زمان انتشار : ۲۰ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۱:۲۱ | کد خبر : 465498 |

«پیگیری مطالبات مردم» و «یاد هاشمی» به روزنامه‌ها آمد

شفقنا رسانه- روزنامه‌های امروز بیش از آنکه موضوع‌محور باشند، شخصیت‌محور بودند و صفحاتی بسیار مشابه در اختیار مخاطب قرار دادند که غالبا هم غیراختصاصی بودند.

اعتماد، آرمان امروز و وقایع اتفاقیه از جمله روزنامه‌هایی بودند که مراسم سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی را با عکس‌هایی از این مراسم و تأکید بر غیبت حسن روحانی و ناطق نوری و لاریجانی، و سخنرانی سیدحسن خمینی پوشش دادند. اعتماد علاوه بر عکس و تیتری نقل قولی از جهانگیری که «تدبیر هاشمی، رئیس‌جمهور ساخت»، دو تیتر دیگرش را به توقف اعدام ۴ هزار محکوم مواد مخدر به دستور رییس دستگاه قضا، و یادداشتی از محمد مالجو با عنوان «صف‌آرایی ناگزیر طبقاتی» اختصاص داد.


آرمان امروز هم عکس و تیتر اصلی را به این مراسم اختصاص داد اما در تیترهای فرعی‌اش موضوعات دیگری داشت از مجوز گرفتن آلبوم حبیب پس از گذشت بیش از ۵۰۰ روز از خاکسپاری‌اش، تا واکنش سعید حجاریان به ممنوعیت تدریس زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی.


انتخاب عکس وقایع اتفاقیه خوب نبود چراکه نه توانست کلیت مراسم و برخی چهره‌های اصلی را نشان دهد و نه توانست عکسی متفاوت را کار کند بلکه نتیجه عکسی رایج از یک سخنرانی بود و تاکید بر چهره اسحاق جهانگیری. روزنامه در تیتری فرعی هم به اطلاعیه اصغر فرهادی و این درخواست پرداخت که «پرسش‌های مردم، بی‌پاسخ نماند».

سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی درباره اعتراض‌های اخیر هم که انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت، تیتر و عکس اصلی غالب روزنامه‌های امروز شد. وطن امروز عکسی را با تیتر «باید مطالبات مردم را پیگیری کرد» همراه کرد اما روتیتر و سوتیترهایش طولانی بودند. سیاست روز صفحه‌بندی ضعیفی داشت، هم به این دلیل که تیتر یک را با فونت قرمز روی عکس قرار داد و بخشی از تصویر را با آن پوشاند و هم تیتر دوم را طوری انتخاب کرد که مشخص نیست تیتر یک یادداشت و جدا از مطلب تیتر یک است.

روزنامه قانون یکی از تیترهای اصلی خود را به موضوعی غیرتکراری اختصاص داد؛ تلاش نمایندگان مجلس برای فراهم شدن امکان بازدیدهای مستمر از زندان‌های کشور و رسیدگی به مشکلات آن‌ها. تیتر ساده و مناسبی هم برای گزارش انتخاب شد:«ماموریت ممکن؛ ورود به زندان‌ها».

روزنامه هفت صبح هم از معدود روزنامه‌هایی بود که تلاش کرد در پرداختن به سالگرد درگذشت آیت الله، خود را از سایر روزنامه‌ها متمایز کند. موضوع گزارش روزنامه، رابطه دو خانواده متنفذ که آن‌ها را «همسایه‌های جماران» خوانده، یعنی خانواده‌های آیت‌الله هاشمی و امام خمینی(ره) است. تیتر دیگر روزنامه هم از احتمال اجرای برنامه‌ای از سوی دوروف، مدیر تلگرام نوشت که نظارت یا فیلترینگ تلگرام را به کاری سخت و غیرممکن بدل می‌سازد.

روزنامه خراسان در تیتر گوشواره از دستگیری باند فروش چک‌های بی‌هویت نوشت که خبرنگار روزنامه این سوژه مخاطبان را بعد از این که آگهی‌های آن در رسانه‌ها و نرم‌افزارهای تبلیغاتی منتشر شده، پیگیری کرده است. بهتر بود اسم روزنامه در تیتر نمی‌آمد، اگرچه نقش روزنامه در جست‌وجوی سرنخ‌ها مهم بوده اما زیرتیتر یا روتیتر هم برای تأکید بر این موضوع کافی است و نباید خود اتفاق در حاشیه‌ی نمایش نام رسانه باشد.

همشهری هم امروز تیتر خوبی داشت درباره‌ی وضعیت دسترسی معلولان به سازمان‌ها که طبق آنچه به تیتر آورده تنها ۲۴ درصد ساختمان‌های اداری پایتخت برای آنها مناسب است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here