زمان انتشار : ۶ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۷:۳۴ | کد خبر : 453733 |

«وعده‌سازی» و «وعده‌‌آرایی» محور روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- شعارهای تبلیغاتی از وعده‌ی چندبرابری یارانه‌ها تا ایجاد شغل‌هایی برای جوانان از مهمترین شعارهای کاندیداهای ریاست جمهوری در روزهای گذشته است.

وعده‌های واقعی یا فریب‌دهنده؟

روزنامه ایران در گزارشی با انعکاس وعده‌های قالیباف و رئیسی به تحلیل و چگونه اجراشدن این وعده‌ها پرداخته است. همچنین مهمترین و آخرین اخبار کاندیداها را پوشش داده است.

اهمیت و اهداف شوراها با نزدیک شدن به انتخابات بیشتر در روزنامه‌ها به چشم می‌آید. هرچند انعکاس مطالب در مورد آن به‌اندازه انتخابات ریاست جمهوری نیست. اعتماد در گزارشی به نقل از جماران، دیدار حسن خمینی با اعضای شورای شهر را منعکس کرده است. سید حسن خمینی با تأکید بر نقش مردم در حل مشکلات کشور، گفته« هرچه ما بتوانیم تمرکز را از مرکزیت کم کنیم و حوزه اختیارات را به شوراها دهیم، از جهت توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی موفق‌تر هستیم.»

روزنامه هم‌چنین در گزارشی به بیان وعده‌های نامزدهای انتخاباتی پرداخته و سخنان رؤسای قوای مقننه و قضاییه را انعکاس داده است که توصیه کرده‌اند نامزدها وعده‌های واقعی بدهند. علی لاریجانی در یک مراسم افتتاحیه گفته«در فصل انتخابات برخی افراد ادعا می‌کنند که این مقدار پول می‌دهیم؛ سؤال این است که آیا با این پول دادن‌ها، تولید یا اشتغال ایجاد می‌شود؟ این‌طور نیست، زیرا این‌ یک حرف خلاف است».

اعتماد، شرق و آفتاب یزد همچنین با پوشش دادن سمینار توجیهی آموزشی برای مسئولان ستادهای انتخاباتی ۲۲ منطقه تهران به انعکاس صحبت‌های عبدالواحد موسوی لاری نایب‌رییس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان پرداخته‌اند. در این سمینار موسوی‌لاری با اشاره به انتخابات این دوره و حمایتش از روحانی گفته«در شورای عالی اصلاح‌طلبان حسن روحانی را به‌عنوان کاندیدا انتخاب کردیم و از این کار نه پشیمان هستیم و نه هراس داریم». او همچنین درباره سر لیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر گفته «تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است. ما طرفدار جمهور هستیم و لیست‌مان جمهوری است» اعلام شدن لیست شوراها تا ۱۵ اردیبهشت از دیگر سخنان موسوی لاری در این سمینار بود.

روزنامه‌ها همچنین وعده‌های انتخاباتی را از دیدگاه کارشناسان تحلیل کرده‌اند. شرق در گزارشی با تحلیل‌ها و مقایسه‌هایی  مدعی شده رئیسی بی‌شباهت به احمدی‌نژاد نیست و توضیح داده «رئیسی گفته یارانه سه دهک پایین جامعه را افزایش می‌دهد؛ این یعنی او هم مانند احمدی‌نژاد طرفدار توزیع پول است و به دنبال اجرای دم‌دستی‌ترین مفهوم از عدالت». سعید لیلاز، روزنامه‌نگار و کارشناس اقتصادی، درباره این که مدل دولت احتمالی اصولگرایان در حوزه اقتصادی چه خواهد بود، به شرق گفته«در غیاب احمدی‌نژاد، قالیباف و رئیسی گفتمان مستقلی در حوزه اقتصاد ندارند. فقط بلدند روی چالش‌ها دست بگذارند. راه‌حل ندارند.»

یکی از خبرهایی که در انتخابات شورای شهر و روستا بسیار حاشیه‌ساز شد، تأیید و رد صلاحیت‌ها بود. این روزنامه در گفت‌وگویی با بهرام پارسایی، عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره شورا‌های شهر و روستا، علت تفاوت نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر و روستا در استان خراسان رضوی را با اکثر استان‌ها و شهرهای کشور بررسی کرده است. در ابتدای این متن ادعا شده «در خراسان‌رضوی ردصلاحیت‌ اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر مشهد گسترده‌تر از انتخابات مجلس بوده است». پارسایی اما پاسخ دقیقی به این موضوع نداده: « فعلا نمی‌خواهم وارد مصادیق و تفاوت‌ها بشوم؛ اما آنچه هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا بر آن تأکید می‌کند، رعایت مُرّ قانون و جلوگیری از تضییع حقوق داوطلبان است…»

روزنامه آفتاب یزد هم با انعکاس وعده‌های نامزدهای اصول‌گرا آن را وعده‌های نجومی خوانده و گفته‌هایی از محمدعلی نجفی مشاور و رئیس ستاد فرهنگی حسن روحانی را انعکاس داده«قالیباف گفته است که رشد اقتصادی را به بالای ۲۵ درصد می‌رسانم. کسانی که به ایشان مشورت می‌دهند آشنایی اولیه با اقتصاد ندارند».

عوض حیدر پور عضو سابق فراکسیون رهروان ولایت مجلس هم در این مورد گفته«خوب است نامزدهای ریاست‌جمهوری طوری قول بدهند که از پس اجرای آن بربیایند و امکانات کشور، قوانین کشور و بودجه کشور پاسخگوی آن وعده باشد».

وعده‌های «دروغین»، «توخالی»، و شعارهای تبلیغاتی که مردم را فریب خواهند داد، از مهمترین عبارتها در بیشتر روزنامه‌های اصلاح‌طلب است. ابتکار صحبت‌های محمود صادقی، نماینده مجلس دهم را در بخشی از گزارش خود با انعکاس داده که گفته «مردم از این وعده‌ها بسیار شنیده‌اند و تجربیات مکرر طی سال‌ها نشان داده که به این تبلیغات اعتمادی ندارند؛ وعده‌هایی که برخی کاندیداها در ادوار مختلف برای حل یک‌شبه مشکلات و بالا بردن رأی خود عنوان می‌کنند، همانند بحث یارانه و ایجاد شغل با آمارهایی غیرواقعی».

واکنش روزنامه‌های منتقد دولت به وعده‌های کاندیداها

روزنامه صبح نو نزدیک به محمدباقر قالیباف با تشریح وعده‌ها و برنامه‌های این کاندیدا برای اشتغال جوانان معتقد است دولتی‌ها به «طرح ضدبیکاری قالیباف» حمله کرده‌اند. نویسنده این مطلب ادعا کرده«از این بابت که او نخستین کاندیدایی است که به‌روشنی از برنامه اشتغالی خود سخن گفته و طرح خود را برای مردم تشریح کرده، قابل‌توجه است و نشان می‌دهد وی انگیزه بالایی برای مقابله با گره بی‌کاری داشته و حتی برای آن نیز برنامه‌ریزی روشنی را طراحی کرده است.» نویسنده هم‌چنین معتقد است که خانواده‌ها می‌خواهند کسی رئیس‌جمهور شود که بتواند به دغدغه بیکاری فرزندانشان خاتمه دهد و توضیح داده«تا به امروز تنها محمدباقر قالیباف نشان داده که برای مقابله با بی‌کاری فکر کرده و می‌تواند به مردم قول دهد که مشکل بی‌کاری را حل خواهد کرد.»

این روزنامه همچنین در گزارشی دیگر عملکرد تیم روحانی در اقتصاد مقاومتی را مرور کرده است. در این گزارش انتقاداتی  به وعده روحانی شده است که گفته بود دولت تا پایان سال ۱۳۹۵ گزارش مفصلی از اجرای این سیاست‌ها را ارائه می‌کند. این گزارش هرچند سوژه خوبی برای کاندیداهای فعلی است تا بتوانند از رقیب خود انتقاد کنند ولی بدون استناد به اظهارنظر کارشناسان گفته«بسیاری از صاحب‌نظران می‌گویند که کارنامه دولت یازدهم در حوزه اقتصاد مقاومتی ضعیف است و بنابراین عملکردی شاید وجود ندارد که به‌صراحت از سوی دولتمردان اعلام نمی‌شود».

پرویز سروری، عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با صبح نو درباره‌ی دخالت دادن نگاه سیاسی و جناحی در شوراهای شهر توضیح داده « هر حرکتی که به سیاسی شدن شوراهای شهر منجر شود که باعث ایجاد یک رویکرد سیاسی به مدیریت شهری نیز می‌گردد آسیب بزرگی به شهر و مردم و همچنین آینده شوراهای شهر وارد خواهد کرد. اساساً موضوعات سیاسی اعم از جناح‌های سیاسی، رسیدن به قدرت سیاسی و… را نباید از دالان شوراها عبور داد».

روزنامه جوان با مروری بر وعده‌های نامزدها به انعکاس انتقادات جهانگیری نسبت به وعده‌های قالیباف پرداخته که گفته «اگر کسی بگوید چند میلیون شغل ایجاد می‌کنم می‌خواهد مردم را فریب دهد» و بعد در همین مطلب با اشاره‌ به حرف‌های ربیعی درباره‌ی برنامه‌ی ایجاد شغل و تعداد آن تا فروردین، با تأئید وعده‌های دو نامزد اصول‌گرا از وعده‌های خود در زمینه اشتغال نتیجه‌گیری کرده است: «با توجه به منابع موجود و نقدینگی، اگر دولت جدید بتواند به جای حمایت محض از صنایع بزرگ ورشکسته بر صنایع کوچک و متوسط و صنایع خوشه‌ای متمرکز شود، اگر شرایط محیط کسب و کار را به گونه‌ای طراحی کند که بنگاه‌های بخش خصوصی توان جذب سرمایه‌گذاری را پیدا کنند چرا بیش از یک میلیون شغل با همین ظرفیت فعلی اقتصاد ایجاد نشود؟»

بعد از اعلام خبر مناظره‌های ضبطی، رسانه‌های منتقد دولت ادعا می‌کردند روحانی بیشتر میل به مناظره ضبط‌شده دارد تا این که روحانی با فرستادن پیام‌های متعدد حمایت خود را از برنامه زنده اعلام کرد. با این حال حتی بعد از آن که کمیسیون بررسی تبلیغات، موافقت خود را با پخش زنده مناظره‌ها اعلام کرد، این ادعا همچنان ادامه دارد. روزنامه قدس وابسته به آستان قدس رضوی در گزارشی با ناکام خواندن روحانی از مناظره ضبط‌شده، این را تکنیکی از سوی دولت خوانده که از پاسخگویی فرار کند. نویسنده با انتقاد از حرف‌های روحانی که گفته در مناظرات حقایقی را خواهم گفت، ادعا کرده این ادبیات تهدیدآمیز است و گفته«این روش نوعى فرار به جلوســت زیرا روحانى که باید درباره عملکرد ۴ ساله خود سخن بگوید و از آن در مقابل دیگر نامزدها دفاع کند، می‌خواهد با نقب زدن به گذشته، از پاسخگویى بگریزد».

علی اکبری در یادداشت خود در روزنامه کیهان به یکی از پاسخ‌های روحانی اشاره کرده که گفته برای صد روز برنامه دارم. بعد با استناد به همین گفته عملکرد او را نقد کرده و با طرح چندین سوال ادعا کرده است «یعنی این فرد بدون آگاهی از مشکلات، این همه وعده و وعید به مردم داده است؟ در این صورت آیا شما به عقل خود شک نمی‌کنید؟» نویسنده همچنین علی رغم تکذیب قبلی روحانی درباره‌ی حل صدروزه‌ی مشکلات، باز هم بر ادعای خود تأکید کرده است: « چرا در طول بازه تبلیغات به مردم نگفته که شما اشتباه می‌کنید و من نه‌تنها در صد روز که حتی تا صدسال آینده نیز نخواهم توانست مشکلات شما را حل کنم». روحانی پیش از این ادعاهای برخی رسانه‌ها مبنی بر «وعده‌ی صد روزه برای حل مشکلات کشور» را تکذیب کرده و گفته بود که برای صد روز اول برنامه دارد و بعد از این بازه‌ی زمانی گزارش وضعیت به مردم می‌دهد. او روز گذشته در هنگام ورود به سازمان صدا و سیما برای ضبط برنامه تلویزیونی در پاسخ به خبرنگاران از برنامه‌های یک ماهه و صدروزه خبر داده بود که در بعضی رسانه‌ها با عنوان «وعده‌ی صد روزه» تعبیر و انتشار یافت.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here