زمان انتشار : ۸ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۵:۳۷ | کد خبر : 453724 |

نبرد کلیپها در انتخابات

شفقنا رسانه- حسین فتح اللهی، خبرنگار در ایرنا نوشت:

در حالی که اکنون حدود یک هفته از شروع تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گذشته و هنوز زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات شوراها فرانرسیده است اما بازار تبلیغات هر دو گروه در شبکه های اجتماعی این روزها به شدت داغ است.

اگر روزانه به کانال و گروه های تلگرام، صفحات فیسبوک و اینستاگرام، گروههای واتساپی و دیگر شبکه های مجازی موبایلی دعوت شدید که در آن از فردی به عنوان قهرمان، ناجی، دلاور و القاب این چنینی یاد می شود، شک نکنید این صفحات مجازی برای انتخابات راه اندازی شده است و فرد مورد نظر با هر تیپ، قیافه، سن و سالی که از وی تعریف می شود، نامزد انتخابات شوراها است.
اینگونه فعالیت های داوطلبان انتخابات با توجه به تعداد بالای آنها برای نشستن بر ۲۱ صندلی در شورای اسلامی ابرشهرتهران، دیگر شهرها و کلانشهرها و اهمیت کرسی ریاست جمهوری کاملا مشخص است و با بازنشر آن توسط هواداران، شبکه های اجتماعی این روزها به مهمترین ابزار تبلیغات برای انتخابات ۲۹ اردیبهشت تبدیل شده است.
شبکه های اجتماعی امروزه از یکسو، برد، وسعت و سرعت بیشتری برای گردش اطلاعات دارند و از سوی دیگر، هزینه تولید و انتشار انواع فرآورده های تبلیغی اعم از فیلم، عکس و متن در آنها نسبت به سایر شیوه های رسانه ای اعم از فیلمهای تلویزیونی، آگهی های روزنامه ای و تبلیغات محیطی بسیار پایین تر است. شاید به همین دلیل است که بر خلاف انتخابات دوره های گذشته، این روزها کمتر نشانی از تبلیغات انبوه کاغذی روی دیوار کوچه ها و خیابانها و سطح شهر می بینیم.
یکی از مهمترین روشهای تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی، تولید و انتشار کلیپ های تصویری است. از نظر کارشناسی، کلیپ به قطعه ای می گویند که دارای محتوای دیداری و شنیداری است و این محتوا می تواند شامل تصاویر ثابت یا متحرک، فیلم و صدا، انواع افکت ها، تیتراژها و موسیقی باشد.
از همین رو، این روزها در شبکه های اجتماعی انواع کلیپ های تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری و یا داوطلبان انتخابات شوراها را مشاهده می کنیم که در کنار عکس، متن و فیلمهای جداگانه، شور و هیجانی خاص به انتخابات داده است.
بطور طبیعی، کلیپهای یادشده از نظر کیفیت با یکدیگر بسیار متفاوت است و همواره، افراد حرفه ای و برندها تلاش می کنند کارهای تاثیرگذار و از نظر حرفه ای، دارای کیفیت را البته با هزینه های بالا تولید کنند. از همین رو، کیفیت کلیپ ها بستگی تام به پشتوانه مالی نامزدهای انتخاباتی دارد. 
به همین دلیل، در دوران تبلیغات نبایستی از تلاش و دانش کارگردانان کلیپ های تبلیغاتی و انتخاباتی غافل بود. این کلیپ ها صحنه ها و داستانهای متفاوتی را برای مخاطبان روایت می کنند. ظرف چند دقیقه، نشان می دهند که نامزد موردنظر چگونه از اینکه محرومیت یک خانواده یا جامعه را دیده، متاثر و اندوهگین است و گاه، حتی برای این وضعیت اشک می ریزد، لحظه ای دیگر، او چنان رفتار می کند که گویا از شیوه مدیریت کشور و جامعه از سوی مسئولان خشمگین و عصبانی است و چند ثانیه بعد، هنگام ارایه برنامه هایش برای حل مشکلات جامعه چنان در برابر دوربین به شوق و هیجان می آید که گویی قرار است معجزه ای خلق کند.
کلیپها و فیلمهای تبلیغاتی نامزدها واقعا دیدنی است! آنها ظرف چند دقیقه، همه حالات خود را نشان می دهند. در قسمت های از فیلم خشم و عصبانیت را به نشانه قاطعیت ابراز می کنند، در همان حال، می کوشند لحنی پدرانه و دوستانه و چهره ای مغموم و حتی معصوم به خود بگیرند، ژست مهربانی، خونگرمی، خوشرویی، بی تکلفی، حساسیت، دقت و صدالبته پیگیری خود را به مردم ارایه کنند و بعید نبود اگر کودکان هم حق رای داشتند نامزدهای انتخاباتی برای جلب آرای آنها، شکلک هم در می آوردند!
قطعا اگر کارگردان فیلم و کلیپ انتخاباتی، حرفه ای نباشد با کوچکترین اشتباه در هر صحنه ای که موجب بهره برداری رقبا شود، می تواند کار کاندیدای موردنظر را تمام کند و وی را از گردونه رقابت ها خارج سازد.
شاید بتوان اوج تاثیرگذاری فیلم های کوتاه را در کلیپ های خوش ساخت یکی از نمایندگان جستجو کرد که موضوعات خاصی از عملکرد فرد موردنظر را طوری رسانه ای می کند که مخالفین نمی توانند ناراحتی خود را پنهان کنند و در مواضع خود به آن خرده می گیرند.
کلیپهای تبلیغاتی در عین حال تلاش می کنند تا مردم ناخودآگاه یک نکته را به فراموشی بسپارند و آن، آگاهی از برنامه های انتخاباتی نامزدها منطبق با تحلیلهای و بررسی های کارشناسی و دقیق است چون اگر چنین شود، معلوم خواهد شد که چه بسیار شعارهایی که امکان اجرا و عمل ندارد.
بی تردید، انتخابات نماد آزادی بیان و رشد دانش و بینش سیاسی یک جامعه است و همه نامزدها باید اجازه دهند تا مردم با دقت، تیزبینی و نکته بینی، طرحها، برنامه ها و شعارهای آنها را مورد بررسی کارشناسی قرار دهند و آنچه به مصلحت خویش و جامعه می بینند، برگزینند.
برگزاری انتخاباتی پرشور با مشارکت حداکثری مردم و همراه با امنیت و نشاط هدفی بسیار والا و ارزشمند است اما کلیپها و دیگر شیوه های تبلیغاتی برخی نامزدها زمانی می تواند بخوبی به تحقق این هدف کمک کند که آگاهی و شعور مردم را دست کم نگیرد و برای همگان احترام قائل شود.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here