زمان انتشار : ۲۶ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۸ | کد خبر : 468700 |

تحلیل روزنامه‌ها از حمله موشکی به سوریه

شفقنا رسانه- مهمترین خبر منطقه در روزهای تعطیل روزنامه‌ها اتفاق افتاد و امروز، حمله موشکی به سوریه و واکنش‌های داخلی و بین‌المللی موافقان و مخالفان را بازتاب دادند و در مواردی تحلیل کردند. روزنامه‌های سیاست روز، رسالت، کیهان و جمهوری اسلامی بخشی از سخنان رهبری انقلاب اسلامی را بازتاب دادند: «سران دولت‌های امریکا، فرانسه و انگلیس جنایتکارند» و روزنامه‌های ایران و همدلی هم بخش دیگری از سخنان ایشان را به تیتر یک آورد: «حمله به سوریه جنایت است». سیاست روز، جوان، کیهان و خراسان علاوه بر این، در واکنش به حمله به سوریه واکنش مردم این کشور را به عکس یک آوردند. جوان آن را «شادی شام پس از موشک‌باران ناکام» خواند و خراسان از آن به «مانور اتحاد ملی» تعبیر کرد. همدلی هم در گفت‌وگو با  یک کارشناس تحلیل کرد که آینده نزدیک جنگی نخواهد بود و توضیح داد:«جنگ سرد بازگشته است؛ اما برخورد نظامی بین روسیه و آمریکا رخ نخواهد داد. فعلاً مساله اصلیِ آمریکا، چین است. با هدررفتن توان مالی و نظامی آمریکا و روسیه، برنده نهایی چینی‌ها خواهند بود.»

  

جام جم، شرق، وطن امروز، شهروند و ابتکار عکسی را منتشر کردند که گفته شده در زمان حمله موشکی ثبت شده است. جام جم آن را «نمایش صوری» خواند و وطن امروز از «حمله مشقی» نوشت. شرق هم از «رعد و برق بی‌باران» نوشت که تعبیر بسیار دوری از ماجرا است و اگر زیرتیترها نبودند موضوع هم مشخص نمی‌شد. شهروند هم تیتر «جنایت در سوریه» را انتخاب کرد. شرق در تیتر یک از «در دسترس نبودن مرتضوی» نوشت که پیگیری پرونده‌ی او، هفته‌ی گذشته با پیگیری خراسان از محسنی اژه‌ای به خبرها برگشت. در متن هم مروری بر پرونده داشت. روزنامه در زیرتیتر به نقل از مشاور رئیس‌جمهوری نوشت: «مراقب باشیم مرتضوی خاوری نشود».

اعتماد و ابتکار هر دو تیتر «موشک‌بازی» را انتخاب کردند اگرچه اعتماد پرداخت بهتری در صفحه یک از نظر چینش و انتخاب عکس داشت. روزنامه عکسی از چهره ترزا می و مکرون دو متحد آمریکا در حمله به سوریه انتخاب کرد که هم از نظر محتوا متفاوت‌تر از دیگر روزنامه‌ها است و هم به خاطر زاویه آن و حالت چهره‌ها با موضوع تیتر هماهنگ است.  سرمقاله را هم صباح زنگنه نوشت که در بخشی از آن تحلیل کرد: «با توجه به نوسانات رفتارهای دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا هدف او از این عملیات بیشتر انحراف افکار عمومی امریکا از ده‌ها پرونده‌ای بود که در داخل امریکا متوجه اوست. فشارها و مشکلات داخلی روز به روز بر دولت ترامپ در حال افزایش هستند و به نظر نمی‌رسد چنین عملیاتی اهداف مورد نظر امریکا و غرب را برای مشارکت در روند حل و فصل بحران سوریه افزایش دهد. در شرایط کنونی، تنها در صورتی امکان رسیدن به این هدف وجود دارد که در نوع گفت‌وگوها و روند روابط امریکا و روسیه شاهد تحولات جدی باشیم. »  سازندگی هم از جمله روزنامه‌هایی بود که انتخاب متفاوت‌تری داشت. طرحی از ترامپ و پوتین کار کرد و آنچه پیش آمده را به دلیل محدود بودن آن «جنگ زرگری» خواند. تیترهای فرعی اما به گزینه‌های احتمالی شهرداری تهران پرداخت و «محسن هاشمی» را که پیش از پذیرش استعفای نجفی و حتی در زمان تشکیل شورا نام او به عنوان گزینه‌ی شهرداری مطرح شده بود، در یکی از خبرهای مربوط به حمایت کواکبیان و محمدعلی ابطحی از او را بازتاب داد.

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here