زمان انتشار : ۶ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۳:۳۳ | کد خبر : 453736 |

تیترهایی در رد و تأیید وعده‌های‌ کاندیداها

شفقنا رسانه- از انتخابات فرانسه تا وعده‌های نامزدهای اصولگرایان و گزارش‌هایی در نقد عملکرد هر کدام از آن‌ها، تیترهای اصلی روزنامه‌های امروز را از آن خود کردند.

روزنامه اعتماد که تا پیش از این، تنها بر حمایت از کاندیدای مورد نظر خود تاکید داشت و از فضای نقد کاندیداهای رقیب به دور بود، امروز رویه‌ای کمی متفاوت در پیش گرفت. تیتر هوشمندانه «وعده‌های نجومی» که البته در روزنامه آفتاب یزد هم استفاده شده است، وارد شدن به همان بازی چندماهه‌ی اخیر روزنامه‌های منتقد دولت است که پس از آشکار شدن حقوق‌های نجومی مدیران دولتی، پسوند نجومی، تبدیل به یکی از ابزارهای نقد دولت شد. اعتماد تلاش کرده است ضمن خنثی‌سازی آن ابزار، آن را علیه کاندیداهای اصولگرا و وعده‌هایشان از جمله یارانه ۲۵۰ هزارتومانی، رشد ۲۶ درصد و اشتغال ۶ میلیونی به کار گیرد. این میان اما، تیتر سرمقاله به قلم حسین راغفر، اقتصاددان، بسیار کلی انتخاب شده‌است:«محور اصلی سیاست‌های اقتصادی، منافع مردم باشد».


این رویکرد پرداخت به وعده‌های رقیب را روزنامه‌ شرق هم در پیش گرفت. جدی نگرفتن وعده‌های رقیب، می‌تواند اشتباهی سیاسی برای روزنامه‌ای سیاسی باشد. شرق اما علاوه بر اینکه تلاش کرد در گزارش خود پاسخ دهد:«اگر روحانی نباشد چه می‌شود»، با کاریکاتوری از قالیباف، وعده‌های او را در گزارشی جداگانه نشانه رفت.

روزنامه صبح نو هم امروز به صورت جدی‌تری وارد رقابت‌های انتخاباتی شده است. در نقطه مقابل این روزنامه‌ها از «حمله‌ی دولتی‌ها به طرح ضدبیکاری قالیباف» و عکس مهمترین چهره‌های منتقد را به صفحه آورد. روزنامه می‌توانست از طرح استفاده کند تا جذابیت بیشتری به صفحه اول بدهد.

تکرار، گاهی حتی اگر با خلاقیت هم همراه باشد اما داده یا تحلیل تازه‌ای در خود نداشته باشد، می‌تواند خود را بی‌اثر کند. روزنامه وطن امروز در هفته‌های اخیر، بارها درباره‌ی ادعای «وعده اقتصادی ۱۰۰ روزه حسن روحانی» نوشته است درحالی که در آخرین نشست خبری روحانی چنین ادعایی تکذیب شد. با این حال روزنامه صفحه‌ای خالی، همراه با نقل قولی از رئیس‌جمهور آورد که «باز هم برنامه ۱۰۰ روزه دارم». نقل قول یک حرف تکذیب شده درست نیست.

هفت صبح، از معدود روزنامه‌هایی بود که عکس یک خود را به یکی از نامزدهای انتخابات فرانسه، ماکرون اختصاص داد و به این انتخابات پرداخت اما یکی از حاشیه‌ای‌ترین موضوعات مربوط به زندگی ماکرون را به صفحه اول آورد یعنی اختلاف سن همسر ماکرون با او و این که این موضوع در صورت پیروزی قطعی ماکرون می‌تواند سوژه‌ی رسانه‌های فرانسوی باشد. شاید با توجه به رویکرد و سیاست‌گذاری روزنامه، موضوع می‌تواند قابل توجه باشد اما آیا لازم است عکس یک را هم به خود اختصاص بدهد؟

روزنامه دنیای اقتصاد که سیاستگذاری کاملا متفاوتی دارد، از زاویه اقتصادی به موضوع نگاه کرد و از «امید یورو به ماکرون» نوشت. برای بررسی پیامدهای نتیجه انتخابات فرانسه، تیتر خوبی انتخاب شده است.

یکی از گزارش‌های مهم امروز که به صورت غیرمستقیم، می‌تواند انتخاباتی هم محسوب شود، درباره مافیای پسماند زباله در تهران است. گزارش «قانون»، با گفت‌وگوهایی با رحمت الله حافظی و تندگویان، اعضای شورای شهر همراه است که داده‌هایی درباره روزانه بیش از ۷ هزار تن زباله در تهران و صرف هزینه ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ را در مصاحبه‌هایشان مطرح می‌کنند. نقطه‌ای که این گزارش را انتخاباتی می‌کند، نقد عملکرد ۱۲ سالهٔ قالیباف و طرح این پرسش است که چرا شهرداری به جای برگزاری مزایده و دریافت پول از شرکت‌های پسماند زباله، مناقصه برگزار می‌کند و مبالغی را هم از بودجه شهرداری به آن‌ها می‌دهد؟

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here