زمان انتشار : ۲۵ مهر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۵۱ | کد خبر : 452692 |

عکاسی خبری در گذار به چندرسانه‌ای/یادداشتی از امیر نریمانی

شفقنا رسانه- گاهنامه‌ی اینترنتی شفقنا با موضوع آینده‌ی رسانه‌ها در ایران اول مرداد ۱۳۹۶ منتشر شد که لینک پی‌دی‌اف کامل مجله را اینجا می‌توانید دریافت کنید. به مرور بخش‌های مختلف مجله را منتشر می‌کنیم تا دسترسی مخاطبان بیشتری به مطالب فراهم شود:

امیر نریمانی، عکاس خبری در نمایشگاه اخیر فتوکینا- که در سال ۲۰۱۶ در شهر کلن آلمان برگزار شد-حضور داشت که کمپانی‌های بزرگ دوربین‌های جدید خود را با قابلیت‌های بسیار و نو در معرض دید و امتحان علاقه‌مندان و عکاسان حرفه‌ای قرار دادند. از او خواستیم تا به دلیل تجربه‌ی بی‌واسطه‌اش از حضور در این نمایشگاه و علاوه بر آن مصاحبه‌اش با مدیر مؤسسه ورلدپرس‌فتو که بخشی از آن مربوط به آینده‌ی عکاسی و این مسابقه است، گزارشی از مشاهدات خود و جمع‌بندی‌اش از این تجربه‌ها درباره‌ی عکاسی خبری بنویسد.

امیر نریمانی- اکثر پیشرفت‌های انسانی حاصل رویاپردازی اوست. رویایی که با تلاش و خواستن و آزمون و خطا و در برخی موارد خوش‌شانسی و طی یک حادثه شکل گرفته است. شاید تا دهه گذشته اگر بحثی از تکنولوژی‌های امروز به طور خاص در زمینه عکاسی پیش می‌آمد، کمتر کسی باور می‌کرد در این زمان کم، رسانه‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط با آن به چنین پیشرفتی دست پیدا کنند که فاصله تولید تا انتشار عکس و تصویر به کسری از ثانیه تنزل پیدا کند. این روند پیشرفت تکنولوژی تا حدی است که طبق اعلام سازندگان تجهیزات حرفه‌ای در چند سال اخیر لنز چشمی در راه است و مخاطب صرفا با پلک زدن می‌تواند عکس تهیه کند.

سیطره‌ی تکنولوژی‌ها بر «عکاسی خبری»

در کنار اخبار و شنیده‌ها درباره‌ی پیشرفت‌های دنیای عکاسی اگر سری به نمایشگاه‌های بین‌المللی عکاسی در دنیا بزنید، به وضوح تغییرات گسترده‌ای را شاهد خواهید بود. تجهیزاتی که روزبه‌روز کوچک‌تر، سبک‌تر و در عین حال کارآمدتر می‌شوند و به قابلیت‌های فنی آن‌ها افزوده می‌شود. به طور مثال در نمایشگاه اخیر فتوکینا -که در سال ۲۰۱۶ در شهر کلن آلمان برگزار شد- کمپانی‌های بزرگ دوربین‌های جدید خود را با قابلیت‌های بسیار و نو در معرض دید و امتحان علاقه‌مندان و عکاسان حرفه‌ای قرار دادند که از سراسر جهان برای دیدن تکنولوژی‌های جدید آمده بودند. به طور مثال دوربین‌هایی با حجم کم ولی در عین حال قابلیت تصویربرداری تا ۸K و همزمان عکاسی با رزولیشن‌های بسیار بالا و قابلیت لایترو (Lytro) و امکانات زیادی که موجب تعجب و سردرگمی عکاسان زیادی شده بود.

وقتی در همان‌روزها با مدیر مؤسسه ورلدپرس فتو درباره‌ی آینده‌ی این مسابقه با توجه به قوانین قبلی این مؤسسه در سالیان گذشته پرسیدم که تکنولوژی‌های جدید چه تأثیری بر آنها خواهد داشت؛ به صراحت گفت ما نیز باید تغییراتی در قوانین و مقرارات و نگاه خود به عکاسی به‌ویژه عکاسی خبری ایجاد کنیم کما اینکه سال گذشته و بعد از بازنگری در قوانین که حاصل تغییرات تکنولوژیک عکاسی بود، قوانین جدیدمان را تشریح کردیم. لارس بوارینگ مدیر بنیاد ورلدپرس‌فتو همچنین درباره‌ی آینده‌ی عکاسی خبری و نگاه بنیاد به عکاسی توضیح داد: عکس در مجموعه ما از بین نخواهد رفت ولی در تلاشیم نگاه خود را به مقوله‌ی عکس و عکاسی تغییر دهیم. تغییری که ناشی از دگرگونی‌های حاصل از رشد و پیشرفت در تکنولوژی‌های دنیای مدرن است. همان طور که در سایت این بنیاد دیده می‌شود، حرکت ما به سوی خبرنگاری تصویری (Visual journalism) خواهد بود. تغییر موضعی که بی‌تأثیر از ایجاد و رشد تکنولوژی‌های جدید در دوربین‌های نسل اخیر نیست.

به خطر افتادن عکاسی به عنوان «شغل»

پیشرفت و گسترش تکنولوژی‌های جدید، شرایط حاکم بر امور جاری را دستخوش تغییرات شگرفی می‌کند تا آنجایی که در کنار ایجاد مشاغل جدید صدماتی نیز به مشاغل قبلی وارد می‌کند. به طور مشخص‌تر و برای اولین بار در سونامی اندونزی این بحث مطرح شد‏‎‏؛ چرا که از زمان رخداد سونامی تا انتشار عکس و تصاویر فاصله اندکی بود ولی منتشرکنندگان، عکاسان و خبرنگاران حرفه‌ای نبودند و بیشتر عکس‌ها و تصاویر را مردم حاضر در صحنه توسط دوربین‌های خانگی و شخصی خود تهیه و منتشر کردند تا جایی که بسیاری از کارشناسان رسانه معتقد بودند با ظهور تکنولوژی‌های جدید و رواج خبرنگاری شهروندی بسیاری از مشاغل در زمینه‌ی اطلاع‌رسانی رسمی از بین رفته یا جایگاه پایین‌تری پیدا خواهند کرد.

عکاسی و به طور کل رسانه‌های داخلی ما در ایران نیز از این امر مستثناء نیستند اما آنچه اهمیت این موضوع را دو چندان می‌کند توجهی است که از اوایل دهه ۸۰ هجری شمسی می‌بایست به این رخداد انجام می‌شد ولی متأسفانه ذوق زدگی رسانه‌ها از ورود تجهیزات مدرن و پیشرفته عکاسی و رقابت کاذب بین رسانه‌ها موجب شد تا آینده‌نگری خاصی برای تأثیرات تکنولوژی صورت نگیرد. امروزه با وجود کم شدن زمان انتشار تا چند ثانیه و نمایش زوایای گوناگون از یک رویداد یا حادثه، اما روزبه‌روز معیشت افرادی که زندگی‌شان گره خورده به رسانه و همکاری با آن‌هاست، به خطر می‌افتد تا جایی که حتی بعضی عکاسان بنام ایرانی که سوابق همکاری‌های گستره با رسانه‌های خارجی و داخلی دارند، معتقدند به اشتباه شغل خود را عکاسی انتخاب کرده‌اند و البته بیشتر از تأثیر تکنولوژی‌ها و اینترنت بر معیشت عکاسی، عدم رعایت اصول حرفه‌ای و اقتصادی توسط عکاسان را مؤثر می‌دانند. بی‌توجهی به اصول حرفه‌ای و اقتصادی عکاسی موجبات آن شده است که رسانه‌ها تمایلی به استفاده از نیروهای عکاس در محیط رسانه را نداشته باشد و به عکس‌های منتشر شده در خبرگزاری‌ها اکتفا کنند چرا که نشریه بدون پرداخت کمترین هزینه‌ای می‌تواند از عکس‌های با کیفیت بالا و مناسب خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری استفاده کنند که هر روزه بر سر انتشارشان رقابت دارند.

آمادگی در برابر گسترش تکنولوژی‌ها

باید پذیرفت در مواجهه با رشد و گسترش تکنولوژی‌های جدید نمی‌توان مقاومت کرد و می‌بایست برای انطباق با آن آمادگی کسب کرد. به طور کلی سه محور را در همین راستا باید بررسی کنیم: اول، دانشگاه و محیط‌های آموزشی؛ دوم، رسانه‌ها و سوم، عکاسان.

دانشگاه یا فضای آموزشی که مسئول تربیت عکاس است، باید آموزش‌های لازم را در اختیار دانشجو قرار دهد. از جمله بحث اقتصاد رسانه و اقتصاد هنر برای دانشجوی عکاسی برای ورود به بازار کار بسیار لازم و ضروری است و این وظیفه دانشگاه و فضای آموزشی محسوب می‌شود. همچنین مدت‌هاست تبحر یک وجهی جایگاه خود را در بازار کار رسانه از دست داده است. وقتی خبرنگاران حاضر در یک رخدادی را مورد بررسی قرار می‌دهیم، بر خلاف سالیان گذشته با این واقعیت مواجه می‌شویم که رسانه‌ها مثل سابق خواسته‌های خود را بین نیروهای مختلف تقسیم نمی‌کند. امروزه خبرنگار علاوه بر تسلطی که می‌بایست بر روی نوشتن خبر و گزارش داشته باشد، باید این توان را نیز داشته باشد تا عکس تهیه کند، متن فیلم یا همان نریشن بنویسد، آشنایی کامل با تجهیزات تصویری داشته باشد و بتواند یک بسته کامل خبری در اختیار مخاطب و رسانه قرار دهد. و اینها در یک فضای آموزشی باید مورد توجه و آموزش قرار گیرد.

دومین نکته‌ی مهم، رسانه‌ها هستند. رقابت و تأکید به تولید محتوای اختصاصی و عدم استفاده از رانت‌های اقتصادی و تلاش رسانه‌ها برای جلب مخاطبان و به طبع آن ایجاد بسترهای سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی می‌تواند تا حدود زیادی باعث مدیریت مناسب ورود تکنولوژی در زمینه‌ی عکاسی شود. وقتی رسانه‌ها به منابع مالی دولتی متصل باشند، احتمالا به کیفیت و نحوه‌ی تولید خبر و گزارش کمتر اهمیت می‌دهند و به مرور جایگاه خود را به لحاظ جذب و نگهداری مخاطب‏، تولید و انتشار اخبار دست اول و قابل رقابت از دست داده و صرفا به محلی برای گذران زمان تبدیل می‌شوند و تأثیرگذاری خود را از دست می‌دهند. اما وقتی رسانه‌ای با آمادگی کامل به دنبال استفاده مناسب از تکنولوژی‌های جدید برای ایجاد خلاقیت‌های جدید رسانه‌ای و فضاهای جدید باشد می‌تواند علاوه بر جذب و تأثیرگذاری حداکثری در مخاطب منابع درآمدی بیشتری نیز برای تأمین هزینه‌های جاری و تهیه و گسترش و آموزش تکنولوژی‌های جدید را ایجاد کند.

در حال گذار به چندرسانه‌ای

اما محور و موضوع مهم در ایجاد و گسترش تکنولوژی های جدید عکاسی خود عکاسان هستند که باید خود را تجهیز و آماده نگه دارند. عکاس موفق عکاسی است که واقعیت روز را قبول کرده و همواره در حال آموزش و فراگیری و ایجاد راهکارهای جدید برای بقا در این رقابت باشد. چرا که عدم توجه به روند پیشرفتی که گاهی روز به روز و ماه به ماه است و ایستادگی بر داشته‌های قدیم می‌تواند یک عکاس را به سادگی از میدان رقابت خارج کند. فرایند عکاسی همان‌طور که چند سال گذشته از مرحله تولید تک فریم به سمت داستان سرایی و مجموعه پیش رفت؛ امروزه در حال گذار از مجموعه به سمت چندرسانه‌ای و (Visual journalism) است. عکاس علاوه بر این که می‌بایست توانایی و تفکر خلق عکس‌های ماندگار را داشته باشد، می‌بایست روند تولید یک داستان تصویری از مرحله‌ی ایده تا اجرا را فرابگیرد. همچنین با علم به این که جامعه هدفش نیازمند چه نوع نگاه و موضوعی است، سوژه‌ای را انتخاب و به بهترین شکل و قابل رقابت‌ترین وجه تولید کند و انتشار دهد. بازارهای جدید برای مقوله عکاسی شکل گرفته و در حال تشکیل است. بازارهایی که از عکاس انتظار گسترده‌ای دارد. عکاسی موفق است که بتواند چند وجهی با موضوع خود برخورد داشته باشد و محتوای قوی بر اساس امکانات تکنولوژیک جدید در اختیار، تولید و منتشر کند.

در چنین شرایطی عکاسان می‌توانند بیشتر بر روی پروژه‌های شخصی خود تمرکز کنند و حتی موضوعی را به نشریه یا رسانه پیشنهاد کنند. باید بیشتر مطالعه کنند و خود را در جریان چرخش اطلاعات و معرفی بهتر قرار دهند تا مشتری‌ها در بازاری گسترده به سراغ آنها بیایند. استفاده مناسب از شبکه‌های اجتماعی و دقت در زمینه اقتصاد هنر و آشنایی با اصول مشتری مداری و جلب و نگهداری و حتی روان‌شناسی اقناع و تبلیغ از مواردی است که باید عکاسان خود را بدان مجهز کنند چرا که عدم توجه به هر کدام از اصول جدید، می‌تواند عکاس را از بازار رقابت حذف کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here