زمان انتشار : ۱۱ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۲۰ | کد خبر : 453697 |

تحلیل اعداد انتخاباتی در روزنامه‌ها ادامه دارد

شفقنا رسانه- محمدباقر قالیباف، بیش از هر کاندیدای دیگری، پس از مناظرهٔ اول در سیبل انتقادها قرار گرفت و روزنامه‌های اصولگرا هم در مقابل چندان ایده‌ی ۹۶ درصد و ۴ درصد او را پرورش ندادند یا به جز روزنامه‌های نزدیک به او به اطلاعات و گفته‌هایش نپرداختند.

شهروند، مصاحبه‌ای از عباس آخوندی، وزیر راه، مسکن و‌ شهرسازی منتشر کرده که در آن به نقد صریح شهرداری تهران، تراکم‌فروشی و… پرداخته است. تیتر، ساده اما بی‌پرده است:«معامله شهر با پیمانکاران». عکس اما ضعیف انتخاب شده و وزیر را در ژستی بسیار رسمی، در میانه متن قرار داده است.‌ اگر متن بدون عکس کار می‌شد هم مشکلی پیش نمی‌آمد اما به هر حال می‌توانست عکس بهتری از مصاحبه‌شونده همخوان با تیتر انتخاب کند.

شرق هم دو تیتر اصلی خود را از واکنش اصلاح‌طلبان به سخنان قالیباف انتخاب کرد. دو عکس با نور و‌ رنگ مناسب را هم با آن تیترها همراه کرد. «شما جزء ۹۶ درصدید؟» پرسش تاجزاده از شهردار بود که نفی ادعای شهردار را در خود ندارد اما ا‌و را هم ملزم به مشخص کردن جایگاه خود می‌کند، و تیتر دیگر، اظهارنظر عبدالله رمضان‌زاده درباره اطلاعات قالیباف که آنها را غلط خوانده است.

آفتاب یزد واکنش بعضی از مردم را نسبت به حرف قالیباف کاندیدای ریاست جمهوری انعکاس داد که در روتیتر ایده‌ی مطرح شده را «کپی‌کاری» از جنبش وال استریت دانسته است. دو عکس، از شبکه‌های اجتماعی انتخاب شده که کیفیت و‌ زاویه مناسب برای صفحه اصلی یک روزنامه ندارد و شاید یکی از عکس‌ها کفایت می‌کرد. تیتر، اما تعمیم در خود دارد:«مردم:زالوصفت نیستیم». در حالی که تعمیم موجود در ایده‌ی این کاندیدا درباره‌ی بخشی از مردم است و روزنامه می‌توانست برای تحلیل یا تکذیب این تعمیم از تیتر دیگری استفاده کند.

وطن امروز بی‌آنکه نیازی باشد، یکی از طولانی‌ترین روتیترها را کار کرد. جمله‌ای که دو خط کامل را پر کرد در حالی که می‌توانست اطلاعات اصلی را در تعداد واژه‌های کمتر، به مخاطب برساند. همپوشانی تیتر و‌ نقل قول روی عکس هم نقطه ضعف دیگر‌ روزنامه بود. روزنامه جوان اما فقط به پوشش سخنان رهبری انقلاب اسلامی نپرداخت و تیتری بزرگ‌تر را به نقل از محسنی اژه‌ای انتخاب کرد که گفته بود حقوق ۲۰۰ میلیون تومانی، منحصر به دولت یازدهم است.

موضوع مهم دیگر، افتتاح فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، پالایشگاه میعانات گازی، بود که در چند روزنامه‌ از جمله ایران، وقایع اتفاقیه و اعتماد منتشر شدند. اعتماد ترجیح داد عکسی کار نکند اما انتشار گزارش خبری-تحلیلی درباره آغاز به کار این پالایشگاه تا کنون، علاوه بر تیتری مربوط به سخنان رئیس‌جمهور در آن جمع، می‌تواند تقریبا به اندازهٔ عکس، توجه مخاطب را به خود جلب کند. وقایع اتفاقیه و ایران هم عکس‌های مشابه افتتاح فاز جدید پارس جنوبی را کار کردند. بهترین تیتر اما از آن وقایع اتفاقیه بود که بسیار کوتاه، خبر داد:«بنزین، ایرانی شد»

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here