمیت بشناسیم و بعد وارد مرتبه اخلاق شویم. در کپی برداری از منابع دیگر، چقدر رعایت می کنیم؛ حق اولیه این است که اسم صاحب اثر را بیاوریم ولی این کار را نمی کنیم ما در حقوق هنوز با این مسائل مشکل داریم و وقتی فراتر از حقوق می رویم شاید بگوییم قابل اجرا نیست و یا با موانعی برخورد می کنیم. بنابراین هم در مرحله ی تدوین این میثاق نامه و هم اجرای آن نگرانی هایی وجود داشته و دارد.

او تصریح کرد: اگرچه تبیین این میثاق نامه قدم بزرگی است و شاید به خلأها و نارسایی هایی که در قانون مطبوعات و قوانین دیگر وجود دارد، کمک کند تا موتوری باشد برای برطرف کردن نگرانی ها. البته این منشور به عنوان گام اول منتشر شده و قرار است که همه آن را امضا کنیم. دوستانی هم از مدیران مسئول در استان ها اعلام آمادگی کردند تا مراسمی برگزار کنند و این منشور را امضاء کنند.

دبیر کارگروه تنظیم کننده میثاق، یکی از تمایزهای بارز این منشور با منشورهای قبلی را در این عنوان کرد: پیش بینی شده تا هیأت داورانی تعیین کنیم و این هیأت داوران مأموریت دارند تا مسائلی که از عدم رعایت مفاد منشور بین امضاکنندگان گزارش می شود را بررسی کنند. داوران باید این مأموریت را برعهده بگیرند و آیین داوری را برای این منشور تعیین کنند و این داوران باید گزارش سالانه درباره روند توسعه اخلاق مداری ارائه دهند. امیداوریم با این کار بسیاری از موانع و مشکلات اصلی مطبوعات حل شود.

در بخش دیگری از این مراسم، سید علاء الدین ظهوریان دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات هم، بیان کرد: اینجا جمع شدیم تا در یک هیأت مهم شرکت کرده و این میثاق نامه را رونمایی کنیم  تا ان شاء الله فضای رسانه ای ما را رونق دهد.

او افزود:هم در هیئت نظارت و هم در بدو شروع فعالیت رسانه ای و پیشتر در حین آن با برخی از کاستی ها روبه رو بودیم. امید است که بخشی از این کاستی ها با این میثاق نامه رفع شود.

ظهوریان در ادامه گفت: امیدوارم ما و اهالی رسانه به سمتی حرکت کنیم که بی جهت مطبوعات و اهالی رسانه جامعه را دچار تنش نکنند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here