زمان انتشار : ۴ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۴۰ | کد خبر : 453739 |

بهترین‌های مطبوعات فروردین به انتخاب شفقنا رسانه

شفقنا رسانه- در هفده روزی که پس از نوروز، روزنامه‌ها منتشر شدند و به سرعت هم در گرداب خبرهای انتخاباتی فرورفتند، در انتخاب بهترین تیترها و عکس‌ها و گزارش‌ها، معیار «تفاوت»، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

عکس اجتماعی(خبری)
در پوشش سیل در استان آذربایجان شرقی ازجمله عجب‌شیر و‌ آذرشهر، روزنامه‌ها با آن که نسبت به اهمیت موضوع، پوشش گسترده‌ای نداشتند اما اغلب، عکس‌هایی مشابه انتخاب کردند که به خرابی‌های ناشی از سیل اختصاص داشت و نه خود سیل. این میان، روزنامه هفت صبح( ۲۷ فروردین) ریسک انتخاب عکس با کیفیت پایین را پذیرفت و از تصاویر ویدئویی‌ استفاده کرد که از لحظه سرازیر شدن سیل ضبط شده بود و با تیتری هماهنگ، منتشر کرد:«شوکه‌کننده، مستقیم از آذربایجان».

گزارش غیرانتخاباتی
اگرچه فراوانی گزارش‌های سیاسی و بویژه انتخاباتی در روزهای گذشته به مراتب بیش از دیگر موضوعات بود اما در میان گزارشهایی درباره سیستان و‌ بلوچستان، آخرین نسل لنج‌سازی در روستای گوران قشم، احتمال آتش‌سوزی در تاریکه‌بازار کرمانشاه و…، گزارش محیط‌زیستی روزنامه قانون(۲۰ فروردین)، از سایرین بهتر بود چراکه نه تنها موضوعی بسیار مهم را انتخاب کرده و از «محیط‌زیست علیه محیط‌زیست» نوشته بلکه توانسته خلاء گزارش‌های زیست محیطی در روزنامه‌ها را نیز نشان دهد. گزارش، درباره تاسیس کارخانه کمپوست در منطقه حفاظت‌شدن لیسار در تالش است و با توضیحی درباره‌ی وضعیت پسماندها در گیلان آغاز شده و در متن به انتقاد فعالان محیط زیست به تاسیس کارخانه کمپوست در این منطقه پرداخته است و همچنین پاسخ‌های مدیر کل محیط زیست استان گیلان را هم آورده و تلاش کرده موضع دو طرف را بازتاب دهد. اما روزنامه‌ها باید تلاش کنند کارهایی که موضوعات خاص‌تری دارد، در جای بهتری از صفحه قرار بدهند.

تیتر انتخاباتی

از میان ده‌ها تیترهایی که برای انتخابات در این روزها انتخاب شدند، دو تیتر وطن امروز و شرق، درعین کوتاهی و‌ سادگی، مفهوم اصلی را منتقل کردند و این، یکی از ویژگی‌های تیتر حرفه‌ای است. شرق(۱۷ فروردین) در پوشش نشست مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، آن را «رو به دوربین،پشت به واقعیت» توصیف کرد و حتی تقدم و ‌تاخر این دو عبارت هم نشانهٔ تاکید روزنامه بر اهمیت رسانه‌ای شدن برای تیم احمدی نژاد است. وطن امروز(۲۸فروردین) هم در سلسله تیترهای انتقادی‌اش به دولت، برای نشان دادن موضع خود از یک عبارت ریاضی استفاده کرد که سهم فرهنگیان را کمتر از ۳۱ نفر محاسبه کرده است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here