زمان انتشار : ۲۳ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۹ | کد خبر : 468677 |

صاحب امتیاز «عصر ایران»: فیلتر تلگرام یعنی ناراضی کردن ۴۰ میلیون کاربر ایرانی

شفقنا رسانه- زهرا حکیمی: هفته پیش خبری به نقل از بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مبنی بر فیلتر شدن تلگرام و جایگزین شدنش با یک سامانه مشابه ملی منتشر شد که با واکنش‌های زیادی همراه شد. اما فیلتر شدن این پیام‌رسان چه تبعاتی را با خود به همراه خواهد داشت؟ و آیا اساساً محدودیت می‌تواند مانع از دسترسی مردم به ابزارهای ارتباطی شود؟ شفقنا رسانه در گفت‌وگو با  اهالی رسانه نظرات آنان را درباره این اقدام و تجربه‌های آنان از پیام‌رسان‌های داخلی جویا شده است.

جعفر محمدی صاحب امتیاز پایگاه خبری «عصر ایران» درباره فیلتر شدن تلگرام به شفقنا رسانه می گوید: ایجاد هرگونه محدودیت در عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات؛ نه تنها حرکت کردن در مسیر مخالف رودخانه است بلکه تلاش برای شنا کردن از پایین به بالای یک آبشار محسوب می شود و نهایتاً محکوم به شکست است. مدیرعامل پیام رسان سروش در توضیح ماجرای لو رفتن شماره تلفن های ادمین های کانال های پیام رسان سروش از شبکه اجتماعی توییتر استفاده کرد نه از شبکه اجتماعی سروش. چون توییتر فیلتر شده به حدی مخاطب دارد که صحبت هایش به گوش مردم می رسد.

او ادامه می دهد: من معتقد هستم که پروژه فیلترینگ، یک پروژه متعلق به دوران گذشته است. ضمن اینکه روز به روز بر ابعاد تکنولوژی افزوده می شود و با آمدن بلاک چین (Blockchain) عملا فیلترینگ از تکنولوژی بسیار عقب می افتد.

محمدی معتقد است که فیلتر کردن تلگرام موجب ناراضی شدن ۴۰ میلیون ایرانی می شود  و توضیح می دهد: حکومت ها در سراسر دنیا قاعدتاً در صدد جلب رضایت مردم هستند. این مسئله در جمهوری اسلامی اهمیت مضاعف دارد. چون تلاش های زیادی از طرف مخالفان و دشمنان جمهوری اسلامی می شود تا در بین مردم علیه جمهوری اسلامی نارضایتی ایجاد کنند. در حال حاضر حدود ۴۰ میلیون از جمعیت کشور در تلگرام عضو هستند. به عبارتی تمام جمعیت فعال کشور عضو تلگرام هستند که بخش عمده ای از این افراد سیاسی نیستند. فیلتر کردن تلگرام یعنی ناراضی کردن لحظه ای ۴۰ میلیون ایرانی. شما چه اقدامی را در کل جهان می توانید در نظر داشته باشید تا دشمنان ایران طرحی را ایجاد کنند که در یک لحظه حدود ۴۰ میلیون نفر از مردم ایران احساس نارضایتی کنند؟ فیلتر کردن تلگرام دقیقاً می تواند این اتفاق را رقم بزند و موج عظیمی از نارضایتی را در بین افرادی که خیلی از آن ها سیاسی نیستند پمپاژ کند.

او به بیان تجربه خود در استفاده از پیام رسان های داخلی می پردازد: ما در سایت عصر ایران در یکی از پیام رسان های داخلی هم کانال داریم ولی از هیچ نظر {فنی، ظاهری و…} قابل قیاس با پیام رسان های خارجی نیستند و بسیار ضعیف اند. مثل این است که شما بنز مدرن را با پراید مدل ۸۴ مقایسه کنید و بگویید من این بنز را می گیرم و در عوض پراید دسته دوم را به شما می دهم. طبیعتا موجب نارضایتی طرف می شود.

با این حال پیام رسان های داخلی چگونه می توانند کاربران را به سمت خود جذب کنند؟ محمدی پاسخ می دهد: طبیعتاً من به عنوان یک ایرانی دوست دارم که پیام رسان های کشورم نه تنها در داخل ایران بلکه در سطح بین الملل هم مورد اقبال قرار بگیرند. دوست دارم محصولات ایرانی در جهان مورد اقبال واقع شوند. کوچ مردم از پیام رسان های خارجی به پیام رسان های داخلی باید با رغبت صورت گیرد. یعنی در درجه اول باید از لحاظ فنی حداقل امکاناتی که تلگرام به من می دهد، پیام رسان های داخلی هم به من بدهند. کسی حق ندارد من را از امکانی که دارم محروم کند چراکه این کار خلاف حقوق منِ شهروند ایرانی است.

او ادامه می دهد:  مسئله دوم اعتمادزایی است. در کشورمان به شدت با بحران اعتماد مواجهه هستیم و این صرفاً محدود و ناظر بر پیام رسان ها نیست. ما سرمایه اعتماد اجتماعیمان را از دست دادیم و این نیاز به یک پروسه خیلی طولانی دارد تا بازسازی شود. یکی از بزرگترین فجایعی که در کشور ما رخ داده ، این است که  اعتماد از جامعه ما رخت بربسته است و این مسئله هم دامن گیر شبکه های اجتماعی شده است. الان مردم می گویند، ما مکالمات ، فیلم ها و عکس های خانوادگیمان را در این پیام رسان ها می گذاریم، چه تضمینی وجود دارد که کارمندهای آن پیام رسان عکس ها و فیلم های ما را تماشا و یا از آنها استفاده نکنند؟ هیچ تضمینی به آن ها داده نشده است.

محمدی در ادامه به مسئله مزیت نسبی و اهمیت آن اشاره می کند: سومین مورد؛ بحث مزیت نسبی است. به عنوان مثال دست شبکه های ماهواره ای در تولید یک سری از برنامه ها خیلی باز است اما در تولید یک سری برنامه ها مخصوصاً برای ایران دست آنها بسته است. این برنامه ها جزء حوزه هایی هستند که رسانه ی  داخلی در آنها مزیت نسبی دارد. به عبارتی هیچ شبکه ی ماهواره ای شاید نتواند برنامه ای مثل ۹۰ را تولید کند و روی آنتن بفرستد. چون دوربین آن شبکه نمی تواند وارد استادیوم و رختکن بازیکنان شود و نمی تواند با مربیان صحبت کند و … . این یک مزیت نسبی است. وقتی پیام­رسان سروش به کاربرانش اینترنت رایگان می دهد یک مزیت محسوب می شود و یا پیام رسان دیگری که مزیت مدیریت تراکنش­های مالی را در اختیار کاربرانش قرار می­دهد. شاید تلگرام نتواند این مزیت­ها را داشته باشد. چون شبکه ی بانکی ما به آن اجازه ی دسترسی نمی دهد.

صاحب امتیاز پایگاه خبری «عصر ایران» ادامه می دهد: بنابراین باید علاوه بر حل مسئله فنی و بحث اعتماد، مزیت های نسبی هم برای پیام­رسان­های داخلی تعریف شود تا مردم ترغیب شوند و آرام آرام به عضویت آن­ها درآیند چون اینگونه عضویت­شان ماندگار است. با فیلتر و مسدود کردن شبکه های اجتماعی خارجی مردم یا عضو پیام­رسان­های داخلی نمی­شوند و یا اگر بشوند با فحش ، ناسزا ،  بد و بیراه و نفرت عضو می­شوند و نتیجه آن همان نارضایتی می­شود که ذکر کردم.

محمدی می گوید: فرض کنید تلگرام را هم بستند، مردم هم عطای  شبکه های اجتماعی را به لقای آنها بخشیدند و رفتند.  یک عده در یک پیام­رسان و چند نفری هم در پیام رسان دیگری عضو شدند. اگر فردا یک پیام رسان خارجی دیگری  قد علم کند که امکانات تلگرام را دارد آیا مردم به سمت آن نمی­روند؟ به نظرمن به راحتی به سمت آن می­روند.آن وقت  دوباره می خواهند این پیام رسان جدید را هم فیلتر کنند. این چرخه ادامه دارد. یعنی حکومت ما می خواهد کمر ببندد که کار ، زندگی و  مسئولیت اصلی خود را  رها  کند و فقط  بیفتد دنبال شبکه های اجتماعی و  پیام رسان های خارجی که تک تک آنها را فیلتر کند تا  مردم از آنها استفاده نکنند؟

عده ای معتقد هستند که برای تقویت  امنیت ملی لازم است تا  تلگرام حذف و پیام رسان های داخلی جایگزین آن شوند. آیا بستن تلگرام راه حل مناسبی برای تقویت امینت ملی است؟ صاحب امتیاز پایگاه خبری «عصر ایران» پاسخ می دهد: من می خواهم بپرسم آیا ناراضی کردن ۴۰ میلیون نفر ایرانی به امنیت ملی کمک می کند یا ضد امنیت ملی است ؟

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here