زمان انتشار : ۱۹ بهمن ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۰۱ | کد خبر : 466711 |

تیترها از «شب‌های کربنی» تا «سال تعطیلی» نوشتند

شفقنا رسانه- سی‌وپنجمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال به چند روزنامه از جمله همشهری، شهروند و جمهوری اسلامی آمد. همشهری عکسی رسمی انتخاب کرد که ارزش افزوده‌ای برای تیتر «در فضای مجازی مردم بنویسند، مسئولان بخوانند» ندارد. تیتر مهم روزنامه «شب‌های کربنی» مربوط به گزارشی است که یکی از مهمترین آلاینده‌ها در تهران را کربن سیاه اگزوز کامیون‌ها دانسته است. بهتر بود قوانین مربوط به عبور و مرور این کامیون‌ها بررسی می‌شد یا مسئولان مرتبط درباره‌ی زوایای مختلف این موضوع و آنچه برای کاهش آلاینده‌های این چنینی می‌توان انجام داد، پاسخ می دادند. تیتر روزنامه دربار‌ه‌ی تفاوت‌های ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو با پلاسکو با تیتر «فاجعه تکرار نشد» هم مهم و خوب است. شهروند از روحانی نقل کرد که «وزارت ارشاد ممیزی را واگذار کند» و دو تیتر مهم هم داشت؛ گفت‌وگو با یکی از مسئولان وزارت بهداشت که تیتر «آلودگی؛ سرطان‌زای واقعی» برای آن انتخاب شد و دیگری تأثیر افزایش نرخ ارز بر رویدادهای ورزشی که اگرچه تیتر خوبی دارد اما با سوژه‌ی گزارش در روتیتر هماهنگ نیست. رسمی‌ترین عکس و تیتر جشن جایزه‌ی سال کتاب را جمهوری اسلامی کار کرد و در تیتر یک طولانی از دعوت برای حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن نوشت.

روزنامه‌های هفت صبح و روزان هم عکس یک را به مهار آتش در ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو اختصاص دادند. هفت صبح از «هفت گام استوار برای کنترل فاجعه» نوشت و نقش مدیریت شهری و آتش‌نشان‌ها را در شکل نگرفتن پلاسکوی دیگری مهم دانست. روزان هم در تیتر از ساختمان‌های مشابه پلاسکو در بافت فرسوده تهران نوشت. روتیتر اما اطلاعات را به درستی منتقل نکرد «آتش سوزی میدان ولی‌عصر» نام گذاری خوبی نیست و زمان اطفاء حریق هم بیش از دو روز به طول انجامید.

۱۹بهمن سالروز دیدار همافران با امام خمینی (ره) است و عکس معروف این دیدار که مرحوم حسین پرتوی آن را ثبت کرد، به صفحه اول خراسان، ستاره صبح و سیاست روز آمد. اما تیترهای خوبی برای آن انتخاب نشد از تیتر معمولی خراسان تا تیترهای ضعیف ستاره صبح و سیاست روز. خراسان تیتر فرعی مهمی هم درباره‌ی نحوه‌ی شناسایی و آموزش تیزهوشان در کشورهای پیشرفته داشت که فارغ از کیفیت متن رویکرد تطبیقی آن مهم است.

وقایع اتفاقیه که در بالای لوگو خبر داد شماره بعدی آن دوشنبه ۲۳ بهمن منتشر می‌شود، به استقبال سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رفت و در تیتر اصلی نوشت: «انقلاب به چله رسید». بهتر بود در تیتر از یک رنگ استفاده شود تا جذابیت بیشتری داشته باشد.

جام جم از تبعات تعطیلی مدارس به خاطر آلودگی هوا نوشت و تیتر خوب «سال تعطیلی ۹۷-۹۶» برای آن انتخاب کرد که به خاطر تعداد زیاد روزهای تعطیل امسال برای آنها است. روزنامه ویژه‌نامه‌ای هم برای مرحوم رضا مقدسی تدارک دید با نام «رضای رسانه» و با عکسی از او خبر انتشار این ضمیمه را به صفحه اول آورد.

«تنگه ابوقریب» که روز گذشته هم به صفحه اول روزنامه‌ها آمده بود امروز در وطن امروز«معجزه ابوقریب» و شگفتی رزوهای پایانی جشنواره فیلم فجر خوانده شد. عکس خوبی هم برای آن انتخاب شد اما به خاطر نوع تیتر بیشتر به یک پوستر فیلم تبدیل شد.

روزنامه ایران گزارشی از جلسه‌ی بررسی اعتراضات دی ۹۶ را به صفحه اول آورد و از «هشدار به روایت آمار» نوشت. روزنامه گزارشی هم از پنجمین روز جشنواره فیلم فجر با تیتر «ترافیک بزرگان روی فرش قرمز» داشت که تیتری ضعیف است و ترکیب «ترافیک بزرگان» خوب درنیامد.

تیتر روزنامه قانون و ابتکار برای دو مصاحبه مختلف به هم شبیه شد. قانون به نقل از منیژه حکمت درباره‌ی وضعیت سینما نوشت:« در شکاف خودی و غیرخودی گیر کرده‌ایم و …» که طولانی است و بخش دوم هم از نظر نگارشی ایراد دارد و به جای «و» باید از «که» استفاده می‌شد تا حذف «این شکاف» از بخش دوم در خوانش و معنای تیتر مشکلی ایجاد نکند. ابتکار هم به نقل از هرمیداوس باوند نوشت:«ایران به خودی و غیرخودی تقسیم شده است».

شرق گزارشی از محبوس شدن دو خبرنگار ورزشی‌نویس را در حاشیه‌ی فینال رقابت‌های لیگ بسکتبال باشگاه‌های کشور در تبریز را به تیترهای فرعی‌اش آورد. خبرنگار آسمان آبی یکی از دو خبرنگار زن بود که در اتاق بر روی آنها قفل شده، روایتی از این سفر و حاشیه‌هایش را نوشت و روزنامه عکسی از او و خبرنگار روزنامه گل را به صفحه اول آورد با تیتر: «ما خبرنگاریم نه مجرم»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here