زمان انتشار : ۲۱ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۲۲ | کد خبر : 468016 |

بازتاب کناره‌گیری آیت‌الله جنتی در تیترها/ از کرمانشاه چه خبر؟

شفقنا رسانه- کناره‌گیری آیت الله جنتی از امامت جمعه تهران به صفحه اول روزنامه‌ها از جمله همبستگی، سازندگی، روزان، همدلی و عصرایرانیان آمد. روزنامه همبستگی عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و آن را «تغییر بزرگ» خواند. روزنامه در متن این فرضیه را مطرح کرد که انتصاب محمدحسین ابوترابی فرد، به عنوان خطیب نماز جمعه جایگزینی برای جنتی است و پرسید «حالا باید منتظر ماند و دید که این روند در آینده چگونه ادامه پیدا می کند و آیا ممکن است ترکیب ائمه جمعه با تغییرات مجددی همراه باشد یا خیر.» روزنامه سازندگی هم با انعکاس این خبر نوشت «خداحافظ آقای جنتی» و عکس خوبی را از آیت الله جنتی به صفحه یک خود آورد. روزان هم نوشت«بازنشسته فعال» که اشاره‌ای به سمت‌های دیگر او دارد. روزنامه تأکید کرد:«غیاب آیت الله جنتی در نماز جمعه تهران احتمالا تاثیرچندانی بر جایگاه او در نظام سیاسی کشور ندارد. البته که خطبه‌های صریح او احتمالا تکرارناپذیر است، اما در غیاب او این امر احتمالابه خطیب دیگری مثل حجت الاسلام سید احمد خاتمی واگذار می‌شود که در صراحت دست کمی از آیت الله جنتی ندارد. » و در متن سابقه و اقدامات آیت الله جنتی را در دوره‌های مختلف با توجه به حوادث سیاسی مهم بیان کرد. همدلی هم تیتری معمولی برای این موضوع نوشت «جمعه‌ها بدون جنتی» و در متن به خطبه‌های او در حوادث مختلف پرداخت. روزنامه اصولگرای عصر ایرانیان هم با موضعی حمایتی از شخصیت آیت الله جنتی نوشت«خطبه های ماندگار پیر نستوه».

روزنامه اعتماد موافقت کنگره خلق چین با مادام‌العمر شدن ریاست‌جمهوری در این کشور را به تیتر یک خود آورد. این موضوع واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. سرمقاله البته این اتفاق را چندان عجیب نمی‌داند و در بخشی از آن آمد: « در هفتاد سالی که از حکمرانی کمونیست‌ها بر چین می‌گذرد تنها ۲۰ سال آن، رهبری شورایی- موقتی بوده است. مائو تا زمانی که الزامات فیزیولوژیک اجازه می‌داد بر چین حکم راند. دنگ به عنوان دیگر رهبری که چین امروز را بیش از همه مرهون رهبری‌های خردمندانه او می‌دانند نیز تا زمانی که تاک و توانی داشت همچنان بر این سرزمین پر رمز و راز حکم راند. اقدام شی‌جین‌پینگ و مهر تایید کنگره بر آن را می‌توان نوعی «بازگشت به آینده» محسوب کرد، بازگشت به آینده‌ای از منظر تاریخ حزب و تاریخ چین چندان شگفت‌آور نیست. البته جامعه‌ای که شی بر آن حکم می‌راند با جامعه روستایی دوره مائو و در حال شهری شدن دوره دنگ تفاوت‌های کلیدی دارد و همین تفاوت‌ها می‌تواند چالش‌های سهمگینی در مسیر حکمرانی شی ایجاد کند.» عکس خوبی هم برای انتخاب شده که ریشه‌های ایدئولوژیک این حزب را نشان می‌دهد و آن قدر اجزا در آن دقیق و متناسب با موضوع است که احتمال فتوشاپ یا حتی عکاسی صحنه‌آرایی شده را می‌توان مطرح کرد.

پرداختن به وضعیت زلزله‌زدگان با توجه به شروع سال نو موضوع مهمی برای پیگیری اوضاع آنها در این فصل از سال باشد. روزنامه ایران و جوان با نگاهی به این سوژه دو رویکرد متفاوت را در پرداختن به آن داشته‌اند. روزنامه جوان با اختصاص عکس یک خود به پیرمردی از بازماندگان زلزله نوشت «سریع مثل کوییک». متن هم گزارشی تصویری از سردبیر روزنامه است که توضیحاتی درباره‌ی هر کدام در متن آمده است و تیتر تحلیل نویسنده از وضعیت بازسازی روستای کوییک است که پس از زلزله وضعیت آن در اخبار بسیار دیده شد و گفته شده آنجا خانه‌هایی است که ۲۷ روزه تحویل مردم داده می‌شود. فارغ از متن و رویکرد گزارش، پرداختن به چنین موضوعی و تهیه گزارش میدانی مهم و قابل توجه است که می‌تواند با تحلیل کارشناسان مرتبط به این مشاهدات عمق و زاویه دید متفاوت‌تری بدهد و تکمیل شود.

روزنامه ایران هم با انعکاس صحبت‌های زلزله‌زدگان از وضعیت زندگی خود در چادر و کانکس، با چند فعال مدنی و اجتماعی هم صحبت کرد و به نیاز و مسائل اصلی این روزهای مردم پرداخت. در بخشی از متن یکی از فعالان اجتماعی سرپل ذهاب می‌گوید: «این روزها پول نقد نیاز اصلی مردم است و باعث چرخش اقتصاد می‌شود. با چند کیسه برنج و کانکس، درحالی که بیشتری‌ها بیکارند کاری نمی‌توان از پیش برد. قبلاً هم بحران بیکاری داشتیم اما زلزله تشدیدش کرد.»

روزنامه خراسان مصاحبه خود با محمدرضا عارف را به صفحه اول آورد و نوشت«اصلاح طلبان باید مرزبندی کنند». در این گفت‌وگو راهکارهای موجود برای رسیدن به عدالت اجتماعی، تفاهم ملی، نقاط ضعف دولت‌ها بعد از انقلاب اسلامی محور بحث بود. از این منظر که روزنامه‌ای با گرایش اصولگرایی چهره‌ای اصلاح‌طلب را به صفحه اول آورده و سعی کرده باب گفت‌وگوی میان دو جناح را در روزنامه بازنگه دارد، این مطلب مهم است.

با توجه به این که یک روز به استیضاح وزیر راه و شهرسازی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مانده، روزنامه سپید در تیتر و عکس یک خود به واکنش نمایندگان درباره استیضاح علی ربیعی پرداخت و در تیتری پرسید: «اشکال کجاست؟ ساختار یا عملکرد». آنچه با توجه به تیتر حمایتی روز قبل از علی ربیعی در این روزنامه احتمالا پاسخ مشخص است.

بعد از اتمام سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، حاشیه‌های زیادی درباره ابراهیم حاتمی کیا و صحبت‌هایش در اختتامیه جشنواره مطرح شد. روزنامه شرق گفت‌وگویی با این کارگردان داشت که بخشی از آن تلاش کرده بر شخصیت کارگردان مستقل از فیلم‌ها تمرکز کند. تیتر «پلاک یعنی خودم» هم اشاره به مجموعه فیلم‌های حاتمی کیا با تم دفاع مقدس است که با عنوان «پلاک» عرضه شد. عکس بسیار خوبی انتخاب شد که عکس کارگردان در پس‌زمینه‌ با ژستی متفاوت می‌تواند معنایی هم داشته باشد و فراتر از یک عکس معمولی برای مصاحبه باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here