زمان انتشار : ۸ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۱۵ | کد خبر : 453720 |

مناظره دور اول؛ متن جذاب با حاشیه های یخی

شفقنا رسانه- گذشته از آنچه در متن مناظره های ریاست جمهوری پیش آمد؛ چند نکته درباره اجرا و دکور آن قابل توجه است:

یک-در کشورهای دیگر مرسوم است قبل و بعد از مناظره ها در استودیوی دیگر، تحلیلهایی به مخاطبان ارائه شود. این رویه در اولین مناظره گروهی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ به شکل ناقصی به اجرا درآمد که البته در دور بعد صداوسیما می تواند آن را اصلاح کند. سه مجری برای فاصله های بین برنامه های اصلی در نظر گرفته شده است که به جز جایگاه مجزا تفاوت دیگری با هم ندارند. محتوای خاص و مرتبط به برنامه هم به مخاطب منتقل نمی کنند تا حدی که به نظر می رسد یکی از مجریان بیشتر شبیه برنامه های ویژه ماه رمضان اجرا می کند و لحن و صدای او متناسب با مهم ترین رویداد سیاسی کشور نیست.

اجراها یکدست، خشک و رسمی و بدون برنامه ریزی برای محتوا است. به جای این اقدامات به اصطلاح “آنتن پرکن”، صداوسیما می تواند برنامه های خاصی تدارک ببیند و برخلاف رویه همیشگی از کارشناسان و تحلیلگران نسبتا مستقل استفاده کند که پیش از این هم امکان حضور در این رسانه را نیافته اند.

علاوه بر آن و در زمان تنفس مناظره می تواند گزارشهایی از واکنشهای کاربران فضای مجازی یا واکنشهای مردمی که در محلهای عمومی مناظره ها را تماشا می کنند؛ به مخاطبان خانه ها بدهد.

اگر محافظه کاری صداوسیما اجازه هیچ کدام را به آن نمی دهد؛ می تواند حداقل در شیوه اجرا تغییراتی دهد. از مجری های خانم و مجریهایی استفاده کند که اجرای صمیمانه تر و البته محتوای مفید و موثرتری برای بیان دارند.

دو- چه دلیلی وجود دارد صداوسیما با این همه گلایه از وضعیت بودجه، دکوری به این شکل طراحی کند. استودیوهای مجازی چرا برای این اجراها درنظر گرفته نشده است؟

سه- برای بخش اول مناظره کاندیداها باید به جایگاه دیگری می رفتند؛ که دلیل آن هم مشخص نیست. به  جز اتلاف وقت زمینه شوخی فوری کابران شبکه های اجتماعی را فراهم کرد و این جابجایی را به پای تخته رفتن بچه های دبستان تشبیه کردند.

چهار- نکته مثبت این دور از مناظره ها، واکنش صداوسیما به پرسش های کاربران درباره هدفن در اختیار کاندیداها بود که اگر پیش از شروع گفته می شد، سوال برانگیز نمی شد.

پنج- روند پرسش و پاسخها می توانست سریع تر باشد و این سیر قرعه کشی های مداوم گیج کننده است.

شش- برای زمان پاسخگویی درباره اتهامات، با توجه به این که گفته شد کمیسیون تبلیغات باید تصمیم گیری کند؛ به راحتی می توان در پایان همان برنامه این وقت را در نظر گرفت و سرعت کار کمیسیون لازم است بالا تر برود تا میزان ابهامات هر برنامه کاهش یابد.

هفت-با توجه به الگوهای مختلف جهانی درباره برگزاری مناظره های انتخاباتی این طراحی مناظره کمی عجیب است که سوالات به صورت اتفاقی و قرعه کشی از کاندیداها پرسیده می شد در حالی که طبق استانداردهای موجود مجری برنامه باید با استناد به اظهارات هر کاندیدا نقاط ضعف برنامه های اجتماعی آنها را به چالش بکشد. این شیوه باعث می شود بخش هایی از مناظره خواب آور و به شدت کسالت بار شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here