زمان انتشار : ۷ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۸:۳۶ | کد خبر : 453728 |

راستی آزمایی وعده های انتخاباتی در روزنامه ها

شفقنا رسانه- با نزدیک شدن به زمان انتخابات فعالیت و سخنرانی‌های کاندیداها هم سرعت بیشتری به خود گرفته است. حمایت عارف از روحانی، سخنان جهانگیری در رادیو ایران از مطالبی بود که اکثر روزنامه ها براساس رویکرد خود به آن پرداختند.

روزنامه ایران در یادداشتی از حمید کارگر ضمن اشاره به نظریه چارچوب سازی در ارتباطات به بررسی واکنش روزنامه های منتقد در برابر اقدامات دولت پرداخته و معتقد است که این رسانه‌ها «در ارائه پیام و تبیین مطالب خود با مارک‌دار کردن برخی رخدادها و مفاهیم، آن‌ها را به‌گونه‌ای ساده‌انگارانه و قابل‌فهم برای عموم آن‌گونه که خود می‌پسندند، بسته‌بندی کرده و در اختیار مخاطب قرار می‌دهند». نگارنده معتقد است علاوه بر روزنامه های منتقد دولت، صداوسیما هم به‌صورت غیرمستقیم و حرفه‌ای‌تر همین خط را دنبال می‌کند. ایران همچنین گزارشی از آخرین فعالیت‌های ستادهای انتخاباتی نوشت. دردسر حضور مرتضوی در میتینگ تبلیغاتی رئیسی، شعارهای قالیباف مبنی بر وعده اشتغال‌زایی ۵ میلیونی، حمایت محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، شوخی جهانگیری مبنی بر عدم انصراف از کاندیداتوری، سخنان هاشمی طبا و میرسلیم محورهای اصلی گزارش بودند.

این روزها هر کدام از کاندیداها به بیان وعده‌هایی پرداخته‌اند که همواره مورد انتقاد کارشناسان قرار می‌گیرند و آن را نشدنی می‌دانند. با این‌ حال روزنامه اعتماد در گفت و گویی با مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس جمهوری به این مسائل پرداخته است. انصاری گفته:«ما مطمئنیم که مردم ایران فهیم هستند و تصور نمی‌کنم با وعده‌های غیرقابل اجرا که شائبه تطمیع در انتخابات را دارد تحت تأثیر قرار بگیرند. وعده‌ای که دیگران مطرح می‌کنند و حواله به نسیه می‌دهند، این دولت اجرایی کرده و آن را توسعه خواهد داد». این نشریه در مطلب دیگری به نامزدهای جناح اصولگرا پرداخته و ضمن اشاره به پاسخ نزدیکان این نامزدها مبنی بر ماندن تا آخر و عدم کناره‌گیری، ادعا کرده که آشفتگی در این جناح هر روز در حال پررنگ‌تر شدن است و فراکسیون اصولگرایان هم میان قالیباف و رئیسی مردد و منتظر است تا یکی از این دو کناره‌گیری کند. در غیر این صورت سناریوی سال ۹۲ دوباره تکرار می‌شود. روزنامه ابتکار هم به کاندیداتوری قالیباف و رئیسی با عنوان «رقابت پنهان» پرداخته و نگارنده با بیان این که در حال حاضر هیچ‌کدام قصد کناره‌گیری ندارند معتقد است که این رقابت به نفع دولت است.

روز جمعه ساعت ۱۶ قرار است اولین مناظره گروهی کاندیداها در حوزه اقتصاد برگزار شود. اعتماد در گزارشی با عنوان «جدال وعده و عمل» به آن پرداخته است. اگرچه روزنامه در این گزارش از عنوان «دوئل نخست کاندیداها» استفاده کرده ولی بااین‌حال روزنامه تنها به رقابت حسن روحانی، جهانگیری، قالیباف و رئیسی در این مناظره‌ها پرداخته و از میرسلیم و هاشمی طبا بحثی نشده است. محسن صفایی فراهانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در گفت و گو با صفحه احزاب اعتماد به بیان مباحثی پرداخته است. او با مثبت ارزیابی کردن عملکرد دولت روحانی، وعده‌های این روزهای کاندیداها، نظیر ٢ برابر کردن درآمد کشور را توهین به مردم می‌داند و ادعا می کند شبکه حامیان رئیسی همان شبکه حامیان احمدی‌نژاد هستند و به همین دلیل معتقد است او شانس زیادی ندارد.

روزنامه ابتکار هم در یادداشتی با اشاره به انتخابات شورای شهر و امکان انتخاب نمایندگان اصلاح‌طلب و متخصص، این روزها را برای قالیباف سخت دانسته و معتقد است که اقدام اول این نمایندگان بررسی دقیق ابعاد و وجوه مختلف عملکرد ۱۲ ساله شهردار تهران خواهد بود. به همین خاطر قالیباف یا باید منتظر عملکرد نمایندگان شورای شهر بماند یا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. نگارنده در ادامه برای کسب کرسی ریاست جمهوری توسط قالیباف، احتمال بالایی را متصور نشده است.

حضور سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران در سخنرانی رئیسی در یزد هم حاشیه‌هایی به همراه داشت. روزنامه شرق به این مسئله پرداخته است. مرتضوی در پاسخ به شرق گفته که به رئیسی رأی می‌دهد. نشریه در ادامه به سابقه مرتضوی و نیز حمایت احمدی‌نژاد از او پرداخته است. شرق همچنین در مطلب دیگری به بیان چرایی حمایت چهره‌های دولت اول احمدی‌نژاد از رئیسی پرداخته و نظر کارشناسان را جویا شده است. صادق زیباکلام معتقد است که رئیسی از رأی سنتی اصولگرایان مطمئن است به همین خاطر در پی جلب آرای حامیان احمدی‌نژاد است. او با بیان این که قالیباف «مهره سوخته» است، رقابت اصلی را بین رئیسی و روحانی می داند.

وعده‌های قالیباف و رئیسی این روزها مورد توجه کارشناسان و روزنامه های اصلاح‌طلب است و هر کدام به‌گونه‌ای به این موضوع پرداخته اند. روزنامه جوان با جمع‌کردن تیترهای این روزنامه‌ها در کنار هم، عکس یک خود را در واکنش به آن‌ها انتخاب کرد. روزنامه نوشت:« گیریم که وعده اشتغال در حد سالی یک‌میلیون و اندی وعده‌ای نامتناسب با اوضاع فعلی کشور باشد و گیریم که اصلاح‌طلبان یقین کرده‌اند که چون خودشان قادر به تغییر اوضاع نیستند، اوضاع قابل‌تغییر نیست، آیا نباید حداقل از خودشان که همین چهار سال پیش برای وعده مشابه میلیونی روحانی یقه می‌دریدند، شرم کنند؟!». بااین‌حال روزنامه به این نکته اکتفا نکرد و در مطلب دیگری با انتقاد از سخنان روحانی در روز سه‌شنبه درباره داشتن «برنامه صدروزه» دوباره نوشت و در ادامه با بیان این که او در چهار سال پیش هم وعده ۱۰۰ روزه داده بود، نوشت: « بعد از چهار سال عهده‌دار بودن ریاست اجرایی کشور، هر وعده‌ای که روحانی برای ریاست جمهوری دوباره‌اش می‌دهد، با خود این سؤال را دارد که پس چرا در چهار سال اول این کار انجام‌نشده است؟» البته نکته ای که این روزنامه ها به آن توجه نمی کنند تکذیب روحانی برای وعده صد روزه است. او گفته برنامه برای صد روز دارد و بعد از آن گزارش وضعیت می دهد و قولی برای حل تمامی مشکلات نداده است.

روزنامه قدس که وابسته به آستان قدس رضوی است، در گزارشی با عنوان «رقابت شعارها و برنامه‌ها»نگاهی به وعده‌های انتخاباتی کاندیداها دارد و باز هم با این ادعا که دولت روحانی در ۴ سال پیش وعده حل ۱۰۰ روزه مشکلات را داده بود، نوشته: « نامزدهای انتخاباتی باید به‌گونه‌ای ســخن بگویند که چند سال بعد با افتخار از وعده‌های خود حرف بزنند نه این‌که شرمنده مردم شده و سخنان خود را تکذیب کرده یا درصدد رفع‌ و رجوع آن برآیند.» این روزنامه در ادامه به وعده‌های انتخاباتی قالیباف و رئیسی اشاره و ادعا کرده تنها این دو به‌ صورت شفاف اعلام برنامه کرده‌اند. نگارنده در ادامه نوشته: «روحانی و جهانگیری هم ترجیح داده‌اند به‌جای اعلام برنامه، گارد دفاعی خود را بسته نگه‌داشته و خود را برای پاسخگویی به آنچه قبلاً وعده داده‌اند، آماده کنند».

روز گذشته جهانگیری با حالت خنده به خبرنگاران گفته بود که قصد کناره‌گیری ندارد و می‌خواهد رئیس‌جمهور شود. این سخنان از سوی برخی رسانه ها به صورت جدی منعکس شده و هر کدام در فضای مجازی بر اساس رویکرد خود به آن پرداختند. روزنامه کیهان در مطلبی به این موضوع پرداخته و گفته «پدیده نامزد «پوششی» پدیده‌ای است که در طی آن اسحاق جهانگیری به‌عنوان یــار ضربه‌گیر در کنار روحانی آمده تا از عملکرد اقتصادی دولت یازدهم دفاع کند و پس از مناظره‌های انتخاباتی از گردونه رقابت‌ها کنار برود.» و در ادامه ادعا کرده این کار تحقیر جهانگیری است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here