زمان انتشار : ۲۲ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۳۳ | کد خبر : 468617 |

تحلیل روزنامه‌ها از تحولات بازار ارز چه بود؟

شفقنا رسانه- گزارش از حال و هوای بازار ارز روز گذشته پس از آن که جهانگیری اعلام کرده بود، ارز تک نرخی و با قیمت ۴۲۰۰ تومان معامله می‌شود؛ به علاوه تحلیل‌ تبعات این تصمیم در اغلب روزنامه‌ها به صفحه اول آمد. وطن امروز، جوان و کیهان چندان این بخشنامه را کارآمد ندیدند؛ یکی آن را «دستور دلاری» تعبیر کرد و دیگری «تأخیر در تدبیر تکراری دلار» خواند. کیهان بیش از دیگر روزنامه‌های اصولگرا آن را بی‌فایده دانست و تاکید کرد: «لجام گسیختگی ارز حاصل بی‌تدبیری است».

در نقطه مقابل، روزنامه‌های اعتماد و سازندگی این دستور را بازگشت مقتدرانه اسحاق جهانگیری به ستاد فرماندهی اقتصادی کشور تعبیر کردند و تیترها را هم با این ایده نوشتند. سازندگی علاوه بر این طرحی در ادامه‌ی شماره‌های قبل کار کرد که جهانگیری به شکل سوپرمن دلار در حال پرواز را کنترل و به پایین بازمی‌گرداند. روزنامه چند تیتر دیگر صفحه اول را هم به این موضوع اختصاص داد و برای گزارش میدانی‌اش از بازار دیروز تیتر «سرکوب دلار» را انتخاب کرد. با توجه به این که ممکن است این سیاست هم آن چنان که باید وضعیت قیمت را کنترل نکند، بهتر بود تیترها کمی محافظه‌کارانه نوشته و بر تبعات احتمالی ناشی از اجرای این بخشنامه بیشتر تمرکز می‌شد.

از این منظر دنیای اقتصاد رویکرد بهتری داشت و از پاسخ به ۱۲ پرسش ارزی نوشت و این که طرح دلار ۴۲۰۰ تومانی چگونه اجرا می‌شود. روزنامه براساس اطلاعیه بانک مرکزی تلاش کرده به ابهامات موجود در اجرای آن پاسخ دهد از جمله این که «ارز مورد نیاز مسافران، متقاضیان ارز دانشجویی و درمانی در قالب اطلاعیه جدید بانک مرکزی به چه شکل خواهد بود؟بانک مرکزی در حال حاضر چارچوب دقیقی برای نحوه تامین ارز این دسته از متقاضیان تعریف نکرده‌ است و برای اظهار نظر دقیق در این زمینه باید منتظر اطلاعیه‌های بعدی بانک مرکزی بود. با این وجود به‌نظر می‌رسد که تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده‌شود. بر مبنای اخبار شنیده‌شده در تصمیم نخست طراحان مکانیزم گذار به ارز تک نرخی مسافران معادل ۵۰۰ دلار در مبادی خروجی دریافت می‌کنند. رقمی که البته به‌نظر می‌سد در بازنگری‌های بعدی در محدوده ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار تعیین شود.»

 

خراسان هم تیتری ساده زد و از بازتاب دلار ۴۲۰۰ تومانی نوشت و با عکسی از حضور مردم جلوی صرافی‌ها از گزارش میدانی بازار مشهد نوشت. هفت صبح هم عکسی را انتخاب کرد که برخلاف عکس‌های معمول از روبه‌رو شلوغی جمعیت برای خرید ارز را نشان می‌دهد. روزنامه این بخشنامه‌ را «سزارین سخت دلار تک نرخی» خواند و وعده داد مزایا و عوارض تبدیل قیمت ارز مبادله‌ای به ارز تک نرخی را بررسی کند. روزنامه به روال همیشگی برای جاگذاری تیتر، عکس را برگرداند تا بتواند از فضای سمت راست به وجود آمده برای تیتر و اجزای آن استفاده کند. همین عکس را روزان و همدلی هم انتخاب کردند اما به شکل اصلی عکس از آن استفاده شد. روزان از «بهت بازار با ارز تک نرخی» نوشت و  همدلی تیتری نامفهوم و مبهم برای روتیترش انتخاب کرد که از گزارش میدانی بازار ارز خبر می‌دهد: «تلگرام را رها کنید، این مردم را بچسبید!»

 

استعفای نجفی هم پذیرفته و سرپرست شهرداری تهران روز گذشته معرفی شد که البته به خاطر ابهاماتی در سوابق کاری او در زمینه‌ی پرونده‌ی موسوم به «املاک نجومی» موضوع بحث در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها شد. سیاست روز و صبح نو اما صرفا به پذیرفته شدن استعفا پرداختند. اولی عکسی از صندلی‌های خالی در شورای شهر تهران گذاشت و اتفاقات پیش آمده را «صندلی بازی» خواند و صبح نو از «خط پایان» نوشت که به خاطر رنگ سفید اجزای تیتر و نوشته‌های تصویر، محل خوبی برای قرار گرفتن آن نبود جایی که به نظر می‌رسد «تهران؛ شهر امید، مشارکت و شکوفایی» در ادامه «خط پایان» قرار گرفته است. شرق هم در تیترهای فرعی نوشته‌ی اینستاگرامی علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی را بازتاب داد: «نجفی و شورا باید مقاومت می‌کردند» و در تیتر دیگری هم این جابه‌جایی را «پایان پرابهام شهردار اصلاح‌طلبان» دانست. عکس یک روزنامه اما مربوط به موضوع مهمی بود که در روزنامه‌های دیگر کمتر دیده شد و این تحلیل که حمله شیمیایی به دوما احتمال جنگ نیابتی آمریکا و روسیه را تشدید می‌کند. عکس و تیتر انتخاب شده هم خوب و هماهنگ است.

  تیتر یک شهروند درباره‌ی گروه نیکوکاری است که به قربانیان اسیدپاشی کمک می‌کنند. تیتر خوب است و مصاحبه با یکی از پزشکان عضو این گروه است که تلاش می‌کنند با هزینه‌های کمتر و جمع‌آوری کمک‌های مالی در درمان این قربانیان نقش داشته باشند. این مصاحبه در ادامه تیتر روز قبل روزنامه درباره‌ی دختری است که شب سال نو توسط خواستگارش مورد حمله و اسیدپاشی قرار گرفته بود و سوژه‌ی مصاحبه امروز از پرونده‌ی همین فرد و مراحل درمان آن شروع شده است. مصاحبه شونده در بخشی از گفت‌وگو درباره‌ی درصد بهبود قربانیان سوختگی توضیح می‌دهد: «سوختگی در بهترین حالت هم که باشد و در بهترین حالت عمل شود، ردی از خود باقی می‌گذارد. به‌هرحال پوست پیوندی این حالت را ایجاد می‌کند. برای مورد اخیر، یعنی معصومه جلیل‌پور هم باید گرافت یا همان پیوند پوست انجام شود. البته این مورد، خیلی شرایط بدی دارد، مورد سختی است و فکر می‌کنم برای نخستین‌بار باشد که با چنین مورد سختی مواجه می‌شویم. ما تلاش می‌کنیم با بهترین خدمات، جراحی را انجام دهیم. به‌هرحال، قبل از پیوند باید زیرسازی و بعد از آن پیوند پوست انجام شود.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here