زمان انتشار : ۱۰ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۵:۰۶ | کد خبر : 453708 |

حرکت روزنامه‌های دو جناح در مسیر مناظره‌ها

شفقنا رسانه- حاشیه‌های مناظره‌ی روز جمعه هنوز هم در روزنامه‌ها ادامه دارد. اصولگرایان بیشتر به تحلیل این نکته پرداختند که روحانی و جهانگیری در پایان کدام به نفع دیگری کنار می‌روند و البته در تیترها دیده شدن جهانگیری را به ضرر روحانی تعبیر کردند. در مقابل روزنامه‌های اصلاح‌طلب بیشتر به آمارها پرداختند و بعضی ادعاها را راستی‌آزمایی کردند.

روزنامه جوان با عکس‌هایی از روزنامه‌ها تیتر نوشت: «نامزد پوششی را پر رنگ تر از متن کردند» و در تحلیل این دو کاندیدا بیشتر به عملکرد کلی جناح اصلاح طلب پرداخت و برای این تحلیل دو نقل قول هم از عارف و موسوی لاری ضمیمه کرد. علاوه بر این‌ها چند تیتر انتخاباتی دیگر درباره‌ی مناظره‌ها کار کرد.

اگرچه در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی در زمان مناظره و پس از آن، عملکرد جهانگیری در مناظره واکنش های مثبت و تقویت‌کننده روحانی تلقی شد ولی وطن امروز عکسی متفاوت با این روند کار کرد و با لحنی محاوره، برخلاف  تحلیل جوان آن را فردی و به نوعی پیمان‌شکنی تعبیر کرد و نوشت: «این قرارمون نبود» عکس و تیتر با هم همخوان است اما تیتر بهتر بود محاوره نوشته نشود.

رسالت جزو معدود روزنامه‌های اصولگرایی بود که بی توجه به موضوع جهانگیری و روحانی، صفحه اول خود را با گفته‌های کاندیداهای اصولگرا پر کرد و البته محمدباقر قالیباف در نیم‌تای اول جایگاهی نداشت. تیتر یک به مصطفی میرسلیم و عکس یک روزنامه هم به سخنرانی ابراهیم رئیسی اختصاص داشت اما عکس خوبی برای آن انتخاب نشد. نورهای اطراف محل برگزاری این سخنرانی بخشی از تصویر را پوشانده و قرار گرفتن تیتر سفید روی بخش نورها باعث شده تا تیتر سخت‌خوان شود.

روزنامه‌های شهروند و اعتماد واکنش‌های بعد از مناظره به بخشی از آمار و اطلاعات بیان شده را منعکس کردند. شهروند اگرچه تیتر و عکس خوبی برای سخنرانی عارف انتخاب نکرد اما به دو موضوع مهم پرداخت که کمتردر رسانه‌ها به آن توجه شده است. یکی بحث زنان که در مناظره‌ی اول در مباحث اجتماعی چندان به آن توجه نشد و دیگری مبارزه با مواد مخدر. در هر دو موضوع کارشناسان به پرسش‌هایی در این زمینه پاسخ داده اند و البته جهت‌گیری مطلب دوم، تحلیلی‌تر و بهتر است.

اعتماد امروز دو عکس هم اندازه اگر چه با زاویه دیدهای متفاوت، در کنار هم قرار داد. محل قرار گرفتن تیترها با رنگ سفید خوب نیست. روزنامه می‌توانست مطلب را یکپارچه‌تر در نظر بگیرد. سه تیتر مجزا با دو عکس هم‌اندازه انتخاب مناسبی نیست. یک عکس تأثیرگذار با شرح عکسی که توضیح می‌داد این عکس مربوط به کدام شهر است و مقصد دیگر روحانی کجا بوده، با یک تیتر اصلی و چند زیرتیتر یا سوتیتر می‌توانست چینش بهتری باشد. بعد تبلیغاتی تیتر اصلی هم بر بعد تحلیلی آن غالب است که البته می‌تواند جزو رویکرد روزنامه باشد اما این نکته می‌توانست در روتیتر هم قرار بگیرد. شاید مهمترین تیتر اعتماد که در بخش فرعی آمده است، مطلب پیگیری‌اش درباره‌ی اقدامات انجام شده برای نجات سرباز ربوده شده است که می‌توانست جای بهتری هم در صفحه اول به خود اختصاص دهد.

روزنامه شرق، یک عکس از سفر روحانی را انتخاب کرد اما عکس انتخاب شده عناصر زیادی را در خود جا داده است. تیتر کوتاه است اما خوب نیست و زیرتیترها روی عکس به راحتی خوانده نمی‌شود. تیتر یک روزنامه اما مربوط به مطلبی است که جهانگیری در مناظره‌ی اول به آن اشاره کرد، روزنامه در گزارشی درباره‌ی شخص مورد نظر و تاریخچه فعالیت‌هایش نوشته است. از این منظر که اطلاعات دقیق‌تر و منسجم‌تری به مخاطب ارائه می‌دهد نسبت به آنچه در شبکه‌های اجتماعی‌ در گردش است، مطلب خوبی است.

روزنامه جام جم امروز مطلبی درباره‌ی بحث مهم هزینه‌های تبلیغاتی نامزدها دارد و از رؤسای ستادها پرسیده چگونه هزینه‌ها تامین می‌شود. اگرچه پاسخ‌ها کلی است اما پیگیری خبرنگار مهم است و می‌توان این مطلب را در شماره های دیگر پیگیری و حتی بررسی کرد چه طور می‌توان ساختاری برای شفافیت این هزینه‌ها تأمین کرد یا در کشورهای دیگر چه تجربه هایی در این زمینه وجود دارد.

روزنامه هفت صبح صفحه متفاوت‌تری بست و تحلیلی از زبان بدن کاندیداها در مناظره‌ی اول نوشت. از نظر رویکرد متفاوت و متن تحلیل‌ها که به دقت رفتار کاندیداها بررسی شده است، مطلب خوبی است اما چینش عکس چشم‌ها می‌توانست با کمی کار گرافیکی بهتر دیده شود.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here