زمان انتشار : ۹ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۳۳ | کد خبر : 453710 |

توسعه روابط رسانه‌ای از پایه‌های دیپلماسی فرهنگی است

شفقنا رسانه- تأکید بر تقویت روابط رسانه‌ای دو کشور، افزایش مراودات علمی و همچنین استفاده از ظرفیت رسانه‌ای هند برای معرفی بهتر ایران در منطقه و جهان، از محورهای دیدار و گفت‌وگوی هیات رسانه‌ای کشور هند با معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

حسین انتظامی با استقبال از رفت‌ و آمدهای رسانه‌ای میان ایران و دیگر کشورها گفت: برقراری روابط صنفی متقابل به عنوان یکی از پایه‌های دیپلماسی فرهنگی، از اولویت های دولت یازدهم است که به توسعه روابط کشورها و شناخت بهتر از ظرفیت‌های دو کشور منجر می‌شود.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هیئت رسانه‌ای کشور  هند، با اشاره به وضعیت منطقه در شرایط فعلی گفت: با وجود ناامنی در کشورهای همسایه که به واسطه دخالت نظامی و غیرنظامی قدرتهای بزرگ دنیا در خاورمیانه ایجاد شده، ایران در امنیتی پایدار خود را برای برگزاری یک انتخابات مهم مهیا می کند که نمایش باشکوهی از مردمسالاری در ایران است.

انتظامی با اشاره به تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران، رمز عبور ایران از دوران سخت تحریم ها را مقاومت مردم دانست و سیاست های اقتصاد مقاومتی، اصلاح الگوی مصرف و تاکید بر درون زا بودن اقتصاد را از عوامل رشد کشور در دوران تحریم و پساتحریم عنوان کرد و گفت: با حضور در ایران، می توانید واقعیات موجود در کشور ما را برای مخاطبان و مراجعان خود بازگو کنید و از نزدیک کذب بودن برخی تبلیغات مسموم علیه مردم ایران را مشاهده نمایید.

او در همین زمینه با انتقاد از رفتار دوگانه امریکا در حمایت از تروریسم و دفاع از حقوق بشر، به سیاست شکست خورده ایران هراسی در منطقه و جهان اشاره و تصریح کرد: سیاست ایران رقم خوردن سرنوشت منطقه توسط مردم است نه بیگانگان. و شاید علت دشمنی با ایران همین روحیه استقلال طلبی و حمایت از ملت های مظلوم است.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال با اشاره به روابط ایران و هند در دوران تحریم و پساتحریم گفت: مردم ما مردم هند را که در ایام سخت تحریم با آنها همراهی کردند، فراموش نمی‌کنند. مردم ایران به ملتهای شرقی علاقه دارند و هند الگوی خوبی برای ماست که علی رغم سالها استعمار، امروز مستقل است و برای پیشرفت خود بسیار تلاش کرده است.

او با تاکید بر اینکه یکی از علل توجه ما به دیپلماسی عمومی و رسانه ای، فراهم کردن زمینه روابط مردمی از طریق آن است، افزود: ایران و هند از تمدن‌های کهن قاره آسیا هستند و مشترکات فراوانی با هم دارند که این احساس پیوستگی به توسعه روابط کمک می کند و در این زمینه، رسانه ها و دیپلماسی فرهنگی می‎تواند رکن مهمی در مسیر این توسعه باشد.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن پیشنهاد به هیات رسانه ای هند برای حضور در جمع رسانه‌های مختلف کشور، آشنایی با روزنامه نگاران را مقدمه توسعه روابط فرهنگی دانست و بر ایجاد تفاهم نامه های رسانه ای، خواهرخواندگی میان رسانه های ایران و هند و افزایش تولیدات مشترک رسانه ای برای دو کشور تاکید کرد.

اعضای هیات رسانه ای کشور هند نیز در این دیدار، با ابراز خرسندی از حضور در ایران بر تقویت روابط دو کشور بویژه در دوران فعلی تاکید کردند.

«استقبال از افزایش روابط فرهنگی دو کشور بویژه در حوزه رسانه ای و توریسم، استفاده از تجربیات رسانه ای در ابعاد منطقه ای و بین المللی و  تأسیس دفتر  نمایندگی» از جمله مباحثی بود که توسط هیات رسانه ای هند مطرح شد. همچنین سوالاتی در خصوص وضعیت مطبوعات در ایران، برگزاری انتخابات و تحلیل اوضاع منطقه در این دیدار یکساعته مطرح شد.

«آقایان شاهد صدیقی، سردبیر هفته نامه اردو زبان “نیا دنیا” و روزنامه اردو زبان”عوام”  و حسن شکیل شمسی، سردبیر و تهیه کننده ارشد روزنامه اینکویی لَب (شمال هند) و تلویزیون ساهارا ایندیا به همراه خانم صبا نقوی، خبرنگار روزنامه های تایمز آو ایندیا، تریبیون و مجله اینترنتی وایر» اعضای هیات رسانه ای هند در این دیدار بودند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here