زمان انتشار : ۱۷ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۲۹ | کد خبر : 467552 |

نیمه‌ی پنهان «سوال و استیضاح» در تیترها/ «مادر» به قاب روزنامه‌ها آمد

شفقنا رسانه- سؤال از رئیس جمهور و استیضاح سه وزیر از موضوعاتی بودند که امروز به روزنامه‌ها آمدند. وطن امروز عکسی از حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی را به صفحه اول آورد و پرسید: «سؤال بزرگتر است یا لابی؟» و در روتیتر ادعا کرد تلاش دولت برای عدم پاسخگویی به سوال پنج محوری نمایندگان بی نتیجه مانده است.  قدس هم در یکی از تیترهای فرعی نوشت: «سرانجام دومین سوال از رئیس جمهور اعلام وصول شد».در متن اما جهت‌گیری خاصی نداشت و صرفا نقل قول نمایندگان را درباره‌ی سوال و استیضاح نوشت. شرق در تیتر ماجرای سوال از رئیس جمهور بویژه درباره‌ی موسسات مالی را از طرف دیگر ماجرا دید و نوشت:«سوال یک جریان خاص از رئیس جمهوری» در بخشی از متن هم توضیح داد: «مسئله طرح سؤال از رئیس‌جمهوری درباره مؤسسات مالی و اعتباری درحالی از سوی برخی نمایندگان دنبال می شود که مشخص نیست به چه دلایلی رئیس‌جمهوری باید درباره این مؤسسات پاسخ‌گو باشد و چرا نمایندگانی که خواستار پاسخ‌گویی رئیس‌جمهور هستند، نحوه برخورد با متخلفان و مجرمان این پرونده در قوه قضائیه را دنبال نمی کنند یا به زمینه‌های تشکیل این مؤسسات و عدم برخورد با کسانی که در دوران قدرت رئیس‌جمهوری محبوب این جریان سیاسی سرمایه‌های بخش بزرگی از جامعه را آشکارا به دام انداختند، اشاره نمی کنند.»

 

روزنامه همبستگی با مونتاژ عکس علی ربیعی، محمود حجتی و عباس آخوندی سه وزیری که نام آنها در لیست استیضاح قرار گرفته است؛ در فضای مجلس از «هفته استیضاح» نوشت و حداقل در صفحه اول نگاه تحلیلی به این موضوع نداشت. مونتاژ تصاویر هم چون عکس خبری نیست، از نظر حرفه‌ای ایرادی ندارد اما نتیجه‌ی کار جذاب نشد. قرار گرفتن عکس های دوربر شده سه وزیر با توجه به تفاوت نور و رنگ با پس‌زمینه غیرواقعی شده است. روزنامه می‌توانست از طرح استفاده کند که قابلیت بیشتری برای ارائه‌ی تحلیل هم دارد. آفتاب یزد هم از «مثلث استیضاح» نوشت که از نظر رویکرد مشابه همبستگی است و دید تحلیلی در آن ندارد. روزنامه در عکس یک هم  عکس‌های شماره‌های قبلی روزنامه را گذاشت که تصویر چهره سیاسی به آن نیامده است با تیتر‌ «ممنوع التصویری سیاسیون». در زیرتیتر هم ادعا کرد علاقه روزنامه‌ها برای انتخاب تصویر سیاسیون اعم از چپ و راست  به عنوان عکس یک کم شده است. در متن هم تاکیده کرده «گذشت آن روزهایی که عکس‌های جلایی‌پور و عبدی و حجاریان، ضامن فروش روزنامه بود! این روزها حرف حساب و حرف دل مردم و مسائل واقعی و پنهان از دید سیاسی ها است که خریدار دارد.» در پایان هم پرسید: « روزنامه برای مردم چاپ و منتشر می‌شود یا برای «خوشایند» و «بدایند» سیاسیون؟ روزنامه‌ها را مردم حمایت می‌کنند یا سیاسیون؟ پاسخ به این سؤالات کاملا مشخص است.» این مطلب که در واکنش به عکس یک دیروز روزنامه جوان است، رویکرد درستی دارد. بررسی دیروز شفقنا رسانه درباره‌ی روزنامه‌ی جوان را اینجا بخوانید.

دیدار رهبری انقلاب اسلامی با خانواده شهیدان محمد حسین حدادیان و سید علی اندرزگو به صفحه اول روزنامه‌ها از جمله اطلاعات، جوان و رسالت آمد که دو روزنامه اول تیتری خبری درباره‌ی دیدار کار کردند و رسالت تیتری نقل قولی انتخاب کرد: «راه شهدا ادامه دارد مسئولیت خانواده شهدا سنگین است».

فردا روز ولادت حضرت فاطمه (س)، روز زن و روز مادر است و به همین مناسبت روزنامه‌ها مطلب یا ویژه‌نامه‌هایی را به صفحه اول آوردند. همشهری با عکسی از مجسمه‌ی میدان مادر در تهران از «مادر یک عاشقانه آرام» نوشت. گزارشی مردمی که از نظر تنوع سن، جنس و موقعیت مصاحبه‌شوندگان جالب است. روزنامه ایران هم مطالب ویژه‌ای را به این مناسبت اختصاص داد با تیتر «عطر مادرانه در میهن». عکس خوبی هم برای آن انتخاب کرد که متناسب با موضوع است. فارغ از کیفیت متن‌ها، سوژه‌ها و این که روزنامه هم به زنان پرداخته و هم به مادران به‌ویژه آنها که دارای معلولیت هستند، رویکرد درستی است. خراسان با موضوع پوستری برخورد کرد و با عکسی که تداعی کننده‌ی روز مادر است، نوشت: «پیوند خورده‌ام به زندگی‌ات؛ مادر» در صفحات داخلی هم به مناسبت روز زن مصاحبه‌ای داشت با نویسنده ی کتاب «خاطرات سفیر» که بهتر بود تیتری مناسب با موضوع برای آن انتخاب می‌شد.

سازندگی عکسی از سریال شهرزاد به بهانه‌ی نقد و بررسی آن به صفحه اول آورد و تحلیل خود را با تیتر «شلیک به شهرزاد» نوشت.

سفر محمد بن سلمان به لندن کمتر در روزنامه‌ها دیده شد. اعتماد یکی از این روزنامه‌ها بود که آن را مهم دید و با تیتر «شاهزاده و «می» و ملکه» به صفحه اول آورد. استفاده از «شاهزاده» به جای سلمان در تیتر و نزدیکی معنایی با آن «ملکه» می‌تواند معنایی بیشتر از سه اسم داشته باشد. در متن هم با روایتی از آنچه در این سفر گذشته و واکنش هواداران و مخالفان عربستان در لندن، بخشی از تحلیل رابرت فیسک در ایندیپندنت را بازنشر کرد که با انتقاد از دولت بریتانیا برای استقبال از محمد بن سلمان، تاکید کرده ولیعهد سعودی نباید آنچنان به حمایت بریتانیایی‌ها دلگرم باشد و سرنوشت معمر قذافی را به او یادآوری کرد که «چگونه وقتی ادریس، پادشاه لیبی را سرنگون کرد با آغوش باز وزارت خارجه بریتانیا مواجه شد، اما وقتی کاربردش را از دست داد به عنوان یک ابرتروریست توسط جنگنده‌های ناتو بمباران شد و اجازه داده‌شد که توسط شهروندان خودش به قتل برسد.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here