زمان انتشار : ۱۷ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۱:۴۳ | کد خبر : 465390 |

«انزاوی آمریکا» سوژه‌ی تحلیل تیترها شد

شفقنا رسانه- بیانیه ۱۶ فعال اصلاح‌طلب درباره اعتراض‌های اخیر، در چند روزنامه اما نه به صورت گسترده بازتاب پیدا کرد. روزنامه اعتماد عکس اکثر امضاکنندگان این بیانیه، در کنار تیتر کلی و بسیار ساده «بیانیه مهم اصلاح‌طلبان» قرار داد و دو عبارت از متن که تکرار مصاحبه‌ها و تحلیل‌های چند روز گذشته است. صفحه دوم روزنامه هم به گزارشی از آخرین دیدار با بابک تختی مربوط می‌شود که روایتی کمی متفاوت درباره‌ی ناگفته‌ها و آنچه تا به حال درباره‌ی او شنیده شده بیان می‌کند.

عدم حمایت اعضای جلسه فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل از درخواست آمریکا به تیتر و عکس اصلی چند روزنامه تبدیل شد. روزنامه ایران از «انزوای “فوق‌العاده” آمریکا» نوشت و گفت‌وگویی هم با علی اکبر فرازی انجام داد اما دو زیرتیتر را هم بسیار طولانی انتخاب کرد و هم روی عکس قرار داد که خواندنش را کمی دشوار کرده است. در میان عکس‌هایی که روزنامه‌های ایران، وطن امروز و وقایع اتفاقیه از جلسه شورای امنیت کار کردند، بهترین انتخاب از آن وطن امروز بود که هم زاویه نزدیک و کادر بسته‌تری را کار کرد و هم ژست سوژه‌های عکس در آن، بسیار معنادار است.اگرچه بهتر بود روتیتر به زیر تیتر بیاید تا چهره یکی از حاضران در جلسه بهتر دیده شود. وقایع اتفاقیه، مطلبی هم درباره خرید و فروش مدرک کارشناسی با مبلغ ۹ میلیون تومان کار کرد و در زیرتیتر این احتمال مطرح شده است که این کار با داشتن روابطی در نهادها و سازمان‌های رسمی انجام می‌شود.

بررسی «تیم اقتصادی دولت» به روزنامه قانون هم آمد. روزنامه گفت‌وگویی با تعدادی از کارشناسان انجام داده و این موضوع را بررسی کرده است. ترکیب عکس‌ها و چیدنشان دور تا دور تیتر «تدبیری برای اقتصاد ناامید»، در نهایت شکلی ساده و شسته رفته را به صفحه داده است.اگرچه بهتر است نام افراد هم به نوعی در این ترکیب قرارداده شود یا عکس‌ها نوعی یکدستی در پس‌زمینه داشته باشد.

خبر درباره دست‌کم ۹۰ دانشجویی که در روزهای اخیر دستگیر شدند، گاهی به صفحه اول چند روزنامه‌ آمده است. امروز شهروند این موضوع را به یکی از گزارش‌های اصلی خود تبدیل کرد و از «دولت و مجلس پیگیر آزادی دانشجویان» نوشت. اما یکی از مهم‌ترین گزارش‌های امروز را هم شهروند کار کرد؛ خشکسالی روستاها، از بین رفتن زمین‌های کشاورزی، و کشاورزانی که بدون حمایت دولت و بدون منبع درآمد و پس‌انداز، گاهی در سن‌های بالا ناچار به دستفروشی و فروشندگی در جاده‌ها و خیابان‌ها می‌شوند. روزنامه رقم تکان‌دهنده‌ای از تخلیه بیش از ۲۰۰ روستا در اصفهان به دلیل خشکسالی نیز داده است. تیتر «آوارگان زمین‌های تفتیده» هم به درستی وضعیت دشوار کشاورزان را بازگو می‌کند.

روزنامه همدلی برای عکس و تیتر اصلی خود به سراغ موسیقی زنان رفت. تیتر «امان از کوک مردانه» انتخاب خوبی با توجه به موضوع گزارش است که هم به مشکلات زنان در عرصه موسیقی اشاره دارد و هم به غلبه و تسلط سلیقه موسیقایی مردان بر فضای موسیقی. مطلب هم مصاحبه‌هایی با سهیلا پورگرامی، هنگامه اخوان و پری ملکی است. عکس انتخابی اما برش غیرحرفه‌ای چهره‌ها است در حالی که می‌توانست بسیار بهتر از این، هرسه نفر را در کنار یکدیگر نشان دهد.

همشهری هم طرح خوب و هم تیتر خوبی را برای سالگرد در گذشت تختی انتخاب کرد: «پهلوانی که مدالش را از مردم شهر گرفت» و توضیح کوتاهی از دو مطلب در این زمینه هم به صفحه اول آورد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here