زمان انتشار : ۲۰ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۳۳ | کد خبر : 468554 |

دبیر رسانه روزنامه ایران: با فیلترینگ،بلافاصله ابزارهای جایگزین می‌آیند

شفقنا رسانه-سمیرا بختیار:هفته پیش خبری به نقل از بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مبنی بر فیلتر شدن تلگرام و جایگزین شدنش با یک سامانه مشابه ملی منتشر شد که با واکنش‌های زیادی همراه شد. اما فیلتر شدن این پیام‌رسان چه تبعاتی را با خود به همراه خواهد داشت؟و آیا اساساً محدودیت می‌تواند مانع از دسترسی مردم به ابزارهای ارتباطی شود. شفقنا رسانه در گفت‌وگو با  اهالی رسانه نظرات آنان را درباره این اقدام و تجربه‌های آنان از پیام‌رسان‌های داخلی جویا شده است.

محمدرضا عزیزی دبیر رسانه روزنامه «ایران» با نگاهی به تجربه‌های گذشته در خصوص اعمال محدودیت برای ابزارها و رسانه‌های ارتباطی به «شفقنا رسانه»می‌گوید: به نظرم مسئولان  قبل از اینکه آخرین راه که فیلتر شدن است را انتخاب کنند، لازم است نگاهی به تجربه‌های گذشته داشته باشند  و ببینند اعمال محدودیت و فیلتر شدن تا چه حد مؤثر بوده است. تاریخ فیلترینگ را ما می‌توانیم معادل سانسور در حوزه رسانه‌های مکتوب و پارازیت و جمع‌آوری ماهواره‌ها در حوزه رسانه‌های دیداری و شنیداری ببینیم .سانسور از همان دوره قاجار همزاد مطبوعات بود پارازیت هم با ورود رادیو و بعد ماهواره در ادبیات نظارتی حاکمیت قرار گرفت اما نتیجه هر دو چه بوده است؟.

او انتقاد می کند: جلوگیری از رشد مطبوعات قدرتمند،تأثیرگذار و مستقل یکی از اعمال محدودیت در حوزه مطبوعات بوده است . در حوزه رسانه‌های دیداری و شنیداری شاهد بودیم که با تصویب قانون جمع‌آوری ماهواره‌ها و استفاده از فناوری‌هایی برای اعمال پارازیت و برخورد قهری نیروی انتظامی با این مسئله، دیدیم که کانال‌های ماهواره‌های تلویزیونی هرسال فراگیرتر و متنوع‌تر شدند و مخاطبان بیشتری هم دارند .همچنین مخاطب‌ها در حال حاضر هم با انتخاب‌های بیشتر و دسترسی‌های آسان و متنوعی از این کانال‌ها استفاده کنند.

مسئولان تجربه‌های قبلی فیلتر شدن را نگاه کنند

او افزود: بااین‌وجود ما شاهد بی‌اعتمادی مردم نسبت به صداوسیما و رسانه‌های داخلی بودیم نشانه آن‌هم این بوده که در بزنگاه‌های سیاسی اجتماعی انتخاب مردم مغایر با آنچه در صداوسیما تبلیغ و تأکید می‌شود، است.خب با توجه به این سابقه باید دید فیلترینگ تلگرام تا چه حد تأثیرگذار خواهد بود ؟ هرچند ما یک تجربه کوتاه از این موضوع در حوادث دی‌ماه سال گذشته داریم پیشنهادم به مسئولان این است قبل از اینکه به مسئله فیلتر شدن این پیام‌رسان فکر کنند به آن تجربه نگاه کنند و آن را بررسی و واکاوی کنند و ببیند در آن مدت چه اتفاقی افتاد بعد بر اساس همان راهبردهای خود را ترسیم کنند.

این دبیر رسانه با انتقاد می‌گوید: در آن مدت کوتاه  بازار فیلترشکن‌ها به‌شدت داغ شد و کاربران عادی که آشنایی چندانی  با فیلترشکن‌ها  نداشتند به‌شدت دنبال فیلترشکن بودند و این موضوع خیلی فراگیر شد .به نظرم فیلترینگ تلگرام باعث می‌شود به‌صورت موقت ریزش ۴۰ درصد از کاربران در تلگرام داشته باشیم ولی این خیلی کوتاه‌مدت خواهد بود یعنی بلافاصله ابزارهای جایگزین هم توسط کاربران ایجاد می‌شود و هم خود فناوری‌های جدید این اجازه را نمی‌دهند که فیلترینگ تأثیرگذار  باشد.

چگونه رقابت کنیم؟

او با اشاره به راه‌های مؤثر در رقابت با تلگرام پیشنهاد می‌دهد: بهترین راه رقابت با این پیام‌رسان،استفاده و بهره‌گیری از ابزارهایی است که باعث موفقیت و فراگیر شدن تلگرام در کشور شده است. اول اینکه تلگرام به حریم خصوصی کاربران احترام می‌گذارد ما در همین چندروزه متوجه شدیم که یکی از پیام‌رسان‌های داخلی که در صداوسیما هم تبلیغات زیادی درباره‌اش می‌شود، در همان گام اول این احترام را قائل نیست اطلاعاتی که هکرها در سراسر دنیا می‌توانند با هک کردن به آن دسترسی داشته باشند،شاهد  بودیم که  در این پیام‌رسان کاملاً بدون هیچ هزینه‌ای در دسترس قرار گرفت یعنی شماره تلفن کاربرها که خصوصی‌ترین حریم یک فرد هست را پیدا می‌کند. هرچند بعدها  گفتند که این مورد را  اصلاح کردیم ولی همین گام اول که سست و پر عیب است باعث می‌شود کاربران  به کارایی  این پیام‌رسان بی‌اعتماد شوند .

احترام به حریم خصوصی یک اصل مهم

عزیزی ادامه می‌دهد: نکته بعدی اینکه ابزارهای فنی تلگرام خیلی قدرتمند است و در قسمت مولتی‌مدیا می‌تواند هر فرمتی را  پشتیبانی کند و سرعت انتقال داده‌هایش خیلی خوب است .و از طرفی دیگر این پیام‌رسان موبایلی اصل بهبود مستمر را در برنامه خود دارد و هر هفته یک آپشن جدید اضافه می‌کند خب این‌ها مواردی است که باعث شده تلگرام محبوب و قدرتمند شود.پس باید با توجه به این عوامل و فراگیر شدن تلگرام ما هم برای پیام رسانه‌های داخلی این کارها را انجام دهیم .

او  درباره اینکه گفته‌شده هدف از  پیام‌رسان‌های داخلی برای بالا بردن امینت ملی است، می‌گوید: اگر بگوییم تلگرام وابسته به اسرائیل و انگلیس است چیزی حل نمی‌شود اگر این‌طور نگاه کنیم ما می‌توانیم فراتر برویم و بگوییم خود اینترنت وزارت دفاع امریکا راه‌اندازی شده  والان همه در بستر این فضا در حال تغذیه شدن هستند خب اگر این‌جور باشد پس چرا کل اینترنت را فیلتر نکنیم .پس این جور نگاه‌ها موضوع را حل نمی‌کند .

عزیزی درباره تجربه خود از پیام رسانه‌های داخلی بیان می‌کند:  تابه‌حال از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده نکرده‌ام یک‌بار خواستم نصب کنم که یک سری مشکلات فنی پیش آمد برای همین کلاً بیخیال شدم.به نظرم همه کاربران در وضعیت حاضر وقت محدودی دارند و در این اوضاع می‌خواهند دسترسی آسان به یک اپلیکیشن داشته باشند که  الآن تلگرام توانسته این پاسخ را به کاربران بدهد  یکی دیگر از مزیت‌های تلگرام این است که سازگاری مناسبی با کسب‌وکار مجازی دارد و آنچه در کشور ما نیاز است را دارد،چون فردی که در این حوزه باشد قطعاً جایی می‌رود که دیده شود خب با توجه به اینکه در حال حاضر تلگرام ۴۰ میلیون کاربر دارد قطعاً به اینجا می‌رود و به‌آسانی هم حاضر نیست ازآنجا خارج شود.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here