زمان انتشار : ۹ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۱۰ | کد خبر : 453719 |

تحلیل‌های پسامناظره‌ای روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- در روزهای مناظره‌، این سؤال همواره مطرح است که مطبوعات تا چه حد و چگونه باید به پوشش برنامه‌ی یک رسانه جمعی دیگر، صدا و سیما بپردازد تا هم از فضای مناظره دور نمانده باشند و هم مجبور به تکرار مکررات نشود؟

یکی از روش‌ها، راستی‌آزمایی از سخنان مناظره‌کنندگان است که روزنامه همشهری به سراغ آن رفت. رورنامهٔ متعلق به شهرداری تهران، سخنان قالیباف را پررنگ نکرد و به موضوعاتی پرداخت که به مجموعه شهرداری مربوط می‌شد. تیترها و گزارش‌هایی در پاسخ به این پرسش‌ها نوشت: چه کسی مجوز بلندمرتبه‌سازی در کشور را می‌دهد؟ و زباله‌های پایتخت تفکیک نمی‌شود؟ با این حال تیتر یک و زیرتیتر اصلی در حمایت از قالیباف نوشته شد. در حالی که بخشی از واقعیت را نادیده گرفت و آن توجه به دستور زبان فارسی در درک جمله‌ی روحانی است. «اگر» در لغت نامه فارسی یعنی هرگاه، چنانچه، بشرطی که. وقتی «اگر» در ابتدای جمله‌ای قرار می‌گیرد جمله‌ی دوم را مشروط به انجام جمله‌ی اول می‌کند. روحانی گفته بود: «اگر در سال ۱۰ میلیون توریست وارد کشور شود، ۶/۱۳ میلیارد درآمد ارزی و ۴میلیون اشتغال درست می‌شود.»

در این میان، اعتماد بهترین عکس را از مناظره کار کرد که هم ژست روحانی و جهانگیری و هم نور و رنگ‌، خبر از یک گپ پشت صحنه‌ای می‌دادند که نسبت به عکس از دکور رسمی مناظره، هم حرفه‌ای‌تر و هم برای مخاطب، جذاب‌تر است. مطالب تحلیلی روزنامه و چینش آنها در کنار عکس یک از نظر صفحه‌آرایی چینش خوبی است. اگرچه روزنامه شرق هم همین عکس را کار کرد اما ابعاد تمام‌صفحه آن و ورود لوگوی روزنامه، بهره‌گیری درستی از این عکس نبود. و مطالب تحلیلی خود را هم به مخاطب به خوبی نشان نداد. تیتر شرق اما تیتر بهتری بود برای آنچه مد نظر دو روزنامه بود، اگرچه از نظر کوتاه نوشتن هر دو خوب بودند.

آرمان امروز و آفتاب یزد مانند اغلب روزنامه‌ها، به بازتاب اظهارنظرها و چالش‌های اصلی مناظره، نهایتا با تحلیل تاکتیک مناظره‌کنندگان، پرداختند. تیتر آفتاب یزد صراحت بیشتری نسبت به دیگر روزنامه‌ها در خود داشت:«قالی‌بافی اسحاق» اما مثل تیتر روزنامه آرمان امروز مناسب یک روزنامه جدی نیست.

روزنامه ایران اما با نگاهی غیرتحلیلی حداقل در صفحه اول تیتر نوشت و مثل همشهری، عکسی بدون زاویه را از دکور مناظره کار کرد و در تیتر، تلاش کرد برای جذاب‌تر شدن، از واژه‌های میدان رزم استفاده کند:«۳ ساعت هماوردی نامزدها در میدان مناظره». که البته سوگیری خاصی در هیچ کدام نبود.

روزنامه‌های اصولگرا، بعد از مناظرهٔ اول هم همچنان رویکرد سلبی در پیش دارد که نقد دولت کنونی است و نه حمایت از هیچ کدام از نامزدها. وطن امروز بدون این که استدلال محکمی داشته باشد، مناظرهٔ دیروز را بازی دوسرباخت برای روحانی دانست و جوان هم مانند قبل، از حربه «موافقان و مخالفان وضع موجود» استفاده کرد تا تلویحا جهانگیری و روحانی را نقد کند.

در این میان شهادت ۱۰ مرزبان در مرز ایران و پاکستان و به دست گروه‌های تروریستی، موضوع مهم دیگری بود و روزنامه قانون از معدود روزنامه‌هایی بود که عکس یک خود را به جای مناظره/مناظره‌کنندگان، به این موضوع اختصاص داد و ترجیح داد طرحی را با تیتر آن همراه کند و از «مام وطن در سوگ سربازان» بنویسد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here