زمان انتشار : ۳ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۹:۲۱ | کد خبر : 453744 |

بررسی روزنامه‌ها از نتایج شوراها؛ بی‌سابقه یا تکراری؟

شفقنا رسانه- نتیجه تأیید صلاحیت‌ها که دیروز به یکی از مهمترین خبر خبرگزاری‌ها و سایت‌ها تبدیل شده بود، امروز  یکی از محورهای صفحه‌های اول بود که بعضی روزنامه‌ها آن را به صفحه جامعه آوردند و بعضی به صفحه سیاسی. اما این بار نه فقط اصلاح‌طلبان که اصولگرایان هم چندان از نتایج راضی نیستند.

تأیید یا رد صلاحیت، محور تحلیل‌های شورایی

روزنامه جوان یکی از تیترهای مهم خود را به این موضوع اختصاص داد و با استناد به حرف چمران، رئیس فعلی شورای اسلامی شهر تهران به این نتیجه رسید: «رد و تأیید مهندسی شده نامزدهای شورا» نویسنده متن نیز بعد از ارائه‌ی نظرهای مختلف روز گذشته در این زمینه و بیان روال کار نوشته است: « مطابق قانون، مسئولیت برگزاری انتخابات شورای شهر بر عهده مجلس شورای اسلامی است و نمایندگان مجلس با تشکیل هیئت‌های نظارت در شهرها و روستاهای مختلف کشور، باید همه مراحل این کار را انجام دهند.» اگرچه به صورت دقیق مشخص نشد که در نهایت کدام جناح کرسی‌های بیشتری را در مجلس دهم به دست آورده است اما نویسنده جناح مقابل روزنامه را در مجلس ضعیف‌تر ارزیابی و ادعا کرده است: « و جالب این است که اتفاقاً اکثریت هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها از جناحی تشکیل شده است که توفیق کمتری در حضور نمایندگان خود در صحن شورای شهر دارد. در نهایت این مجلس شورای اسلامی است که با ورود نهایی به بررسی رد صلاحیت‌های زنجیره‌ای جناحی و سیاسی در پنجمین دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط هیئت نظارت بر انتخابات، وضعیت را مشخص خواهد کرد.»

اعتراض اصولگرایان به نتایج تأیید صلاحیت‌ها کمی بی‌سابقه است اما اصلاح‌طلبان که تجربه‌های بیشتری در این زمینه دارند، این بار هم کاملا از نتایج راضی نیستند. روزنامه ابتکار در مطلبی به این موضوع پرداخته که چرا کاندیداهای اصلاح‌طلبان در تهران بیش از دیگر شهرها و استان‌ها تأیید صلاحیت شده‌اند. الهام فخاری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توضیح چرایی این اتفاق می‌گوید: «تایید صلاحیت‌ها بازتابی از نمایندگان مجلس هر استانی است و طبیعتا در استان‌هایی که اصولگرایی غلبه بیشتری دارد، بر این مسئله اثرگذار خواهد بود.» او همچنین برای نتیجه‌ی اعتراض‌ها به رد صلاحیت‌ها ابراز امیداوری کرده: « هیات نظارت کل اعتراض و شکایت‌ها را بررسی کند و از این طریق اصلاح‌طلبان بتوانند به عرصه رقابت بازگردند.»

روزنامه اعتماد هم در گزارشی به این موضوع پرداخته و اگرچه در تیتر از «ارسال پیامک‌های تایید صلاحیت به کاندیداهای اصلاح‌طلب» نوشته اما موضع‌گیری خاصی درباره‌ی آنچه در روزنامه‌های جوان و ابتکار بیان شده بود، حداقل در این مطلب ندارد. جدول اسامی کار خوبی است که روزنامه برای دید بهتر به مخاطب انجام داده است.

روزنامه شرق اما در گزارش خود درباره‌ی این موضوع آن را «هیاهوی رد صلاحیت» خوانده است و برای آنچه فعالان جناح اصولگرا «مهندسی رد صلاحیت‌ها» دانسته‌اند، دلیل آورده که «در میان اعضای ردصلاحیت‌شده شورا، نام «عبدالحسین مختاباد»، عضو فراکسیون اصلاح‌طلبان شورا نیز به چشم می‌خورد.»

اما روزنامه صبح نو نزدیک به محمدباقر قالیباف شاید بیش از دیگر روزنامه‌ها نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. روزنامه در گفت‌وگو با مجتبی شاکری، عضو فعلی شورای شهر تهران این موضوع را بررسی کرده و شاکری گفته است: « این اقدام هیأت نظارت، روش در انتظار نگه‌داشتن رقیب است که بسیار هم غیراخلاقی است یعنی فهرست طرف مقابل را در حالت انتظار نگه دارند تا مراحل اعتراض رسیدگی و غیره طی شود و فرصت برای بسته‌شدن لیست از بین برود. حتی می‌توانند تا شب انتخابات نیز این موضوع را ادامه دهند و بر این اساس تمام انرژی یک مجموعه را صرف این موضوعات کنند.» در مطلب دیگری در همین صفحه تیتر نوشت:«نظارت مصیبت‌ بار!» و در بخش پایانی متن نوشته: «چندی قبل آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان با انتقاد از کامل نبودن نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا از آن به عنوان «مصیبت» یاد کرد و با اشاره به این‌که گاهی اوقات شاهد کشیده‌شدن کار برخی اعضای شوراهای شهر به دادگاه هستیم، این مسأله را ناشی از وجود برخی نواقص در روند بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها دانست.» و با تکیه بر همین گفته ادعا کرده: «به نظر می‌رسد این مصیبت سرانجام به بهشت نازل شد. اصلاح طلبان که از اقبال خود در انتخابات شوراها اطمینان نداشتند، با رد صلاحیت گسترده اصولگرایان خواسته خود را به مردم تحمیل کرده و حق انتخاب آزاد را از آن‌ها سلب کردند.» علاوه بر اینها در صفحه آخر هم عکسی از چند چهره رد صلاحیت شده را با تیتر «شوک شوراها» همراه کرد.

ریاست جمهوری؛ تحلیل وعده‌ها و جناح‌بندی‌ها

ابتکار در مطلب دیگری هم وعده‌های رئیسی، روحانی و قالیباف را بررسی کرده است و در پایان به نقل ازجواد میری نتیجه‌ گرفته:«اگر بیلان کار کاندیدها و وعده های نامزدهای اصول گرایان را در نظر بگیریم، به وضوح درمی‌یابیم که آنها در مدیریت کلان کشور نگاه استراتژیکی ندارند.» متن می توانست پخته‌تر نوشته شود و به جای یکی دو سخنرانی و یک وعده‌ی اصلی، مهمترین وعده‌ها و شعارها را در حوزه‌های مختلف دسته‌بندی کند و با نمایش گرافیکی آن دید بهتری به مخاطب بدهد. این کار حجم مطلب را کم و سرعت انتقال اطلاعات را برای مخاطب بیشتر می‌کند. و روزنامه می‌تواند به جای یک تحلیلگر با دو تحلیلگر دیگر از طیف‌های مختلف فکری مصاحبه و آن را منتشر کند.

روزنامه قدس، وابسته به آستان قدس رضوی امروز تیترهایی در نقد دولت نوشته است. یکی درباره‌ی وضعیت بانک‌ها در پسابرجام و دیگری نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با تیتر «توجیه ورشکستگی ها». علاوه بر اینها روزنامه گزارشی دارد درباره‌ی ویژگی‌های رئیس جمهور آینده که با دو نماینده‌ی مجلس صحبت شده و از نگاه آنها این ویژگی‌ها را بررسی کرده است و البته میان‌تیترها همان نکاتی است که اغلب روزنامه‌های منتقد برای نقد دولت مطرح می‌کنند.

روزنامه ایران گفت‌وگویی با علی کریمی مله، استاد علوم سیاسی دانشگاه مازندران دارد. دربخشی از این گفت‌وگو-که پیش از اعلام تأیید صلاحیت‌ها انجام شده است- درباره‌ی دوقطبی شدن یا نشدن انتخابات پیش رو گفته: «اگر مراد از دو قطبی شدن به معنای رویارویی دو فرد باشد، خیر اما اگر دوقطبی شدن به معنای رویارویی دو گفتمان باشد، یعنی گفتمانی که عقلانیت، تدبیر و میانه روی و تعامل با جهان را نمایندگی می‌کند با گفتمانی که با وجوه مختلف خود تندروی و رادیکالیسم را نمایندگی کند، می‌توان گفت فضای دو قطبی شکل می‌گیرد. رویارویی اصلی میان تندروی و میانه روی است.»

این مبحث اما دغدغه‌ی اعتماد هم بوده و در گفت‌وگو با غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران تلاش شده تا پاسخ‌هایی برای آن بیابد. کرباسچی در بخشی از پاسخ تصریح کرده: «درباره‌ی سه کاندیدای دیگر بنا به گفته خود منتقد دولت هستند و از این جهت شاید یک قطب باشند. لیکن تا آنجایی که اطلاع دارم بعید است که به نفع یک نفر، از انتخابات کناره‌گیری کنند. این احتمال وجود دارد که تا روز رای‌گیری انتخاب میان دو نفر نباشد و از آقایان اصولگرا دو نفر لااقل در روز رای‌گیری در صحنه بمانند.»

ایران در گزارش دیگری اعضای ستاد کاندیداهای مختلف را براساس آنچه تا کنون منتشر شده، معرفی کرده است که چون می‌تواند از وقایع پراکنده به مخاطب دیدی کلی‌تر بدهد، خوب است. علاوه بر این معرفی‌ها نویسنده درباره حواشی بعضی از این انتخاب‌ها هم نوشته است؛ مثل تداخل مسئولیت صولت مرتضوی به عنوان شهردار مشهد و سمتش در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی که بنا بر این گزارش «برخی‌ها معتقد بودند او باید برای فعالیت در این ستاد از شهرداری مشهد استعفا دهد. با این وجود اعضای شورای شهر مشهد معتقدند نیازی به چنین استعفایی نیست. اما مسأله اینجاست که او برای فعالیت انتخاباتی خود نیز تقاضای مرخصی نداده است.» اگرچه عضو هیأت رئیسه شورای شهر مشهد گفته اگر درخواست مرخصی داشته باشد، قطعاً اعضای شورا موافقت خواهند کرد. اما نکته‌ای که اغلب درباره‌ی مطالب مشابه این گزارش فراموش می‌شود، دسته‌بندی اسم‌ها در قالب جدول و نمایش گرافیکی آنها است که سریع‌تر اطلاعات را به مخاطب منتقل می‌کند.

اما پایگاه رأی ابراهیم رئیسی چه قدر است؟ و حمایت گروه‌های مختلف اصولگرا از او تا چه حد ادامه خواهد داشت؟ آن قدر که دیگر کاندیداها به نفع او کنار بروند؟ یا او به نفع دیگر کاندیداهای اصولگرا کنار می‌رود؟ شرق در دو گزارش به این پرسش‌ها و مشابه آن پرداخته است. گزارش «۷ هیچ به نفع رئیسی» با مرور آخرین دیدارها و گفته‌ها تأکید کرده است که اصولگرایان به اردوگاه رقیب قالیباف کوچ می‌کنند و در گزارش دوم با عدد و آماری فرضی و البته جدول این فرضیه‌ها تلاش کرده تا رفتار انتخاباتی ایرانیان را برای انتخابات ۹۶ پیش‌بینی کند و از این منظر که کمتر در ایران چنین کارهایی انجام می‌شود، مطلب قابل تأملی است اما این که آیا این پیش‌بینی‌ها تحقق می‌یابد، باید بررسی شود.

در طرف مقابل، لطف الله فروزنده در گفت‌وگو با صبح نو وضعیت دولت روحانی را بررسی و ادعا کرده:«دولت نه فقط هیچ مشکلی را مرتفع نکرده بلکه به آنها افزوده است و مردم هم همان طور که گفتم به شدت از این موضوع ناراضی هستند و این مساله سبب می‌شود که جایگاه اجتماعی دولت افول بسیار شدیدی بین مردم داشته باشد.»

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here