زمان انتشار : ۱۶ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۳۳ | کد خبر : 467508 |

«جهانگیری و افشاگری» دغدغه‌ی تیترها شد/روایتی از مهاجران «کم‌آبی»

شفقنا رسانه- روز گذشته اسحاق‌جهانگیری در همایش استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران کل کشور انتقادهایی را به رئیس دولت نهم و دهم وارد کرده که امروز روزنامه‌ها به بازتاب آن پرداختند. روزنامه آفتاب یزد تیتر و عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت: «موتور را روشن کن». در روتیتر هم انتقاداتی به جهانگیری داشت و توصیه کرد به جای افشاگری از به حاشیه رانده شدن حامیان روحانی در این مدت بگوید. عکس از زاویه خوبی انتخاب شده و با تیتر هماهنگ است. روزنامه سازندگی هم تیتری مشابه نوشت اما با فعل «روشن می‌شود» موضع‌گیری حمایتی‌تری داشت. روزنامه علاوه بر رویکرد معمول روزنامه‌ها در ارائه‌ی گزارشی از صحبت‌های جهانگیری به بررسی جایگاه معاون اول ریاست جمهوری از دیدگاه کارشناسان سیاسی هم پرداخت. روزنامه قانون هم نوشت«اگر نگویید می گویم» و در متن هم به بازتاب این سخنرانی و انتقادات جهانگیری به احمدی نژاد و وضعیت جامعه در زمان ریاست جمهوری او پرداخت. روزنامه در آخر متن از هزینه دادن جهانگیری بابت این افشاگری‌ها گفته و شکایت احمدی نژاد از او را در سال ۹۴ یادآوری کرده است. قانون همچنین در آخر متن گزارشی از تابناک را آورده که ادعا می کند در حال حاضر برخی از افراد در داخل کابینه در حال ضربه زدن به جهانگیری هستند. روزنامه همشهری بخشی از صحبت های جهانگیری را به تیتر یک خود آورد و نوشت«ماموریت پاسخگویی به اعتراض مردم». در متن هم روزنامه به بازتاب این سخنان پرداخته و نکته تحلیلی در آن دیده نمی‌شود. با توجه به این که سخنان جهانگیری دیروز در بیشتر خبرگزاری منتشر شده روزنامه ها می توانستند در گفت و گو با فعالان سیاسی و کارشناسان به پیامدها و نتایج این سخنان او بپردازند. روزنامه جمهوری اسلامی هم تیتری طولانی از صحبت‌های جهانگیری را انتخاب کرد و در متن گزارش خود را به نقل از دیگر رسانه‌ها منتشر کرد. در حالی که روزنامه می توانست به دلایل احتمالی این انتقادات و افشاگری هایی بپردازد که جهانگیری وعده آن را داده است. روزنامه کیهان تیتر انتقادی درباره اظهارات جهانگیری انتخاب کرد و نوشت«آقای جهانگیری! روح برجام باک هواپیمای ظریف را هم پر نکرد!» روزنامه در متن با کنایه به حرف‌های دیروز جهانگیری در مورد برجام آنها را زیر سوال برده است. جهانگیری گفته بود ««برجام بیش از آنکه متن آن مهم باشد، روح آن مهم است که روح همکاری با ایران و ایجاد فضای تعامل با ایران است و ترامپ ضربه زدن به روح برجام را دنبال می‌کند.»

در پی دو حادثه اخیر سقوط هواپیمای تهران-یاسوج و آتش سوزی کشتی سانچی، اخباری مبنی بر استیضاح دو وزیر کار و رفاه اجتماعی و وزیر راه و شهرسازی مطرح شد تا این که دیروز در مجلس با امضای ۲۴نماینده این استیضاح به هیئت رئیسه مجلس داده شد. روزنامه شرق تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت«۲وزیر زیر تیغ». تیتر صریح و خوب است و روزنامه در متن تلاش کرده به دلایل این استیضاح و رفع گمانه‌زنی‌هایی که اصلاح‌طلب‌ها طرفدار این استیضاح نیستند پاسخ دهد. بهرام پارسایی، نایب‌رئیس فراکسیون امید به «شرق» می‌گوید: «حمایت فراکسیون امید از دولت صفر تا صدی نیست. ما همراه دولت هستیم، اما باید در جای خودش پاسخ‌گوی خواسته و نیاز مردم باشیم. مردم از عملکرد دولت چندان راضی نیستند، به‌ویژه به دنبال سوانح اخیر. همسویی با دولت دلیل نمی‌شود که ما وکیل‌الدوله باشیم». روزنامه کار و کارگر نقل قولی از علیرضا محجوب را به تیتر یک خود آورد که «استیضاح در شرایط فعلی به صلاح نیست.»این روزنامه در متن با ارائه گزارش از جلسه دیروز مجلس با نمایندگان مختلفی در این باره مصاحبه کرده است تا نظر افراد را درباره استیضاح روشن شود. علیرضا محجوب که این استیضاح را امضا نکرده در این باره گفته « متاسفانه استیضاح‌ها معمولا به مسائل کلان نمی پردازند و به جزیی نگری مبتلا می شوند. در واقع برداشت من در مورد هر دو استیضاح منفی است. باید بدانیم که استیضاح باید یک مورد کلی و ملی داشته باشد. اگر چه موضوعاتی که نوشتند، بعضا« کلی »است ولی به آن مفهموم، ملی نیست و یا به اندازه کافی، کلی نیست.» روزنامه مستقل هم که عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داده است از نهایی شدن این استیضاح خبر داده است و در متن به صورت خلاصه و به نقل از دیگر رسانه‌ها آن را نوشت. روزنامه روزان هم در تیتر یک خود به این موضوع پرداخت و از نهایی شدن استیضاح در اسفند ماه خبر داد. تیتر طولانی برای آن انتخاب کرد که صرفا بازی با کلمات است و نکته‌ی تحلیلی در خود ندارد: « بحث داغ استیضاح در پایان فصل سرد»

روزنامه شهروند تیتر یک خود را به موضوع مهاجرت مردم از روستاهای سیستان و بلوچستان اختصاص داد و نوشت: «سکوت سیستان». تیتر آهنگین و کوتاه است و روزنامه با گزارش‌های میدانی از وضعیت بسیار بد روستای این استان چون زهک، هیرمند و هامون خبر داد. اینکه بسیاری از مردم روستا آبی برای کار و کشاورزی ندارند و افغانستان با سدسازی‌های متعدد باعث بسته شدن این آب‌ها شده، مهم‌ترین محور این گزارش میدانی است. موضوع مهمی که فارغ از متن می‌تواند هشداری برای مسئولان باشد تا از وضعیت آنجا باخبر شوند.

روزنامه جوان عکس یک خود را به روزنامه‌های دیروز بویژه با گرایش اصلاح‌طلبی اختصاص داد و نوشت: «آقای رئیس جمهور! به صفحات اول روزنامه‌ها بازگردید» و در یادداشتی با این ادعا که اخبار مربوط به رئیس جمهور در روزنامه‌ها دچار حذف تدریجی شده است، دلیل این ادعا را کمتر دیده شدن عکس دیدار وزیر خارجه فرانسه با حسن روحانی به عنوان رویدادی می داند که واجد ارزش‌های خبری برای آمدن به صفحه اول است. نویسنده در بخش‌های پایانی این مطلب نوشت:«به نظر می‌رسد جایگاه ریاست جمهور می تواند به صفحات اول روزنامه ها بازگردد و چاره آن سخن گفتن از مردم و همدرد شدن با آنان است. باید مردم احساس کنند حرف رئیس جمهور از عمق عقیده او بر می آید و حرف او سند است و دشمن را از دوست تشخیص می دهد. سخنان رئیس جمهور باید دربرگیرنده دغدغه‌های همه مردم باشد.» اگر نویسنده آن را به صورت یک فرایند می‌دید نه صرفا رویدادی چند روزه می توانست تحلیل‌ دقیق‌تر و جامع‌تری ارائه دهد. آنچه در متن از به «ممنوع التصویر شدن روحانی در روزنامه اعتماد» تعبیر شده هم چندان دقیق به نظر نمی‌رسد. از دهم بهمن امسال چهاربار روحانی به صفحه اول اعتماد آمده (۱۲، ۱۷، ۲۳ و ۲۹ بهمن) که برای ۳۵ روز شاید زیاد هم باشد. حضور مسئولان و عکس‌های رسمی و صرفا بازتاب نقل‌قول‌های آنها ارزش‌افزوده‌ای برای رسانه‌ها بویژه روزنامه‌ها ندارد و بهتر است رسانه‌ها همکاران مطبوعاتی خود را به تحلیل و نظارت بر عملکرد مسئولان تشویق کنند نه این که هر روز عکسی رسمی از یک مدیر و مسئول به صفحه اول بیاورند.

روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به دیدار دیروز کره شمالی و جنوبی اختصاص داد و پرسید:«عقب نشینی سرخ‌ها؟!» روزنامه در متن با اشاره به سفر دو روزه هیئت کره جنوبی به پیونگ یانگ از موافقت دو کره برای دیدار رهبر کره شمالی با ایالات متحده خبر داد. و با توجه به بیانیه ریاست جمهوری کره جنوبی توضیح داد «کره شمالی تمایل خود را برای برگزاری یک گفت‌وگوی صمیمانه با ایالات متحده در مورد مسائل مربوط به خلع سلاح و عادی‌سازی روابط با این کشور اعلام کرده است. به گفته سئول، در طول دوره مذاکرات هیچ گونه تحرکات استراتژیکی مانند آزمایش موشک‌های هسته‌ای و بالستیک انجام نخواهد شد.» روزنامه در پایان درباره‌ی خلع سلاح از طرف کره شمالی گفته «اما نباید این موضوع را فراموش کرد که تاکنون در تاریخ سابقه نداشته کشوری که تسلیحات اتمی به دست آورده آن را کنار بگذارد و همین موضوع شرایط را بسیار پیچیده کرده و باید دید آیا پیونگ‌یانگ و واشنگتن می‌توانند به حدی با یکدیگر مصالحه کنند که دیگر دولت کره شمالی نیازی به موشک و تسلیحات اتمی برای تامین امنیت خود نداشته باشد؟»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here