زمان انتشار : ۱۰ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۱۹ | کد خبر : 453707 |

تحلیل دوگانه‌های انتخاباتی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

شفقنا رسانه– برگزاری مناظره اول با محوریت اجتماعی و چالشی شدن مناظره با انتقادهای محمدباقر قالیباف از دولت و متقابلاً پاسخ جهانگیری به او و فعال ظاهر شدنش در مناظره سوژه صفحه سیاسی روزنامه‌ها شد. سفر روحانی به یزد و کرمان، سخنرانی ابراهیم رئیسی و نیز ادامه واکنش‌ها به اولین مناظره از مطالبی بودند که اکثر روزنامه‌های امروز براساس رویکرد خود به آن پرداختند.

رئیسی- قالیباف؛ گزینه‌های اصولگرایی

«اصولگرایان در برزخ رئیسی- قالیباف» عنوان گزارش روزنامه ایران است. این نشریه در گزارش خود به تردید اصولگرایان در انتخاب این دو نامزد انتخاباتی اشاره کرده و این که آیا قالیباف در نهایت به نفع رئیسی کنار می‌رود یا در میدان می‌ماند. این روزنامه نوشته: «اگر ابراهیم رئیسی آن گونه که خود تأکید کرده قصد دارد تا آخر کار در میدان بماند، یا باید محمدباقر قالیباف را به حاشیه براند، یا این که همه چیز را به شانس و اقبال و کشیده شدن انتخابات به دور دوم بسپارد.»

ایران در گزارش دیگری به بررسی نگاه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ‌به معاهده هسته‌ای می‌پردازد و در ابتدا با اشاره به دیدگاه‌های متفاوت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درباره توافق هسته‌ای می‌گوید: «چند ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری امریکا، نگاه‌ها به انتخابات ریاست جمهوری ایران دوخته ‌شده است. تحلیلگران بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند «برجام» به فصل مهم و تأثیرگذاری در مناظره‌های نامزدها بدل خواهد شد. به ویژه در دورانی که دونالد ترامپ به همراه متحدان سنتی امریکا نظیر رژیم صهیونیستی و عربستان بسیار آرزومندند ایران، نخستین کشوری باشد که توافق را  بر هم بزند.»

تدوین حقوق شهروندی یکی از وعده‌های حسن روحانی در انتخابات ۹۲ بود که در آذرماه سال ۹۵ رونمایی شد. روزنامه شرق در مطلبی از مخالفت ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری نسبت به این منشور در نشست انتخاباتی‌اش نوشت که او تأکید کرده: «حقوق شهروندی به درد کسانی می‌خورد که شغل ندارند.»

روز جمعه در اولین مناظره، اسحاق جهانگیری از کاندیداهای ریاست جمهوری انتقادات تندی نسبت به قالیباف بیان کرد. او در مناظره گفت «چه کسانی به سفارت عربستان حمله کردند؟» و این فرد در ستاد کدام کاندیدا فعالیت می‌کند؟ بعد از آن در فضای مجازی عکس‌هایی از محمدباقر قالیباف و حسن کرد میهن در کنار هم منتشر شد. روزنامه شرق در گزارشی به این موضوع پرداخته و در ادامه به ارتباط قالیباف با کردمیهن و نیز جزئیات این اتفاق اشاره‌ کرده است.

فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان در شورای شهر

اگرچه این روزها، روزنامه‌ها بیشتر به موضوعات انتخابات ریاست جمهوری می‌پردازند ولی انتخابات شورای شهر هم در جای خود دارای اهمیت است. روزنامه اعتماد و شرق به سخنان روز گذشته  عبدالواحد موسوی لاری، نایب‌رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان پرداختند. موسوی لاری در نشستی از نهایی شدن ۱۰۰ نفر کاندیدای متقاضی حضور در فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان از میان ۹۰۰ نفر خبر داد. موسوی لاری در ارتباط با شاخصه‌های مدنظر قرار‌گرفته برای کاندیدای اصلاح‌طلبان گفته بود: «سه شاخصه اصلی را در نظر گرفته‌ایم؛ اولی اصلاح‌طلب بودن، دومی پاک دستی و سومی متخصص بودن آن‌ها در حوزه‌های مورد نیاز شهری است. برای زنان نیز تا سقف ٣٠ درصد و جوانان تا سقف ٢٠ درصد سهمیه در نظر گرفته ‌شده است.»

طبق  اطلاعیه چند روز پیش اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی، موسسه‌هایی که هزینه‌های آن‌ها از بودجه عمومی تأمین می‌شود از تبلیغ له یا علیه کاندیداهای ریاست‌جمهوری منع شدند. روزنامه شرق در مطلبی با عنوان «روزنامه شهردار یا شهرداری» به تیترهای دیروز  روزنامه همشهری و با طرح این ادعا که اینها علیه دولت و به نفع محمدباقر قالیباف است، نوشت: «این روزنامه در کنار برخی از خبرگزاری‌های جریان اصولگرا، نظیر «فارس» و «تسنیم»، از زمان کلید خوردن رقابت‌های انتخاباتی به‌طور ملموس از دو کاندیدای اصلی این جریان حمایت می‌کنند»

جهانگیری؛ نامزد اصلی یا پوششی اصلاح طلبان؟

بعد از حضور پررنگ جهانگیری در مناظره و نقدهای تند او به قالیباف، این ایده که جهانگیری کاندیدای در سایه نیست، در رسانه‌های اصولگرایی بیشتر دیده شد. روزنامه ابتکار در گزارشی به بررسی دلایل علاقه اصولگرایان به ماندن اسحاق جهانگیری در میدان انتخابات می‌پردازد و معتقد است «خط تحلیلی دنبال شده از سوی کمپین‌های اصولگرایان، دوقطبی روحانی _جهانگیری را مطرح کرده و سعی دارد نتیجه انتخابات را به شکلی دور از ذهن بازتاب دهد. این کمپین‌ها ادعا می‌کنند با توجه به توفیق جهانگیری در راند اول مناظره، احتمال کنار رفتن او به نفع روحانی کم شده و روحانی باید نگران باقی ماندن وی در صحنه رقابت انتخاباتی باشد. نکته‌ای که هیچ‌یک از تحلیل‌گران سیاسی اصلاح‌طلب آن را تأیید نکرده و رفتار دوگانه روحانی و جهانگیری را تابع استراتژی مشخص کمپین انتخاباتی رئیس‌جمهوری و معاون اولش می‌دانند». با این حال روزنامه در این گزارش سعی داشته تا نظر چند فعال سیاسی اصلاح‌طلب را جویا شود که بهتر بود با فعالان سیاسی اصولگرا هم وارد گفت‌وگو می‌شد.

روزنامه جوان اما نظر دیگری دارد. این روزنامه معتقد است بعد از «مناظره اول شواهد و قرائن حکایت از این دارد که در نظر اصلاح‌طلبان جای کاندیدای اصلی و پوششی تغییر کرده است و شاید در ادامه رقابت‌های انتخاباتی بازی به‌گونه‌ای دیگر رقم بخورد». این نشریه با اشاره به سخنان محمدرضا عارف و موسوی لاری رئیس و نائب رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ادعا کرده است نشانه‌هایی از عبور احتمالی اصلاح‌طلبان از روحانی دیده می‌شود.

روزنامه قدس هم در گزارشی با عنوان «نامزد علی‌البدل گزینه اصلی اصلاح‌طلبان؟» ادعا کرد که اصلاح‌طلبان میان انتخاب جهانگیری و روحانی تردید دارند. این روزنامه نوشت: «جبهه حامی دولت حالا با دو چالش روبه‌رو است. نخست این که رقبا دست روى صداقــت جهانگیرى و روحانــى در مورد رقابت با هم گذاشته‌اند و دوم این که اگــر جهانگیرى بخواهد بماند، یک رســوایى دیگر براى آن‌ها به وجود خواهد آمد؛ زیرا این بدان معناســت که در داخل این جناح هم اعتقاد به ناکارآمدى و ضعیف بودن روحانى غلبه دارد. در این صورت یک بحران سیاسى دیگر هم براى آن‌ها رقم خواهد خورد؛ اینکه روحانى کسى نیست که به راحتى بخواهد میدان را رها و به جهانگیرى واگذار کند، بنابراین یک جنگ داخلى مخرب در داخل ائتلاف اعتدالیــون و اصلاح‌طلبان دور از انتظار نخواهد بود.»

ادامه واکنش‌ها به ادعاها

روز جمعه در مناظره زنده تلویزیونی محمدباقر قالیباف ۳ اتهام درباره‌ی دولت روحانی مطرح کرد که این اتهام‌ها تکذیب شدند. روزنامه اعتماد در گزارشی به بررسی جزئیات این اتهامات و تکذیب آن‌ها پرداخته است. با این حال روزنامه کیهان در گزارشی با عنوان «انکار و فراموشی سرنوشت وعده‌ها در فصل خداحافظی» سعی کرد با کد آوردن از متن مناظره‌ها به عملکرد دولت حمله کند. اگرچه روحانی در دقایق پایانی مناظره و نیز در صفحه اینستاگرام خود ادعاهای مطرح‌شده از طرف قالیباف از جمله  وعده صدروزه برای حل مشکلات، لوح تقدیر دادن به بابک زنجانی، ایجاد ۴ میلیون شغل را تکذیب کرد؛ با این حال روزنامه کیهان با اشاره به این ادعاها به انتقاد از دولت پرداخت.

یک روز بعد از مناظره تیتر روزنامه‌های اصلاح‌طلب به انتقادات جهانگیری نسبت به قالیباف اختصاص یافت. روزنامه جوان تیتر و عکس یک خود را به انتقاد از این مسئله اختصاص داد و ادعا کرد: «واکنش کاربران منطقی‌تر از واکنش بعضاً توهین‌آمیز رسانه‌های زنجیره‌ای بود.» نشریه در ادامه به بیان واکنش کاربران نسبت به مناظره‌ها پرداخت. اگرچه موجی از رضایت در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی حامی دولت ایجاد شد، با این حال به نظر می‌رسد که نشریه تنها نوشته‌های کاربران مخالف دولت را منتشر کرده است. یک‌طرفه موضوعی را بررسی کردن روش مناسب و قابل‌تعمیمی نیست. ضمن این که عبارت «کاربری در تلگرام» کمی عجیب به نظر می‌رسد. شاید بتوان از کاربری در توییتر یا اینستاگرام نوشت، ولی ماهیت تلگرام به گونه‌ای است که افراد صرفا با ایجاد کانال تلگرامی می‌توانند نظر خود برای عموم به نمایش بگذارند.

روزنامه قدس وابسته به آستان قدس رضوی هم گزارشی درباره برگزاری جشن اختتامیه مسکن مهر نوشت و آن را انتخاباتی خواند. این روزنامه عکس یک خود را به این گزارش اختصاص داد و در تیترهای فرعی، نقل قولی از ابراهیم رئیسی را پوشش داد که گفته: «یارانه دهک‌های پایین را تا ۱۵۰ هزارتومان افزایش می‌دهم».

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here