زمان انتشار : ۱۰ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۸:۳۳ | کد خبر : 453699 |

آزادی رسانه‌ها در ساحل آرام

شفقنا رسانه- سازمان گزارشگران بدون مرز که در مناسبت‌های مختلف گزارش‌هایی از وضعیت خبرنگاران در جهان ارائه می‌دهد؛ در جدیدترین گزارش خود از رتبه‌بندی وضعیت رسانه‌های ۱۸۰ کشور مختلف در دنیا چهار کشور تایوان(۴۵)، کره جنوبی(۶۳)، ژاپن (۷۲) و هنگ کنگ(۷۳)  را به ترتیب در آسیا دارای وضعیت بهتری نسبت به دیگر کشورها دانسته است. اگرچه رتبه‌ها‌ی عمومی این کشورها چندان خوب نیست اما جالب است که هر چهار کشور در نزدیکی یکدیگر و در اقیانوس آرام قرار دارند. همچنین بر اساس اطلاعات این گزارش‌ها، تایوان و هنگ کنگ(بخش خودمختار چین) تا حد زیادی تحت تأثیر عملکرد چین هستند. اما چه خطراتی آزادی بیان را در این چهار کشور تهدید می‌کنند؟

استقلال رسانه‌ها در محاق

براساس این گزارش، چین فشار سیاسی و اقتصادی رو به رشدی را  علیه رسانه‌های تایوان وارد می‌کند. خطوط سردبیری برخی رسانه‌های خصوصی در تایوان به شدت تغییر کرده است. همچنین در این متن ادعا شده با ادامه‌ی این وضعیت عجیب نیست خطوطی همانند رسانه‌های پروپاگاندایی چینی را در آنها پیدا کرد. استقلال روزنامه‌نگاری و رسانه‌ها در تایوان همچنین از سوی مقامات این کشور نیز تهدید می‌شود. به طوری که آنها به طور مستقیم در خطوط سردبیری و نیز سیاست‌های رسانه‌های متعلق به دولت دخالت می‌کنند.

آغاز بر پایان یک کشور با دو حکومت؟

اما هنگ کنگ که بخش خودمختار چین محسوب می‌شود و بیش از صد سال مستعمره‌ی انگلستان بود، با وجود هشدارهای بی‌شمار نهادها و گروه های مربوط به آزادی بیان، وضعیت خوبی ندارد. رسانه‌ها هر روز با مشکلات زیادی برای پوشش اخبار حساس مربوط به هنگ کنگ و چین به عنوان سرزمین مادری روبه رو می‌شوند. به همین ترتیب حس محافظت از رسانه‌ها و سیاست‌هایشان در برابر نفوذ چین روز به روز بیشتر احساس می شود. فروش و پخش رسانه‌های هنگ کنگی به دست شرکت‌های بزرگ چینی مانند علی بابا برای این روزنامه‌نگاران آزار و اذیت به همراه دارد و براساس گزارش‌ها روزنامه‌نگاران رک و راستگوی هنگ کنگی – مثلا در Apple Daily – هر روز با آزار و اذیت‌های طرفداران حزب کمونیست چین درگیر هستند.

دو قطبی و خودسانسوری

کره‌ی جنوبی اما دومین کشور آسیا در این رتبه‌بندی است. روابط میان رسانه‌ها و رییس جمهور پارک گئون هایه بسیار تنش آلود بود. دولت نشان داده بود نمی‌تواند انتقاد را تحمل کند و دخالت دولت در رسانه‌ها- که به شدت دو قطبی شده بودند- استقلال آنان را تهدید می‌کرد. همچنین یکی از قوانینی که برای خبرنگاران تا ۷ سال نیز زندان در نظر می‌گرفت، باعث خودسانسوری شدید در کره جنوبی شده است. با این حال چند رسوایی سیاسی در سال ۲۰۱۶ که سرانجام به استیضاح و برکناری رییس جمهور کره جنوبی منجر شد، نشان داد رسانه‌ها همچنان قدرت پوشش فضای سیاسی و نیز انتقاد از نهادهای حکومتی- در زمانی که آنها دیگر منافع ملی را رعایت نمی‌کنند-  دارا هستند. اما سایه‌ی کره‌ی شمالی، آخرین کشور این رتبه‌بندی بر کره‌ جنوبی هم تأثیرگذار است. بحث عمومی درباره‌ی روابط با کره شمالی که به موضوعی ملی در کره جنوبی تبدیل شده به وسیله قوانین مربوط به امنیت ملی این کشور محدود می‌شود. به طوری که هر خبر تقویت کننده کره شمالی با مجازات زندان روبه‌رو می‌شود. کره شمالی یکی از اصلی‌ترین زمینه‌های سانسور آنلاین در کره جنوبی است.

تهدید از جانب شینزو آبه

اما ژاپن که همیشه تیراژ بالای روزنامه‌هایش زبانزد است، نسبت به سالهای گذشته وضعیت خوبی را تجربه نمی‌کند. اگرچه هنوز در آسیا سومین کشوری است که وضعیت آزادی بیان در آنجا وضعیت بهتری نسبت به سایرین دارد. بنا بر اطلاعات گزارشگران بدون مرز، از وقتی شینزو آبه در سال ۲۰۱۲ روی کار آمده، آزادی بیان در ژاپن کاهش یافته است. اخراج، استعفا یا خود سانسوری در میان کلوب رسانه‌های پیشروی این کشور افزایش یافته است. و بنیادی به نام باشگاه گزارشگران( کیشا کلوب) علیه گزارشگران و خبرنگاران خارجی و آزاد دست به تبعیض می‌زند. خبرنگاران و گزارشگران در تامین منافع اجتماع و انجام وظایف خود به عنوان نگهبانان دموکراسی با مشکل مواجه شده‌اند. اعضای گروه‌های ملی در شبکه‌های اجتماعی، خبرنگارانی را که جرات می کنند دولت را به چالش بکشند و به موضوعات جنجالی وارد شوند، آزار می‌دهند. با وجود درخواست سازمان ملل دولت ژاپن هنوز در مورد قانون موسوم به حراست از اسرار ملی از هرگونه بحث و توضیح خودداری می‌کنند و طبق این قانون افشاگران، بلاگرها و خبرنگاران را – اگر اثبات شود اطلاعات را غیرقانونی به دست آورده‌اند- تا ۱۰ سال به زندان می‌اندازد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here