زمان انتشار : ۸ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۵۶ | کد خبر : 468313 |

چهل سال با صداوسیما در قاب «عیدوانه» جام جم

شفقنا رسانه- روزنامه‌ها امسال هم با انتشار سالنامه‌ها تلاش کرده‌اند با مروری بر وقایع و تحولات در سالی که گذشت، به تبیین و تحلیل اتفاق‌ها بپردازند. شفقنا رسانه در تعطیلات نوروزی مروری بر این  سالنامه‌ها داشت که در این گزارش سالنامه نوروزی «جام جم» بررسی شد. تبیین اقدامات دولت و میزان موفقیت در تحقق سیاست و برنامه‌ها در حوزه‌های مختلف یکی از موضوعات مشترک اغلب سالنامه‌ها از جمله این ویژه‌نامه بود.

روزنامه در بخش چهره سال با چند چهره ورزشی، فرهنگی و هنری مصاحبه کرد. علیرضا کریمی نماینده وزن ۸۶ کیلوگرم ایران در کشتی یکی از این چهره‌ها بود که در بخشی از صحبت‌های خود درباره‌ی اخبار مربوط به احتمال تعلیق ایران از کشتی بیان می‌کند: «صددرصد نگرانم، چرا که اتحادیه جهانی کشتی روی این موضوع تمرکز کرده و خواستار توضیح ایران شده است. اگر مشکلی پیش بیاید ضربه بزرگی  نه تنها به کشتی ایران، بلکه به ورزش ایران وارد می‌شود.»

رضا امیرخانی نویسنده و منتقد ادبی از دیگر چهره‌های این ویژه‌نامه است. انتشار کتاب جدید او با نام «ره‌ش» مهم‌ترین محور این گفت‌و‌گو بود که در این کتاب توصیف معماری و چهره شهر تهران از مهم‌ترین دغدغه‌های نویسنده بوده است. امیرخانی در بخشی از این گفت‌وگو بیان می‌کند: «برای من آینده تهران مهم بود و البته تهران را بی‌آینده می‌دانستم. متأسفانه تهران الگوی دیگر شهرهای ما هم هست. همه آسیب‌هایی که تهران در توسعه شهری دیده، در این شهرها نیز تا یکی دو سال دیگر خودش را نشان می‌دهد.»

بخش بعدی این ویژه‌نامه به بررسی کارنامه دولت از دیدگاه چند چهره سیاسی پرداخته است. محمدرضا باهنر نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این که گفته می‌شود بعد از برجام هیچ اتفاقی برای ایران نیفتاده است، توضیح می‌دهد: «اینکه بگوییم هیچ اتفاقی نیفتاده، صحیح نیست. از برجام یک توقعات واقعی وجود داشت ولی روی یک سری توقعات هم تبلیغات زیادی صورت گرفت. اما این که هیچ اتفاقی نیفتاد را هم قبول ندارم. ما ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز می‌فروختیم. اما امروز فروش‌مان به ۵/۲ میلیون بشکه نفت رسیده.»

جام جم در بخش چهارم ویژه‌نامه، پرونده‌ای درباره‌ی صداوسیما پس از انقلاب اسلامی تدارک دیده و به مصاحبه با مجری‌ها، گوینده‌ها و بازیگرهای پیشکسوت پرداخته است. همچنین مروری کوتاه بر فعالیت رؤسای سازمان صداوسیما بعد از انقلاب اسلامی داشته که گزارش نکته جالب و انتقادی ندارد و تنها به معرفی معمولی آنها در سال‌های مختلف تا به امروز پرداخته و با توجه به رویکرد روزنامه بیشتر تمجید از اتفاق‌های مهم در دوران هر کدام از رؤسای این سازمان در اولویت بوده است.

«جناب خان» ذهنم را بیشتر درگیر می کرد

محمد هاشمی که در سال‌های اول بعد از انقلاب اسلامی ریاست سازمان صداوسیما را برعهده داشته، در مصاحبه با صفحه تلویزیون این ویژه‌نامه از ۱۳ سال فعالیت خود در سازمان گفته است. مصاحبه معمولی و سوال‌ها چندان چالش‌برانگیز نیستند یا خیلی از سوالات، از بخش‌هایی بوده که معمولا هاشمی در گفت‌و‌گوهای دیگر خود هم به آنها اشاره کرده است.

جام جم در صفحه‌ای دیگر از بخش تلویزیون مصاحبه‌ای با محمد بحرانی صداپیشه و عروسک گردان داشته که ارتباط عمیق با کاراکترهای عروسکی، برنامه‌های در دست اجرا و علاقه‌مندی‌های این هنرمند از مهم‌ترین سؤالات در این صفحه بوده است. محمد بحرانی درباره درگیر شدن ذهنش با کاراکترهای معروف توضیح می‌دهد: «همه کاراکترها به نوعی ذهن آدم را درگیر می‌کنند چون باید حرف بزنند و کمدی خلق کنند و در طول روز و حتی گاهی در خواب هم ذهنم را درگیر می‌کنند. چون «جناب خان» یک عروسک بود که بار عمده قصه‌پردازی و حرف زدن و گپ و گفت و گو با مهمانان را به همراه رامبد جوان داشت، طبیعتا زمان بیشتری از من می‌گرفت و ذهنم را بیشتر درگیر می‌کرد».

مطلب بعدی این ویژه‌نامه، مصاحبه با پژمان جمشیدی درباره نقش او در سریال نوروزی «دیوار به دیوار ۲» است. کاراکتر او در این سریال، تجربه همکاری با سامان مقدم، ویژگی‌های سریال جدید، استقبال مخاطب از آن و ساخت سریال‌های مناسبتی از دیگر محورهای این گفت‌وگو است.

این ویژه‌نامه در ۱۴۲ صفحه با طرح جلدی از چهره های سیاسی و هنری کشور سال در قاب تلویزیون منتشر شده است. طرح خوب و منطبق با رویکرد روزنامه است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here