زمان انتشار : ۷ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۷:۴۹ | کد خبر : 453729 |

توجه انتخاباتی تیترها به «تهران» و «ایران»

شفقنا رسانه- روزنامه‌های اصولگرا، دولت را نشانه رفته‌اند اما روزنامه‌های اصلاح‌طلب، فعلا به نقد قالیباف بیش از دیگران پرداخته‌اند. بنابراین تهران، تبدیل به یکی از موضوعات مشترک روزنامه‌های این روزها شده‌است چراکه از یک سو شهردار آن، نامزد ریاست جمهوری شده است و از سوی دیگر، انتخابات شوراهای شهر در پیش است و‌ روزنامه‌های اصلاح‌طلب، می‌کوشند این دوره، حساسیت بیشتری را در افکار عمومی نسبت به اهمیت این انتخابات برانگیزند. یکی از موضوعات مهم، سرنوشت زباله‌های تهران، به مثابه نقطه ضعف مدیریت شهرداری است که دیروز در روزنامه قانون کار شد، و امروز هم در اعتماد و آرمان امروز. آرمان امروز به کنایه نوشته است که شهردار تهران، تنها می‌تواند از فروش شهر، کسب درآمد کند و نه از فروش پسماندها، مثل بسیاری از دیگر کشورها. گزارش، میدانی نیست و شامل مصاحبه‌هایی با کارشناسان و مدیران محیط زیست است که از دفن غیراصولی ۹۰ درصد زباله‌ها در تهران می‌گویند. این میان، اعتماد هم گزارشی میدانی درباره «آخر خط زباله‌های تهران» و توصیفی از وضعیت قدیمی‌ترین مرکز دفن زباله پایتخت کار کرد. ترکیب سه مطلب آرمان امروز و اعتماد و شمارهٔ دیروز قانون، تصویری از وضعیت پسماندهای تهران و مدیریت شهرداری به دست می‌دهد که البته نباید فقط بحث مدیریت را در این زمینه به عنوان عامل موثر در نظر گرفت. بحث فرهنگی و این که چه قدر مردم با تفکیک زباله و مباحث مرتبط به آن آشنا هستند و وضعیت دیگر استان ها از موضوعات مهمی است که روزنامه ها می توانند به آن بپردازند، نه فقط در ایام انتخابات یا فقط به شهر تهران.

شهروند هم مصاحبه‌ای با یکی از اعضای دولت، درباره مدیریت شورای شهر و‌ شهرداری تهران انجام داد با تیتر: «تهران سه برابر گرانتر اداره شد». روزنامه بهتر بود از نیم‌فاصله برای «گران‌تر» استفاده کند و عکس مناسب تری هم برای آن انتخاب کند. تیتر، دارد از یک موضوع نامطلوب و ناگوار خبر می‌دهد در حالی که عکس، ژست خونسرد و خندان گوینده را نمایش می‌دهد. شورای شهر، موضوع روزنامه کیهان هم بود که با ادبیات ویژه خود، از تائید صلاحیت‌ها انتقاد کرد اما در طرح این انتقاد از کلماتی استفاده کرد که به نظر می رسد اتهاماتی را متوجه بعضی افراد می کند.

در میان عکس‌هایی که امروز از اسحاق جهانگیری کار شد، وطن امروز یکی از بهترین‌ها و بهار یکی از ضعیف‌ترین‌ها را انتخاب کردند. در انتخاب بهار، عناصر اضافه در کادر و همچنین زاویه و نور نه چندان مناسب، بیش از خود سوژه به چشم می‌آید. وطن امروز اما از نظر زاویه و ژست سوژه، عکسی کاملا هماهنگ با محتوای تیتر و گزارش کار کرد. روزنامه، بالاخره در حمایت از یکی از نامزدهای اصولگرا، ابراهیم رئیسی، تیتری با فونت بزرگ زد:«رقیب فقر و بیکاری هستم».

شرق در انتخاب عکس برای اعلام حمایت سعید مرتضوی از رئیسی، شوخ‌طبعی به کار برد و عکسی متناسب را انتخاب کرد. عکس جهانگیری اما اصلا عکس خوبی نیست. عکسی رسمی که با تیتر هم همخوان نیست. روزنامه جوان هم با ردیف کردن مجموعه عکس‌هایی از صفحات اول روزنامه‌های اصلاح‌طلب، نقد آنها به وعده‌های نجومی را نقد کرد و آن را دیرهنگام دانست که باید در سال ۹۲ و دربرابر آنچه به عنوان وعده‌های حسن روحانی در این روزنامه مطرح شده، منتشر می‌شدند.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here