زمان انتشار : ۴ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۳:۵۸ | کد خبر : 453743 |

تیترهای جدلی در بازتاب سخنرانی کاندیداها

شفقنا رسانه روزنامه‌ها، صحنه‌ی تبلیغات و ضدتبلیغات انتخاباتی شده‌اند. ‌روزنامه‌های اصلاح‌طلب، به تمجید و بازتاب سخنان حسن روحانی می‌پردازند و روزنامه‌های اصولگرا، به نقد هرچه صریح‌تر او و عملکرد چهارساله‌اش.

آفتاب یزد و اعتماد رویکردی تا حدی تبلیغاتی داشتند و آرمان امروز، کاملا تبلیغاتی. روزنامه از «اجتماع پرشور مردم قزوین» نوشت همراه با تصویری نه چندان استاندارد، از حاضران در سخنرانی روحانی. اعتماد هم از «قول اول روحانی» نوشت و عکس‌ به مراتب بهتری از حضور روحانی در جمعی از مردم را کار کرد. آفتاب یزد دست به تشبیه روحانی و شهیدبهشتی زده اما استدلال دقیق و منطق‌پسندی را در صفحهٔ اول خود نیاورده است و فقط به نقل از یکی از فعالان اصلاح‌طلب، «عمل منطقی» را وجه اشتراک آن دو دانست.

روزنامه‌های امروز، صحنهٔ بده بستان روحانی و قالیباف هم بود و منابع مالی شهرداری، یکی از موضوعات مهمی بود که روزنامه‌ها آن را در سطح اظهارنظرهای انتخاباتی نگاه داشتند درحالی که ظرفیت پرداخت تخصصی به این موضوع، تاریخچه آن از سال‌های پایانی هشت سال دفاع مقدس، و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی‌اش، وجود داشت. بنابراین تنها از یک سو روزنامه‌هایی چون وقایع اتفاقیه‌ و روزان اظهارنظر روحانی در نقد تراکم‌فروشی را کار کردند و از سوی دیگر، همشهری از بدهی ۱۴ هزارمیلیارد تومانی‌ دولت به شهرداری با عنوان «مردم تهران» نوشت. روزنامه روزان اما به جز این باید تلاش کند به صفحه‌بندی بهتری برسد. استفاده از کادرهای ضخیم، برش زدن عکس‌های رسمی و تعدد تیترهای با فونت مشابه از جذابیت صفحه کم می‌کند. ضمن این که روزنامه‌های با تحریریه محدود بهتر است تمرکز خود را بر کارهای خاص و بویژه اجتماعی بگذارند که رسانه‌های دیگر به آن نمی‌پردازند. برای پرداختن به انتخابات هم لازم نیست صرفا گفته‌های کاندیداها را به صفحه اول آورد. موضوعات اجتماعی و فرهنگی که در زمان انتخابات می‌تواند به عنوان پرسش‌های اساسی مطرح شود، می‌تواند در دستور کار نشریات قرار بگیرد.

یکی از موضوعات مهم روز گذشته، که با افزایش مراودات ایران و اتحادیه اروپا، نتیجهٔ آن بر اقتصاد ایران هم اثرگذار است، انتخابات فرانسه بود که دور نخست آن روز گذشته به پایان رسید. با این حال روزنامه‌ها کمتر به آن پرداختند یا تیترها و‌ موضع‌گیری‌های مشخص و روشنگری انتخاب نکردند. روزنامه قانون، در تیتری فرعی از «دوقطبی فرانسوی» نوشت اما اشاره‌ای به ماهیت این دوقطبی نکرد. دنیای اقتصاد که اغلب بیش از دیگر روزنامه‌ها، اخبار خارجی را بازتاب می‌دهد و ترجمه می‌کند هم چندان به فرانسه نپرداخت و احتمالا در انتظار نتیجه نهایی آن است، اما از اعتراضات ونزوئلا و تورم ۳۰۰ درصدی آن نوشت و عکس خوبی را با آن همراه کرد.

روزنامه جام جم امروز صفحه‌ی خوبی نبست. روزنامه به مناسبت مبعث پیامر(ص) و ۷۷ سالگی رادیو، از رنگ‌های تند و ناهماهنگ و شلوغ استفاده کرد و بالای صفحه را کاملا از بقیه قسمت‌های صفحه منفک کرد. انتخاب عکس برای مراسم قرعه‌کشی زمان مناظره‌های کاندیداها هم نه تنها خالی از عناصر اضافه نبود بلکه زاویه درستی نداشت و مشخص نبود قرار است چه چیزی و چه کسی را به مخاطب نشان دهد و علاوه بر آن، در سمت چپ، نور شدید و بیش از حدی در تصویر افتاده است و بهتر بود یا برش می‌خورد یا عکس دیگری انتخاب می‌شد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here