زمان انتشار : ۶ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۳۶ | کد خبر : 468284 |

ویژه‌نامه صبح نو؛ نواصولگرایی پاسخ به ناکارآمدی جریان اصولگرایی

 شفقنا رسانه- روزنامه‌ها امسال هم با انتشار سالنامه‌ها تلاش کرده‌اند با مروری بر وقایع و تحولات در سالی که گذشت، به تبیین و تحلیل اتفاق‌ها بپردازند. شفقنا رسانه در تعطیلات نوروزی مروری بر این  سالنامه‌ها دارد. سالی که سپری شد پر از اتفاق‌ها و حادثه‌های تلخ و شیرین در بخش‌های مختلف جامعه بود که تحلیل تبعات آن‌ها در آینده یکی از مباحث مهم این ویژه‌نامه‌ها بود.

صبح نو چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران را سوژه‌ی اصلی ویژه‌نامه قرار داد و بخش‌های مختلف را به همین مناسبت تحلیل و بررسی کرد. یکی از این پرونده‌ها مربوط به ارزیابی ۴۰ سال سیاست خارجی است. نویسنده در این بخش با نگاهی به آنچه «ایدئولوژی امام خمینی» خواند و اصول راهبردی در دهه ۶۰  به انتقاد برخی سیاست های کشور در حال حاضر پرداخت. نویسنده در بخشی از متن تحلیل نوشت: «ایران در این دوره ۴۰ ساله توانسته است به سیاست خارجی خاص خود هویت و مشروعیت بدهد. امروزه شیوه ایران در سیاست خارجی یک «راه حل»تلقی می شود.» و در بخش دیگری برای نتیجه دستاوردها متذکر شد: «موقعیت برجسته منطقه‌ای ایران اگر چه خود یک دستاورد مهم به حساب می‌آید اما با توجه به آنکه مسئولیت و منفعت دو روی یک سکه در سیاست خارجی کشورهای «برون نگر» به حساب می‌آید «حتما» باید موقعیت ممتاز ایران تبدیل به منفعت ممتاز شود».

یکی دیگر از پرونده‌های این ویژه‌نامه، نواصولگرایی است که روزنامه با مصاحبه با کارشناسان و فعالان سیاسی به بررسی این جریان در کشور و ضرورت وجود چنین گفتمانی در کشور پرداخت. در یکی از این مصاحبه ها محمد سعید احدیان، مدیرمسئول روزنامه خراسان مختصات و چارچوب این گفتمان و کاستی‌ها را بررسی کرد که جریان اصول گرا در این چند سال با آن روبه‌رو بوده است. احدیان با این تحلیل که نواصولگرایی در واکنش به ناکارآمدی جریان اصول‌گرایی بود، گفته: «نواصولگرایی در شرایطی شکل گرفته است که اصول‌گرایی نتوانسته پاسخگوی آن اهدافی باشد که در اصولگرایی و انقلاب تعریف شده است. اصولگرایی در عملکرد نتوانسته آن انتظاری را که وجود داشته است و اهدافی را که برای آن تعریف شده، برآورده سازد».

بخش دیگر این ویژه‌نامه پرونده‌ای مربوط به امور بین‌الملل است که در این قسمت یادداشت و گفت‌وگوهای مختلفی به پیدایش و حامیان داعش و سیر نابودی آن نوشته شد. یکی از این مصاحبه‌ها با حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه معتقد است داعش اگر چه از لحاظ نظامی دچار شکست شده ولی در زمینه عقیده و تفکر همچنان جریان دارد و باید آن را به طور جدی ریشه کن کرد. او توضیح داد: «از بین بردن داعش نیازمند تلاش‌های فرهنگی و عقیدتی جدی است. مهم‌ترین تلاش در این است که ما بتوانیم یک گفتمان با محوریت حکومت‌سازی و حکومت داری با اهل سنت ایجاد کنیم.»

اعتراض‌ها و تجمعات مردمی پرونده‌ی دیگری در این ویژه‌نامه‌ی نوروزی است که روزنامه‌ها با مطرح کردن ابعاد مختلف آن نظراتی را از سوی جامعه‌شناسان و فعالان سیاسی در ارتباط با این موضوع منتشر کرد. عماد افروغ، نماینده سابق مجلس و جامعه‌شناس با دفاع کردن از حق اعتراض مردم برای گرفتن مطالبات‌شان از بی‌توجهی دولت‌ها به نصیحت نخبگان انتقاد کرد: «باید آن قدر فشار افکار عمومی قوی باشد، آن قدر نهادهای بازرسی قوی باشند، آن قدر شلاق نظام برنده باشد و به موقع باشد که اینها نتوانند از مسئولیت‌های خود فرار کنند. متاسفانه شلاق به موقع و برنده نیست. شلاق، شلاق اصلی نیست. آنجایی که باید فرود بیاید، فرود نمی‌آید. سراغ چند مستضعف می‌رود. گوش دولت‌ها بدهکار نیست، متاسفانه حرف گوش نمی‌دهند، مربوط به الآن هم نیست»

دروازه‌بانی اخبار در فضای مجازی؟

فضای مجازی بخش آخر این ویژه‌نامه نوروزی است که صبح نو در این پرونده بیشتر متوجه تهدیدات و آسیب های این فضا بود. به همین خاطر در مصاحبه‌ها هم به دنبال راهکارهایی برای ورود و استفاده از آن است. یکی از مصاحبه‌ها به اکبر نصراللهی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و مدرس ارتباطات اختصاص دارد که درباره شاخص‌های دروازه‌بانی اخبار فضای مجازی و راهکارهایی برای بالارفتن ضریب اطمینان مخاطب توضیح داد: «با توجه به ظرفیت‌هایی که در فضای مجازی است و از طرفی هویت پنهانی که بعضی از این شبکه ها دارند و توجه به این نکته که صاحبان این کانال ها و شبکه ها می توانند خارج از جغرافیای ایران هم فعالیت داشته باشند، این گونه اقدامات نتیجه‌ای نخواهد داشت. نهادهای مسئول مانند شورای عالی فضای مجازی، پلیس فتا و حتی قوه قضاییه باید مجموعه‌ای از شاخص ها و ضوابط را برای انتشار خبر در فضای مجازی وضع کنند.» نصراللهی تاکید کرد: «با توجه به زیاد بودن تعداد شبکه‌ها و کانال‌ها و گروه‌ها و حجم بالای رد و بدل شدن پیام در فضای مجازی، شاید در این حوزه توفیقی حاصل نشود.» این مدرس دانشگاه از بالابردن سواد رسانه ای و انطباق خبر با افراد و گروه‌های مرجع به عنوان دیگر سطوح شاخص دروازه بانی اخبار در فضای مجازی یاد می‌کند.

ویژه‌نامه صبح نو با طرحی از طیف‌های مختلف مردم در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی در ۹۵ صفحه در ۸ پرونده به چهل سالگی، آینده پژوهی، نواصولگرایی، فضای مجازی، بین الملل، اقتصاد، اجتماعی و فرهنگ می‌پردازد. این سالنامه هم گفت‌وگو محور است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here