زمان انتشار : ۹ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۸:۰۲ | کد خبر : 453715 |

سازمان خبرنگاران بدون مرز: آزادترین رسانه های آسیا را تایوان دارد

شفقنارسانه– سازمان خبرنگاران بدون مرز در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: براساس شاخص های متعدد سنجش فعالیت آزاد رسانه ای در جهان، تایوان در صدر این فهرست در آسیا قرار دارد.

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، بر اساس گزارش جدید خبرنگاران بدون مرز در مورد وضعیت آزادی رسانه های ۱۸۰ کشور مختلف دنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی ، تایوان (چین تایپه)به رغم کسب رتبه ۴۵ جهانی به عنوان اولین دارنده رسانه آزاد در آسیا مطرح شده است .
البته گروه دیده بان فرانسه در گزارشی اعلام کرد که اگر چه تایوان نسبت به رتبه بندی سال گذشته خود۶ پله بالاتر آمده اما این منطقه هنوز مشکلات زیادی در رابطه با فعالیت رسانه ای دارد و هنوز مقامات دولتی در چاپ و نشر مطالب رسانه ای دخالت می کنند.
تایوان، عضوی از سازمان تجارت جهانی است که چین آن را بخشی از خاک خود می داند.
تایوان با در اختیار داشتن بیست‌ و ششمین اقتصاد بزرگ دنیا و فناوری صنعتی پیشرفته نقش مهمی را در اقتصاد جهانی بازی می‌کند. چین تایپه از نظر شاخصهای مراقبت سلامت، آموزش همگانی و آزادی اقتصادی در رده‌های بالای دنیا قرار دارد.
مساحت تایوان ۳۵ هزار و ۹۸۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۲۳ میلیون و ۱۷۵ هزار نفر است که سه میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از این جمعیت در تایپه به عنوان پایتخت زندگی می کنند.
طبق گزارش سالانه خبرنگاران بدون مرز، پس از تایوان، کره جنوبی ، ژاپن و هنگ کنگ به ترتیب جایگاه دوم تا چهارم رسانه های آزاد در آسیا را کسب کردند.
بر این اساس رتبه جهانی کره جنوبی ۶۳؛ ژاپن ۷۲ و هنگ کنگ ۷۳ و چین ۱۷۶ اعلام شده است.
طبق رتبه بندی خبرنگاران بدون مرز ۲۰۱۷، نروژ ، سوئد و فنلاند به ترتیب رتبه های اول تا سوم آزادترین رسانه های دنیا را به خود اختصاص دادند.
سازمان خبرنگاران بدون مرز در گزارش امسال خود با تاکید بر اینکه تهدیدات علیه آزادی رسانه ای بیش از هر زمان دیگری بسیار زیاد شده است هشدار داد: ازادی مطبوعات در سراسر دنیا اکنون با تهدید جدیدی ‘ اخبار دروغین’ ، ‘ظهور دولت های خودکامه’ و ‘نظارت رسانه ای’ مواجه شده است.
در جنوب شرق آسیا نیز ،تایلند با افت ۶ پله ای نسبت به سال ماقبل در رده ۱۴۲ آزادی مطبوعات جهان قرار گرفت.
بر اساس طبق بندی خبرنگاران بدون مرز، رسانه های اندونزی در رتبه ۱۲۴، فیلیپین در رتبه ۱۲۷، میانمار ۱۳۱، کامبوج ۱۳۲، مالزی ۱۴۴، سنگاپور(به سه پله افزایش)۱۵۱ ، برونئی ۱۵۶ ، لائوس ۱۷۰ وویتنام در رتبه ۱۷۵جهان از نظر آزادی فعالیت قرار گرفتند.
براساس این ارزیابی، کره شمالی با کسب رتبه ۱۸۰، بدترین وضعیت آزادی رسانه ای را دارد.
هنگ کنگ نیز با ۴ رتبه سقوط نسبت به سال گذشته ، جایگاه ۷۳ ام جهانی در آزادی مطبوعات را به دست آورد و چین با رتبه ۱۷۶ از میان ۱۸۰ کشور در زمره بدترین کشورهای جهان آسیا از نظر آزادی مطبوعات قرار گرفت.
‘بنجامین اسماعیل’ رئیس بخش آسیایی سازمان خبرنگاران بدون مرز در این زمینه به خبرنگاران گفت: تاکنون گزارش های متعددی از گروههای حقوق بشری در چین و هنگ کنگ علیه دخالت دولت در فعالیت رسانه ها داشته ایم. برخی از این گروهها از دستگیری کتابفروشان هنگ کنگی در چین گزارش داده اند.
او افزود: برخی از شهروندان هنگ کنگی در تماس با گروه خبرنگاران بدون مرز از اعمال سانسور و نظارت بر رسانه ها ی این کشور خبر دادند.
سازمان خبرنگاران بدون مرز، رتبه بندی وضعیت آزادی رسانه ای ۱۸۰ کشور جهان را براساس پاسخ های مخاطبان به پرسشنامه ای که سال ۲۰۱۶ در رسانه های حرفه ای دنیا منتشر شده بود و همچنین جمع آوری آرا و نظرات حقوقدانان ، وکلا و جامعه شناساسان در مورد این سوالات ارائه کرده است.
سوالات این پرسشنامه بر کثرت گرایی، استقلال رسانه ای ، خودسانسوری، چارچوب قانوین ، شفافیت و زیرساخت ها تمرکز داشت.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here