زمان انتشار : ۱۸ بهمن ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۶:۰۱ | کد خبر : 466700 |

روزنامه‌خوانی، زنگ تفریح یک دبیرستان شد

شفقنا رسانه- ۳۰۰ دانش‌آموز دبیرستان باقریه چند ماهی است که به روزنامه خوان حرفه‌ای تبدیل شده‌اند و در زنگ‌های تفریح یا کلاس درس بحث‌های داغی بر سر موضوعات روز بین دانش‌آموز یا معلم کلاس برقرار است.

روزنامه ایران در ادامه نوشت:

«امیر موغاری» دبیر درس تفکر و سبک زندگی ایده روزنامه خوانی در کلاس درس را مطرح و توانست آن را با موفقیت اجرا کند. خواندن خبر کاهش سن اعتیاد به ۱۵ سال و گرایش کم افراد باسواد و روزنامه خوان به سوی اعتیاد انگیزه‌ای شد تا این معلم طرح تدریس کتاب درسی تفکر و زندگی بر اساس مطالعه روزنامه‌ها را مطرح و اجرایی کند. او که از سال ۷۷ در کسوت معلم، دروس علوم و تفکر و سبک زندگی را تدریس می‌کند با بیان اینکه اجرای این طرح تأثیر زیادی در علاقه‌مند شدن دانش‌آموزان به روزنامه داشته است گفت: چندی قبل مدیر کل بهزیستی گزارشی به رسانه‌ها دادند که در آن از کاهش سن اعتیاد به ۱۵ سال خبر داده بودند.
همچنین ایشان گفتند که تحقیقات نشان داده است افرادی که از لحاظ مطالعه با سواد هستند و اهل تحلیل کردن هستند کمتر به سوی مصرف مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند. این خبر مرا به فکر وا داشت.
متأسفانه سرانه مطالعه روزنامه در میان نوجوانان نزدیک به صفر است و بسیاری از آنها ترجیح می‌دهند در فضای مجازی وقت گذرانی کنند. به این نتیجه رسیدم اگر آنها به روزنامه خوانی و تحلیل گرایش پیدا کنند و سواد رسانه‌ای آنها افزایش پیدا کند بخوبی می‌توانند مطالب کتاب درسی‌شان را یاد بگیرند.
می‌دانستم که کتاب به اندازه روزنامه که عکس و صفحه‌بندی خاص دارند جذابیت ندارد و بچه‌ها با خواندن روزنامه بهتر می‌توانند مباحث مربوط به کتاب‌شان را درک کنند.
از مهر ماه این طرح را با همکاری مسئولان مدرسه آغاز کردم و از بچه‌ها خواستم که قبل از شروع کلاس روزنامه همراه داشته باشند و با مطالعه روزنامه درباره یکی از موضوعات مهم آن صحبت و تحلیل کنند.
وی ادامه داد: به‌طور مثال درباره موضوع اعتیاد و مواد مخدر بچه‌ها خبرها و گزارش‌هایی را که خوانده‌اند بیان می‌کنند و اگر نکته‌ای برای آنها قابل درک نباشد برایشان توضیح می‌دهم. در پایان نتیجه‌گیری می‌کنیم که گرایش به مواد مخدر چه عواقبی دارد و چطور باید با بالا بردن عزت نفس گرفتار این پدیده شوم نشوند.
هیچ تفاوتی بین روزنامه‌ها نیست و هر کدام از دانش‌آموزان روزنامه‌ای را که به آن علاقه دارند می‌توانند مطالعه کنند و به کلاس درس بیاورند.
بر اساس علاقه بچه‌ها و موضوعاتی که آنها در روزنامه‌ها انتخاب می‌کنند در کلاس بحث می‌کنیم و حتی اگر دانش‌آموزی علاقه داشته باشد که جدول حل کند هیچگاه مانع او نمی‌شوم. خودم نیز همراه آنها روزنامه مطالعه می‌کنم و در بحث آنها مشارکت دارم.
اجرای این طرح با نتایج بسیار خوبی همراه بوده است و بچه‌ها به جای اینکه ساعت‌ها در فضای مجازی وقت گذرانی کنند روزنامه مطالعه می‌کنند.
روزنامه‌هایی که اگر درباره خبر یا گزارشی نظر یا انتقادی داشته باشیم می‌توانیم براحتی با خبرنگار آن ارتباط بگیریم درحالی که در فضای مجازی به منبع خبر یا کسی که آن را بیان کرده است دسترسی نداریم و نمی‌توان به‌صحت آن خبر اطمینان پیدا کرد.
روزهای اول که این طرح را آغاز کردیم بچه‌ها مثل غریبه‌ها به روزنامه نگاه می‌کردند اما ۳۰۰ دانش‌آموز این مدرسه این روزها در کنار مطالعه روزنامه با راه انداختن فراخوانی (پویش) با شعار«بله به مطالعه، نه به موادمخدر» گام‌های مهمی در عرصه فعالیت‌های اجتماعی برمی‌دارند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here