زمان انتشار : ۲۵ تیر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۰۴ | کد خبر : 453239 |

«مریم میرزاخانی» در قاب غمگین روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- درگذشت مریم میرزاخانی، ‌نابغه ریاضی در چهل سالگی، علاوه بر شبکه‌های اجتماعی، صفحات اول روزنامه‌ها را هم از آن خود کرد. گفت‌وگوهایی اختصاصی درباره موضوعات مختلف هم در کنار این خبر، به صفحه اول روزنامه‌ها آمدند.

این دومین بار بود که تقریبا تمام روزنامه‌های مورد بررسی، عکس یا طرحی از مریم میرزاخانی را کار کردند. یک بار سه سال پیش برای دریافت یکی از مشهورترین جوایز رشته‌ی ریاضی و این بار برای اعلام خبر درگذشت او. در میان طرح‌ها، کار روزنامه ایران یکی از بهترین‌ها بود چراکه هم ایده‌اش کشیدن طرح تقریبا با معادلات ریاضی بود و همچنین این ایده را به خوبی به اجرا در آورد. صورت میرزاخانی بی‌آنکه بر بدن سوار باشد، در فضایی پر از معادلات ریاضی معلق است و حالتی غیرزمینی به تصویر داده است. تیتر اما کلی و ‌غیرمتمایز انتخاب شد، عبارتی که می‌توان درباره بسیاری از خبرهای دیگر هم کار کرد:«اندوه ایران، حسرت جهان»، درحالی که مریم میرزاخانی وجه ممیزه پررنگی داشت و روزنامه می‌توانست از آن استفاده کند.

روزنامه شهروند هم در فضای مشابه ایران طرحی از مریم میرزاخانی کشید اما عناصر ریاضی طرح کمتر است و کیفیت چهره‌ و نور و رنگ‌ها در آن بهتر شده است. تیتر هم از «مرگ آرام یک ذهن زیبا» نوشت که جزو تیترهای متفاوت امروز محسوب می‌شود. هماهنگ شدن رنگ پس زمینه‌ی لوگو با رنگ بنفش بخشی از طرح چهره‌ی میرزاخانی حس و حال خوبی به صفحه داده است.

عمدهٔ تیترها، بازی با واژگان مرگ و‌ معادله بود مانند روزنامه‌های قانون و‌ صبح نو که در تعبیری ساده اما زیبا، مرگ را معادله حل‌نشده نامیدند. تیتر صبح نو نسبت به قانون بهتر، روان‌تر و صمیمی‌تر بود. ‌بهار و ‌اعتماد هم اگرچه از واژه معادله استفاده کردند اما تیترها کمی کم‌مایه‌تر بودند. بهار از «فرجام دردآور آخرین معادله» نوشت و اعتماد تلاش کرد با استفاده از نشانه‌های ریاضی، واقعا «معادله زندگی مریم» را بنویسد که حاصلش چندان موفقیت‌آمیز و‌ خلاقانه از آب در نیامد و شاید بهتر بود به تیتر بسنده می‌کرد و‌ خود معادله را نمی‌نوشت. یکی از زیرتیترها هم به اصلاح نیاز دارد:«گفت‌وگو با همکلاسی‌ها و ‌زندگینامه وی». در چنین جمله‌هایی بهتر است «گفت‌وگو با همکلاسی‌ها» از «زندگینامه وی» جدا نوشته شوند تا گفت‌وگو، همراه با زندگینامه خوانده نشود. با این حال اعتماد در کنار شرق، از معدود روزنامه‌هایی بودند که علاوه بر خبر و‌ گزارشی از این اتفاق، گفتارها و نوشتارهایی را هم در تکمیل آن کار کردند. تیترهای شرق و همشهری، کمی متفاوت‌تر از اغلب تیترها بود و آنها از «ملکه سرزمین اعداد» و «نابغه ریاضی تسلیم جبر مرگ» نوشتند.‌

روزنامه جوان و جمهوری اسلامی هم عکس مریم میرزاخانی را به صفحه اول آوردند. جمهوری اسلامی از «درگذشت نابغه ریاضی ایران» نوشت و جوان از «جامعه علمی جهان در سوگ نابغه ایرانی ریاضیات» خبر داد. و در روتیتر برخلاف سایر روزنامه‌ها که درگذشت او را معادله حل نشده مریم دانستند؛ جوان از تعبیر دیگری استفاده کرد و نوشت که میرزاخانی معادله دشوار مرگ را نیز حل کرد.

روزنامه هفت صبح که چند روز پیش وقتی خبر بیماری سرطان مریم میرزاخانی منتشر شد، عکسی از او را به صفحه اول آورد و در گزارشی اختصاصی با اطرافیان او از وضعیت سلامت او نوشت؛ امروز مطلب بالای لوگو را به او اختصاص داد و به جای یک عکس چند عکس از کودکی تا بزرگسالی او را در کنار هم گذاشت. علاوه بر این حادثه متروی شهر ری عکس یک روزنامه شد که با توجه به سیاست‌های رسانه در انتخاب مطلب کار درستی است. بویژه این که این خبر بسیار با شایعات درآمیخته بود.

روزنامه‌های روزان و کائنات از طرح مشابهی استفاده کردند که چندان به میرزاخانی شبیه نبود و با توجه به کفیت آن اگر از عکس استفاده می‌شد، کار بهتری بود. روزان همچنین تغییرات کابینه را در خبرهای دیگر پیگیری کرد و از تغییرات احتمالی سه وزارتخانه نوشت.

در این میان، مصاحبه‌ای اختصاصی با الهام امین زاده دستیار رئیس‌جمهور، در روزنامه آفتاب یزد کار شد. تیتری کلی در حمایت از عملکرد دولت در قبال زنان برای آن انتخاب شد و‌ زیرتیترها نیز، هم ناظر به رای‌آوری منشور حقوق شهروندی و‌ هم وضعیت حرفه‌‌ای خود امین‌زاده بود. اگر زیرتیترها هم مرتبط با موقعیت زنان در کابینه و موضوعات عمومی‌تر بود، می‌توانست توجه بیشتری از سوی مخاطب جلب کند. عکس اما انتخاب نسبتا خوبی است چراکه هم چهره سوژه عکس عبوس نیست و هم ژست او می‌تواتد عزم زنان نزدیک به دولت را برای فعالیت بیشتر، نمایش دهد.

وطن امروز هم گفت‌وگویی اختصاصی با رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران و در نقد دولت و عملکردش در قبال سازمان تامین اجتماعی و البته نقد خود سازمان، انجام داد. زیرتیترها هم نقد صریح بدهی‌های دولت به سازمان را مورد اشاره قرار داده و‌ تیتر «تامین اشتباهی!»، به سبک روزنامه کار شده است.

 

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here