زمان انتشار : ۱۳ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۰۵ | کد خبر : 465240 |

تحلیل «دشمنان هم‌پیمان» در روزنامه‌ها تکرار شد/ گزارش‌های اختصاصی از چه نوشتند؟

شفقنا رسانه- فروکش کردن تجمع‌های اعتراضی چند روز اخیر و پرداختن به دیگر موضوعات در روزنامه‌ها دیده می‌شود. با این حال علت اعتراض‌ها و تلاش برای پیدا کردن راه حل هنوز هم دغدغه برخی از روزنامه‌ها است. روزنامه بهار، بیانیه روحانیون اصلاح‌طلب را همراه با عکسی از برخی از آن‌ها کار کرد و نوشت:«قوای سه‌گانه، صدای ملت را بشنوند». تیتر دیگر، پرسش «چه باید کرد؟» درباره آنچه روزنامه برخورد ریشه‌ای با مسئله فساد به عنوان راه صحیح مواجهه با بحران خوانده است.

روزنامه قانون هم اگرچه تیتر ضعیفی کار کرد: «پیشنهادات فعالان سیاسی برای کاهش تنش‌ها»، اما به طور مشخص بر یکی از پیشنهادهای اصلی آن‌ها یعنی جابه‌جایی و ایجاد تغییر در تیم اقتصادی کابینه تاکید کرد؛ موضوعی که در دو روز گذشته، در زیرتیتر چند روزنامه‌ی دیگر هم دیده شد. «تسهیل ورود زنان به ورزشگاه‌ها» هم به عنوان تیتر مصاحبه‌ی روزنامه با طیبه سیاوشی نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. آنچه به صفحه اول روزنامه آسمان آبی هم آمد اما از زاویه دید زنان. روزنامه عکسی از یک دختر که با گریم مردانه به ورزشگاه رفته بود کار کرد و از مصاحبه با دو نفر از کسانی که با این شیوه به ورزشگاه رفته بودند، خبر داد. تیتر انتخاب شده اما قوی نیست.

درگذشت علی‌اکبر معین‌فر، اولین وزیر نفت پس از انقلاب اسلامی، در چند روزنامه در تیترهای فرعی بازتاب پیدا کرد اما روزنامه اعتماد عکس و تیتر اصلی خود را به این موضوع اختصاص داد و او را «آرمانخوان فراموش‌شده» نامید. روزنامه عملا در صفحه اول، صرفا به خبر درگذشت پرداخته و فقط تیتر یادداشت هاشم صباغیان درباره او‌ را هم با آن همراه کرده اما بهتر بود اشاره‌ای به محتوایی که درباره معین‌فر تولید کرده هم می‌کرد و به خبر درگذشت، بسنده نمی‌کرد.

« پایان یک “معین‌فر”» تیتر ضعیف روزنامه همدلی بود که آن هم به محتوایی که قرار است مخاطبان درباره معین‌فر بخوانند، هیچ اشاره‌ای نکرده است. عکس تاریخی خوبی از همنشینی سحابی، احمد خمینی، ابراهیم یزدی و‌ معین‌فر انتخاب شد اما روزنامه در پرداخت به این خبر، رویکردی ندارد که مشخص کند چرا عکسی تاریخی را به جای عکسی جدید انتخاب کرده است. روزنامه از معدود رسانه‌هایی بود که خبر تعطیلی زودهنگام «جامعه‌ فردا» را به دلیل مشکلات مالی بازتاب داد. گزارش دیگر هم به تأثیر فیلترینگ بر کسب و کارهای اینترنتی پرداخته است. تیتر «فیلتر اشتغال» با توجه به گستره‌ی موضوع تیتر خوبی است. این موضوع به صفحه اول ابتکار هم آمد که از «بیکاری پشت دیوار فیلترینگ» نوشت.

در سال‌های اخیر که پای گزارش‌های میدانی بیشتری به صفحات اول روزنامه‌ها باز شده، بخشی زیادی از آنها به معضلات زیست‌محیطی و پسماند زباله‌های صنعتی و غیرصنعتی در شهرهای مختلف ایران اختصاص یافته است. امروز هم روزنامه شهروند به مشکل شهرستان کنگان در بوشهر پرداخت که منطقه‌ای صنعتی‌ محسوب می‌شود و به نوشته‌ی روزنامه با تولید ۹۲ تن زباله در روز، رتبه اول در تولید زباله را هم دارد که سلامتی و رفاه ساکنان روستاهای اطراف را به خطر انداخته است. عکس مستندی هم با آن همراه شد که وضعیت ناگوار زباله‌های منطقه را نمایش می‌دهد. تیتر خوب و هماهنگی هم برای آن انتخاب شده است. این موضوع نباید رها شود و با پیگیری مستمر رسانه‌ها باید راه حلی برای آن پیدا کرد.

سخنان دیروز رهبری انقلاب اسلامی، به تیتر و عکس اصلی اغلب چند روزنامه تبدیل شد. روزنامه‌های وطن امروز، صبح نو و کیهان تیترهای «حرف‌هایی دارم» و «در وقت خودش»و «دشمنان ایران هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند» را انتخاب کردند که صبح نو از نظر هماهنگی تیتر و عکس انتخاب‌های بهتری داشت به ویژه این که چنین عکسی کمتر به صفحه اول یک روزنامه آمده است.

روزنامه‌های ایران، جمهوری اسلامی، روزان، اطلاعات، فرهیختگان و خراسان هم مثل کیهان بر وجه همپیمانی دشمنان ایران در سخنرانی رهبری انقلاب اسلامی تأکید کردند و عکس‌هایی با رویکردهای مشابه انتخاب کردند.

روزنامه شرق دو تیتر اصلی و فرعی خود را به وضعیت بازداشت‌شدگان اختصاص داد؛ «آزاد می‌شوند» پاسخ مقامات به پیگیری خبرنگار شرق درباره تصمیم درباره بازداشت‌شدگان کم سن و سال بود. همچنین روزنامه از آزادی تعدادی از دانشجویان بازداشتی نوشت اما در زیرتیتر به سرنوشت آزاد نشده‌‌ها اشاره‌ای نکرد. تیتر دیگر، نقل قولی از عارف درباره حذف بودجه نهادهای نظارت‌ناپذیر بود که در نسخه ی جار روزنامه برش عکس عارف را به درستی انجام نداد و کادر دور عکس در زیر سر مشخص است.

روزنامه همشهری امروز کارهای اختصاصی‌اش را به حاشیه برد از مصاحبه با گروه پالت تا گفت‌وگو با فعالان کسب و کارهای اینترنتی که به خاطر کندی اینترنت در روزهای اخیر با مشکلاتی مواجه شده‌اند. در حالی که با تغییر شکل فونت و اندازه‌ی آن می‌توانست جایگاه بهتری در صفحه اول به آنها بدهد. عکس یک روزنامه هم برای گزارشی از کوره‌پزخانه‌های تهران است که هم عکس خوبی برای آن انتخاب شده و هم تیتر مناسب.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here